Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 głosów - 4 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Usystematyzowanie gałęzi magii.
Autor Wiadomość
Absinth
Diabła Bard

Liczba postów: 366
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 29
Podziękowania: 35
Podziękowano 197 razy w 77 postach
Post: #1
Usystematyzowanie gałęzi magii.
Cóż już jakiś czas temu miałem napisać ten temat.


W otchłani internetów i stosach książek można znaleźć przeróżne teorie, i regułki czym magia jest, a czym nie jest. Chciałbym usystematyzować co nieco.

Magia - Sztuka powodowania zmian w rzeczywistości fizycznej, mentalnej i astralnej za pomocą zdolności własnych (hokus pokus na swój koszt) bądź przy pomocy zewnętrznych bytów.


Podziały magii


Magia naturalna (zwana również czarostwem) - Magia naturalna korzysta z przyrody, wykorzystując kamienie, rośliny, zwierzęta(bodź ich części), żywioły (ogień, powietrze, wodę, ziemię).

Magia ceremonialna (rytualna) - Polega głównie na przyzywaniu i wykorzystywaniu bytów zewnętrznych (zarówno tych ,,dobrych'' jak i ,,złych''). Mag ceremonialny korzysta z dużej ilości narzędzi, zaklinań, ewokacji i inwokacji.


Biała/Czarna magia - W gruncie rzeczy magia jest jedna, to jej zastosowanie czyni ją dobrą lub złą, tak jak nóż... Noża można użyć to przygotowania smacznych i zdrowych potraw lub kogoś nim zabić, ale nie czyni to noża ani dobrym ani złym, to dobry bądź zły jest użytkownik tego noża.Pomniejsze gałęzie magii


Pod magię ceremonialną podchodzą: Kabała, Hermetyzm, Alchemia, Goecja, Nekromancja (chodź to przede wszystkim dywinacja), Magia Enochiańska.


Pod magię naturalną natomiast: Szamanizm, Druidyzm, Magia Runiczna, Magia Słowiańska (w głównej mierze ma zastosowanie w leczeniu), Magia Wicca (chodź w gruncie rzeczy Wicca jest religią, ale otwarcie wykorzystującą magię) oraz różne magie których nie da się podpiąć po powyższe - najczęściej nie są zbyt rozbudowane, a ich dzieła są bardziej ograniczone (magie luster, księżyca, kolorów)


Eklektyczne gałęzie magii: Magia Chaosu, Voodoo/Hoodoo, Magia Seksualna, Magia Bojowa, Magia Krwi, podpiąć też można całą masę naprodukowanego przez new age paciajstwa, którego nawet jego wyznawcy nie są wstanie usystematyzować. Oczko


Na zakończenie chciałbym dodać, że w magii jak i w życiu nie ma nic tylko i wyłącznie białego czy czarnego. Różne systemy magiczne przeplatają się, pobierają od siebie nawzajem. Czyli w każdej z gałęzi magii czy to ceremonialnej czy czarostwa można znaleźć coś z innej.

I kończę mój niewielki felieton. Uśmiech

Chciałbym żebyście się jakoś odnieśli do mojego tematu, jakieś uwagi, opieprz.

Pisząc ten temat polegałem tylko na wiedzy własnej, a alfą i omegą niestety nie jestem, więc mam nadzieję, że na stos nie pójdę jeżeli coś pominąłem (kilka rzeczy świadomie) lub popełniłem jakąś gafę. Ten temat to akurat temat rzeka, oraz w zależności od filozofii i przyjętego modelu (spirytualny, Psychologiczny itp.) poglądy mogą się trochę różnić.

Edit by Neaxx

Chciałbym - piszemy łącznie. Uśmiech

Mam ,,inne'' poczucie humoru, jeżeli go nie rozumiesz nie martw się, ja również czasem mam z tym problem. Oczko 

,,W dzień, gdy naj­silniej­sza światła moc, magia się uk­ry­wa, bo jest sową. Nig­dy, nig­dy się nie do­wiesz, jak wiel­ki to ptak, gdy w twym ser­cu gniaz­do wi­je, wi­je wróbel.''
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-20-2014 14:44 przez Neaxx.)
11-20-2014 13:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scorus
Wtajemniczony

Liczba postów: 50
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 2
Podziękowania: 3
Podziękowano 17 razy w 9 postach
Post: #2
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
Co masz na myśli pisząc o magii słowiańskiej?

