Witchcraft - Forum ezoteryczne
Fylgja - Wersja do druku

+- Witchcraft - Forum ezoteryczne (http://witchcraft.com.pl)
+-- Dział: Magia (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Dział: Pozostałe rodzaje magii (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=20)
+---- Dział: Magia Nordycka (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=402)
+---- Wątek: Fylgja (/showthread.php?tid=10960)Fylgja - Nilvan - 01-07-2020

W wielu różnych kulturach i wierzeniach znane jest pojęcie chowańców/familiarów, którzy towarzyszą czarownicy lub magowi w trakcie ich działań magicznych. Podobnie pojawia się ta koncepcja w wierzeniach nordyckich, jednakże ich ideologia jest znacząco różniąca się od tych, które są nam bardziej znane dzisiaj.


Jest wiele wariacji tłumaczeń słowo Fylgja "widmo" lub "podążający" są częstszymi przykładami. Fylgja często przedstawiana jest jako idącą przed swoim właścicielem. Pojawia się w miejscu do którego właściciel chce przyjść zanim on tam dotrze lub ukazuje się w snach kogoś, kto spotka się z właścicielem następnego dnia(czas może być różny, ale jest pewnym zwiastunem przybycia jej właściciela).

Fylgja się łączy od razu z osobom, w momencie gdy się urodziła i pozostaje z nim powiązana aż do śmierci. W niektórych twierdzeniach Fylgja jest częścią duszy osoby oraz uosobieniem przeznaczenia osoby i los obu istot ludzkiej i duchowej jest ze sobą powiązany przez co jedno może wpływać na drugie i na odwrót. Tak więc wszystko co osoba robi poprzez swoje życie wpływa na jego Fylgje od osobowości i natury poprzez nawet jej wygląd, jednak należy wspomnieć, że Fylgja przyjmuję formę tylko jednego zwierzęcia i się nie zmienia, nie ważne jakby się tego chciało.


Tak jak już wcześniej powiedziano na Fylgje wpływa osoba, ale także może to się tyczyć grupy, rodziny czy nawet całego społeczeństwa.(wierzenia nordyckie miały ideologię aministyczną co oznacza, że każda rzecz, element, miejsce czy grupa posiada swojego własnego ducha)

-Mannsfylgja czyli Fylgja osoby
-Kynsfylgja albo kynsfylgjur(tyczy się to więcej niż jednej Fylgji) czyli duchowe zwierze całej rodziny
-ættarfylgjur czyli Fylgje całej ludności/plemienia/społeczeństwa

To przez tą koncepcje niektóre rodziny lub klany dawały jako swój symbol dane zwierze, które było właśnie Fylgją całego społeczeństwa lub też Fylgja osoby, która odznaczyła się wyraźnie w społeczeństwie i była powszechnie poważana.
Jednak to jest teoria, która jeszcze nie ma pełnego poparcia więc nie bazujcie na tym całkowicie.
(Należy też wspomnieć, że osoby nie zmieniały swojej Fylgji jaką już posiadały, co najwyżej mogły uczyć się od innej Fylgji i nawiązywać z nią kontakt, ale nie stawała się ich Fylgją)

Także wiedza o Fylgjur była korzystana przez znanych każdemu, wielkich wojowników Berserkerów. Traktowali Fylgje jako nauczyciela i strażnika/opiekuna. Korzystali z sił danego zwierzęcia, którego formę przyjmowała Fylgja danej grupy do różnych celów od walki po zdobywanie wiedzy.
Berserkerowie korzystali z sił niedźwiedzia przez co ich Fylgja była niedźwiedziem. Innym przykładem mogą być Ulfhednar, którzy bazowali na siłach wilka i przez to ich Fylgją był wilk.


Uważa sie głównie, że Fylgja może zostać zauważona głównie w snach, albo przez osobę która posiada "drugi wzrok"(inaczej mówiąc potrafi widzieć byty astralne i duchowe), dzięki temu może widzieć Fylgje innych osób.
Taka sytuacja pojawia się w Flateyjarbok w Olaf Saga Tryggvasonar. (jeśli ktoś jest ciekaw to na pewno możecie znaleźć tą opowieść w internecie)

Zważywszy na to że Fylgja idzie przed swoim właścicielem w niektórych wierzeniach i twierdzeniach jest też mowa o tym, że Fylgja zanim przyjdzie jej właściciel będzie się pokazywała lub wydawała głosy danego zwierzęcia, które reprezentuje oznajmując, że jej właściciel za niedługo przybędzie.

Jest także inne twierdzenie, że Fylgja może zmieniać też swoją formę w zależności od tego jaka intencja jest wysyłana od właściciela lub jaka ma nadejść od niego. Ukazuje ona przyszłe zdarzenia związane z tą osobą, czasami Fylgja pokazuje się zakrwawiona co może oznaczać, że osoba za niedługo może umrzeć lub jest bardzo chora itp. Tak czy owak Fylgja zawsze jest ostrzeżeniem dla ludzi do których przychodzi jej właściciel i zapowiedzią danego zdarzenia.