Witchcraft - Forum ezoteryczne

Pełna wersja: Babka lancetowata
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
To chyba jedno z najbardziej znanych ziół(no przynajmniej w moich okolicach XD) tekst z książki "zioła z apteki natury"(odrobinę zedytowany przez mnie) plus parę innych źródeł ^^.

Na początek, babka jest i szerokolistna i wąskolistna, zbieramy oba rodzaje, nie różnią się one bowiem niczym poza wyglądem(no możne czymś tam się jeszcze różnią ale nie ma to znaczenia gdyż działają tak samo).


*Babka jest wieloletnia roślina z rodziny babkowatych, dorastająca do 40cz. Babka wąskolistna ma lancetowate, zaostrzone na końcach liści, natomiast u babki szerokolistnej są one szerokie i błyszczące. Z widocznie unerwionych, odziomkowych liści zebranych w różyczkę wyrasta naga łodyga zakończona kwiatostanem.
*Drobne kwiaty o barwie brunatnej zebrane są w kłos i pojawiają się do września.
*Owocem jest torebka z 1-2 nasionami.
*Liście babki zawierają: glikozydy irydoidowe(akubinę, katalpol), flawonoidy, związki śluzowe, karotenoidy, garbniki, sole mineralne(m.in. związki krzemu, cynku, magnezu), kwasy organiczne, witaminy A, C, K.
*Roślinę pozyskuje się ze stanowisk naturalnych i z upraw.
W lecznictwie stosuje się liście.

UPRAWA:
* Roślina wymaga gleby lekkiej, piaszczysto-glinianej i żyznej.
* Nasiona wysiewamy bezpośrednio do gruntu w końcu marca lub na początku kwietnia w rzędach rozmieszczonych co 30-40cm, na głębokość do 1cm i pozostawiamy, aż wykiełkują(nie trzeba przykrywać ich ziemią). Wschodzą po 2-3 tygodniach.

ZBIÓR I SUSZENIE:
* Ziele kwitnie od maja do września. W okresie tym zbieramy liście i szybko suszymy rozłożone cienką warstwą w miejscach zacienionych i przewiewnych. Jeżeli schną w innych warunkach, temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Najlepiej suszyć je w suszarniach, ponieważ łatwo się zaprażają, tracąc swoje właściwości.
* Przy zbiorze nie należy zgniatać roślin - łatwo ciemnieją i tracą właściwości lecznicze.
* Termin zbioru: od kwietnia do lipca.
* Pora zbioru: suchy, słoneczny poranek

PRZECHOWYWANIE:
Wysuszone zioła przechowujemy w suchych miejscach, bez dostępu światła, w szczelnych opakowaniach.

DZIAŁANIE:
Babka działa wykrztuśnie, osłaniająco, przeciw kaszlowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, przyspiesza gojenie się ran, pobudza wydzielanie soków trawiennych, zwiększa łaknienie.

ZASTOSOWANIE:
W medycynie;
* wewnętrznie - naparami i sokiem leczy się stany zapalne przewodu pokarmowego(działają osłaniająco w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy), zaburzenia trawienia i przemiany materii, nieżyty górnych dróg oddechowych, stany zapalne dróg moczowych.
*zewnętrznie - napary, sok i świeże licie stosowne w formie okładów przyspieszają gojenie się ran, otarć, skaleczeń i oparzeń, łagodzą stany zapalne skóry(okłady i przemywania stosuje się w zapaleniu spojówek, napary i rozcieńczony sok pomagają w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła[płukanie] oraz po ukąszeniu owadów).

W kosmetyce;
*Wyciągi z babki maja działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przyspieszają regeneracje naskórka, stanowią składnik lotionów, kremów i maseczek przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej ze skłonnością do trądziku.
* z rozdrobnionych, Świerzych liści wykonuje się maseczki.
* świeżo wyciśnięty sok dodaje się do kremów przeznaczonych do cery tłustej i płukanek do włosów przetłuszczających się lub ze skłonnością do łupieżu.

PRODUKTY:
*Tonik
-liście(50g) zalewamy wrząca wodą(1,5l) i pozostawiamy na 30min.
-cedzimy i mieszamy z taką samą ilością rozcieńczonego alkoholu.

*Syrop(kaszel i przeziębienia)
-Sposób przyrządzenia;
1 garść świeżych lub suszonych liści babki lancetowatej (wąskolistnej) zalewamy 1 filiżanką wrzątku i gotujemy na wolnym ogniu, do momentu aż objętość płynu zmniejszy się o połowę. Następnie dodajemy ¾ filiżanki miodu (najlepiej spadziowego lub lipowego). Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do sterylnej butelki.
-Stosowanie:
Kilka razy dziennie po łyżeczce.

*Napary
*Soki
*Okłady(napar+szmatka XD)
*Nalewki
*Susz

W MAGII:
* Energie ogólne: działa oczyszczająco, ochronnie i wspomagająco, wykazuje wpływ równoważący i harmonizujący zarówno otoczenie, jak i wnętrze człowieka.
*Oddziaływanie psychiczne: dodaje wigoru i chęci do życia, pobudza entuzjazm, łagodzi stany złości, agresji i zdenerwowania, synchronizuje pracę półkul mózgowych
*Używane części zioła: liście, nasiona, korzenie, cała naziemna część rośliny.
*Zastosowanie w magii:
– początków: pomaga podjąć decyzję o rozpoczęciu nowych działań czy przedsięwzięć, ułatwia wykazanie się inicjatywą i przedsiębiorczością. Stosuje się liście, nasiona, korzenie,
– sprawiedliwości i żniw: dodaje stanowczości w sprawach publicznych, ułatwia kontakty służbowe, pomaga pozbyć się tremy i nieśmiałości. Stosuje się liście, korzenie, całą naziemną część rośliny,
– mocy: wzmacnia odporność organizmu, usuwa osłabienie i zmęczenie, wyzwala chęć osiągnięcia sukcesu, pomaga osiągnąć uznanie. Stosuje się liście, nasiona, korzenie, całą naziemną część rośliny,
– kończenia: pomaga ustalić zadania priorytetowe i doprowadzić je do końca, pozwala pozbyć się niepotrzebnego przywiązania do starych spraw i rzeczy. Stosuje się liście, korzenie, całą naziemną część rośliny.

INNE:
* świeże liście zebrane przed kwitnieniem wykorzystuje się do przygotowywania sałatek, dodaje do białego sera oraz zup.
* liście można gotować i przyrządzać jak kapustę, wraz z liśćmi mniszka i pokrzywy używane są do kuracji wiosennych - wzmacniających i odtruwających.
* napar z suszonych liści można pić zamiast herbaty.


To tyle ^^.
Wywar z niej pomógł mi na obrzęk oczu. :)
Też muszę sobie zastosować (zapalenie spojówek). ^^