Analogicznie jest z czymś co nazywasz magią wicca - wiccanie robią bardzo różne rzeczy, ale wicca to, generalnie, taki miks brytyjskiej magii ludowej i magii ceremonialnej (z przewagą raczej tej drugiej, choć to też kwestia linii i kowenu, w którym się praktykuje).
11-20-2014 18:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olimpia
...
********

Liczba postów: 5,017
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 902
Podziękowano 1246 razy w 610 postach
Post: #3
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
Chyba Ci pierdolne za te zwierzęta w Magii Naturalnej...
Szamanizm tak, Magia Naturalna... nie.

Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-20-2014 19:02 przez Olimpia.)
11-20-2014 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Absinth
Diabła Bard

Liczba postów: 366
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 29
Podziękowania: 35
Podziękowano 197 razy w 77 postach
Post: #4
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
Oli a doczytałaś dalej? :D

Pod magię naturalną podpinam mni. Szamanizm.
Poza tym niekoniecznie mówimy tu o składaniu ofiar, są też używane fragmenty zwierząt (np. końskie włosy, zęby zmarłych zwierząt, zrzucona skóra z węża itp.).

Mam ,,inne'' poczucie humoru, jeżeli go nie rozumiesz nie martw się, ja również czasem mam z tym problem. Oczko 

,,W dzień, gdy naj­silniej­sza światła moc, magia się uk­ry­wa, bo jest sową. Nig­dy, nig­dy się nie do­wiesz, jak wiel­ki to ptak, gdy w twym ser­cu gniaz­do wi­je, wi­je wróbel.''
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-21-2014 10:21 przez Neaxx.)
11-20-2014 20:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
xao
Wtajemniczony

Liczba postów: 346
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 22
Podziękowania: 114
Podziękowano 198 razy w 66 postach
Post: #5
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
Nekromancja nie jest tylko i wyłącznie rytualna i nie służy głównie do dywinacji.

A co magii chaosu... Moim zdaniem nie można jej traktować jako gałąź magii, a raczej powinna się stać czymś co można uznać za wspólną i najlepszą teorią magiczną i jakimś ogólnym systemem założeń dla CAŁEJ magii. W końcu tylko ona tłumaczy tak dokładnie zasady jej działania i pokazuje, że wiele gałęzi o jakich mowa to po prostu ustalone dawno temu wymysły, które jednak działają (co oczywiście magia chaosu również wyjaśnia).
Pewnie wiele osób się oburzy mówiąc, że magia chaosu jest za młoda, aby stać się podstawą całej reszty, ale ja uważam, że nie wiek systemu ma znaczenie, a odkrycia jakie na temat magii dzięki niemu dokonaliśmy i spis zasad jaki z niego wynika. Oczko
11-20-2014 20:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Evander
Wikkid Wizzy

Liczba postów: 749
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 63
Podziękowania: 132
Podziękowano 563 razy w 121 postach
Post: #6
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
Amorte,

Też bym się skłaniał do podziału według dominujących elementów.
Czyli magie ceremonialne stawiające nacisk na rytuał,
Magia chaosu, jako wyzwolenie od tegoż rytuału,
Psionika, czyli operowanie energiami (powiedziane wprost).

Obecnie i tak elementy wszystkiego zaczęły się przenikać ze sobą, więc czy to systematyzowanie ma sens.

Everything that has a (born) beginning has an end (in death).

"Zaprawdę, Moc jest krewną konieczności,
i przychodzi, gdy człowiek jej pragnie" - Pitagoras
11-20-2014 20:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oth
Wtajemniczony

Liczba postów: 549
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 35
Podziękowania: 17
Podziękowano 288 razy w 93 postach
Post: #7
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
Choć bardzo częste i wręcz powszechnie przyjęte jest podpinanie Hermetyzmu i Kabały pod ceremonializm, a Wicca i Szamanizmu pod czarostwo, to jednak nie łączyłbym tych (i innych) kwestii w szeregowe zależności. Są one w dużym stopniu niezależne.

