Witchcraft - Forum ezoteryczne

Pełna wersja: Amaterasu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Amaterasu -jej imię znaczy "Świecąca na niebie",a jego pełna forma brzmi Amaterasu-ōmikami czyli "Wielki Duch Promieniejący na Niebie". Nazywana jest także Ōhirume-no-muchi-no-kami i Tensho Daijan 

Jest to japońska bogini słońca panująca na Wysokiej Równienie Niebios.
Uważa się, że jej zasługą jest rozwój cywilizacji.

Są dwie wersje jej narodzin. 
Według Kojiki narodziła się, gdy Izanagi przemywał lewe oko morską wodą po ucieczce z Kariny Ciemności. Natomaist w Nihon-shoki opisano, iż przyszła na świat zaraz po uformowaniu sie japońskich wysp. 
Była pierwszym dzieckiem Izanagiego i Izanami. Para uznała ją za najlepsze dziecko i powierzyła jej władzę nad Wysoką Równiną Niebios. Dostała od ojca ozdobny sznur na szyję, który był oznaką najwyżsdzej władzy.

Posiadała dwóch braci, Susanoo i Tsukiyomiego. Amaterasu i Tsukuyomi objęli władzę nad nieboskłonem jako mąż i żona, jednak gdy Tsukuyomi zabił Uke Mochi, Amaterasu, brzydząc się przemocą i rozlewem krwi, przepędziła go i w ten sposób oddzieliła dzień od nocy.

Uważa sie ją za protoplastę rodu cesarskiego.

Jest przedstawiana jako łaskawa i miłosierna bogini. Stała na straży ładu i harmonii. Uważano również iż to ona obdarza ludzi pożywieniem. Jest także odważną i, jeśli trzeba, wojowniczą boginią. Gdy uznała że jej brat Susanoo, chce odebrać jej ziemie, wyszła mu na przeciw trzymając w ręku miecz i witając go przerażającym okrzykiem.

Jej kult wywodzi się z istniejących wcześniej mitów solarnych.

Posiada swoje chramy w Ise i Tokio. W Ise Jingū przechowywane jest lustro Yata no Kagami, sanktuarium słynie także z odbywającej się co 20 lat ceremonii Shikinen Sengu, kiedy to budynki świątyni są rozbierane, przenoszone w okoliczne miejsce i odbudowane, a bogini składane są w ofierze nowe szaty oraz jedzenie. Z kolei świątynia Hibiya Daijingū została wzniesiona w Tokio w 1880 r. aby wierni nie musieli pielgrzymować do Ise.
Podczas wojny często stawiano jej chramy na zdobytych ziemiach. 

Amaterasu ma ptaka imieniem Yatagarasu. Jest jej wysłannikiem. Jest przewodnikiem cesarza a podczas wojennej kampanii, ptak udawał się na zwiady i negocjował w imieniu przyszłego cesarza

Jej kult przypominał nieco ten związany z Hestią.
Cześć Amaterasu oddawała kapłanka nazywana saigū, która wyznaczana była na okres panowania jednego cesarza, po jego śmierci lub abdykacji odwoływano ją z tej funkcji. Mogla zostać zwolniona z tej funkcji także, w przypadku gdy okryła się hańbą lub miała widoczną chorobę. Saigū wyznaczana była spośród księżniczek krwi odznaczającej się zdrowiem i urodą, odwołując się do wróżb. Powołanie do służby uznawane było za wolę nieba, a wybrane kobiety nie mogły odmówić przyjęcia godności. Kapłanki musiały być dziewicami i w czasie pobytu w Ise były zobowiązane zachować czystość rytualną. Po zwolnieniu z pełnionej funkcji i powrocie na dwór mogły wyjść za mąż i mieć dzieci.

Kiedy w Japonii szerzyć zaczął się buddyzm, Amaterasu uznano za przejaw bodhisattwy.


Z Amaterasu ściśle powiązane są budzące się o poranku koguty oraz kruk o trzech nogach(tak przedstawiano Yatagarasu)