Magię można podzielić ze względu na:

- Cel - czarna, wyrządzająca krzywdę; biała, sprowadzająca błogosławieństwa; szara, mogąca obejmować obie poprzednie; a czasem również na wysoką, dążącą do oświecenia, oraz niską, skupioną na własnych przyziemnych celach.

- Model - spirytualny, gdzie o pomoc prosi się duchy; energetyczny, gdzie wszystko wywołuje się poprzez manipulację energią; mieszany, gdzie np. przywołuje się duchy oraz korzysta z energii, choćby w formie ofiary; psychologiczny, gdzie wszystko jest iluzją umysłu i cała magia tkwi w utrwaleniu życzenia w podświadomości; informacyjny, gdzie Wszechświat jest jednym wielkim komputerem, którym manipuluje się poprzez formuły stanowiące informatyczne komendy systemowe.

I w końcu na:
- Tradycję/Nurt - Hermetyzm, Kabała (żydowska), Cabala (chrześcijańska), Nekromancja, Druidyzm, Szamanizm, Magia Egiptu, Runy, Magia Naturalna itd. itp.

oraz:
- Strukturę - ceremonialna, z użyciem grupowych ceremonii, specjalnie poświęconych narzędzi i odpowiednio przyszykowanych pomieszczeń; rytualna, gdzie stosuje się rytuał (w formie fizycznych czynności), mogący być odprawianym przez jedną osobę bądź w grupie oraz z wykorzystaniem (lub bez) narzędzi; czarostwo, które wykorzystuje to co ma pod ręką; umysłowa, polegającą działaniach wyłącznie umysłowych (mentalnych i astralnych), bez zastosowanie jakiegokolwiek fizycznego działania.

Zapewne znajdzie się wiele innych, ale te są najpopularniejsze i w celach wyjaśnień wystarczą.

Chodzi mi przede wszystkim o kilka najczęściej tworzonych powiązań, które absolutnie nie muszą być prawidłowe. Przykładowo, czarostwo wcale nie jest tożsame z Magią Naturalną! Prawdą jest, że do czarów wykorzystuje się to co jest pod ręką. A że czarostwo utożsamia się często z dawnymi plemionami, to właśnie różnych naturalnych produktów się w czarostwie używało. Nie zmienia to faktu, że współczesny czarownik może stosować elektronikę i technologię, nie mając z Naturą nic wspólnego. Nie można tego powiedzieć o systemie czy też tradycji określonej mianem Magii Naturalnej, która niezależnie od czasów, będzie się opierać o TRADYCJĘ pracy z roślinami i innymi bezpośrednimi darami Natury (w tym niektórymi duchami).

Drugim przykładem może być Kabała, która w swoich początkowych fazach nie miała w istocie nic wspólnego z ceremonializmem i przypominała bardziej czarostwo. Najsłynniejszym przykładem może być jeciratyczny rytuał pieczętujący, który pod żadnym względem nie przypomina ceremonii - w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Podobnie Hermetyzm wcale nie musi mieć nic wspólnego z magią ceremonialną. O ile Zakon Złotego Brzasku posiadał bardzo ceremonialny system, to Hermetyzm Bardona jest już dużo bardziej umysłowo-rytualną praktyką. Tak samo Magia Chaosu, która może przyjąć dowolną strukturę, w zależności od preferencji praktyka.

Chciałbym przez to zwrócić uwagę na to, że powyższe podziały są zależne od systemu. To system możemy klasyfikować poprzez te określenia, a nie grupować w nich systemy. A zatem jeśli przyjdzie komuś kiedyś określać jakiś nieznany system, to zamiast pytania "Gdzie by go tu wpasować, do magii ceremonialnej, czy może do niskiej?" lepiej zadać pytanie: "Czy metody tego systemu są bardziej ceremonialne, czy bardziej czarownicze? A może system ten wykorzystuje zarówno złożoną, jak i prostą strukturę w swoich praktykach? Czy system ten operuje w jakiejś tradycji/filozofii? Jeśli tak, to jakiej?" itd.

Przykład:
System magiczny Zakonu Złotego Brzasku skupia się na magii wysokiej, z niewielkimi schyłkami ku magii niskiej, zachowując przy tym głównie strukturę ceremonialną, choć korzystając również z form praktyk umysłowych. Opiera się on głównie o tradycję hermetyczną, z elementami duchowości starożytnego Egiptu i dalekiego wschodu oraz żydowskiej Kabały. Praktyk tego systemu widzi świat przez pryzmat modelu mieszanego - energetyczno-spirytualnego.

Sądzę, że takie usystematyzowanie gałęzi magii pozwoli sprawniej klasyfikować poszczególne magiczne systemy.

jakzostacmagiem.wordpress.com
11-21-2014 00:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olimpia
...
********

Liczba postów: 5,017
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 902
Podziękowano 1246 razy w 610 postach
Post: #8
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
(11-20-2014 20:07)Absinth napisał(a):  Oli a doczytałaś dalej? :D

Pod magię naturalną podpinam mni. Szamanizm.
Poza tym niekoniecznie mówimy tu o składaniu ofiar, są też używane fragmenty zwierząt (np. końskie włosy, zęby zmarłych zwierząt, zrzucona skóra z węża itp.).

Nie używamy w Magii Naturalnej części kogoś kto zmarł (energia śmierci) albo kto nie oddał dobrowolnie (kradzież/napaść).

Skóra węża - ok może być, ponieważ oddał dobrowolnie tzn. zrzucił skóre i zostawił.

Jeśli chodzi o Szamanizm to nie wiadomo czy to Szamanizm pochodzi z Magii Naturalnej, czy odwortnie - nie wiadomo co było pierwsze. Szamanizm jest "wyższą magią" od Magii Naturalnej.

Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
11-21-2014 11:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Finneus
Olśniewający Jeż

Liczba postów: 210
Dołączył: Aug 2014
Podziękowania: 39
Podziękowano 26 razy w 17 postach
Post: #9
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
Inną, nie wyższą jak już... Nie wiem po co wam to systematyzowanie, Magia jest jedna, różne są tylko sposoby je wykorzystanie, a te moim skromnym zdaniem starczy podzielić na pośrednie {czyli te przy wstawiennictwie istot} i bezpośrednie. Po co komplikować sobie życie? ;p
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-21-2014 17:07 przez Neaxx.)
11-21-2014 14:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scorus
Wtajemniczony

Liczba postów: 50
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 2
Podziękowania: 3
Podziękowano 17 razy w 9 postach
Post: #10
RE: Usystematyzowanie gałęzi magii.
Cytat:Nie używamy w Magii Naturalnej części kogoś kto zmarł (energia śmierci) albo kto nie oddał dobrowolnie (kradzież/napaść).

W magii słowiańskiej, zaliczonej tutaj do naturalnej, używa(ło) się np. ludzkich i zwierzęcych kości.

Cytat:Choć bardzo częste i wręcz powszechnie przyjęte jest podpinanie Hermetyzmu i Kabały pod ceremonializm, a Wicca i Szamanizmu pod czarostwo, to jednak nie łączyłbym tych (i innych) kwestii w szeregowe zależności. Są one w dużym stopniu niezależne.

Wicca jest czarownictwem, w ujęciu czarownictwa jako religii celebrującej cykle natury i płodność etc. etc. ale bliżej jej do magii ceremonialnej niż do ludowego czarownictwa. Pierwsza BoS, z tego co wiadomo, był to nieco przerobiony Salomon.

Cytat:Inną, nie wyższą jak już... Nie wiem po co wam to systematyzowanie,

To daje wygodę. Oczko Niemniej jednak trzeba pamiętać, że takie systematyzowanie i nadawanie etykietek ma opisywać rzeczywistość, a nie ją kształtować.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-21-2014 17:06 przez Neaxx.)
11-21-2014 15:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB