Witchcraft - Forum ezoteryczne
Sobowtór - Wersja do druku

+- Witchcraft - Forum ezoteryczne (http://witchcraft.com.pl)
+-- Dział: Magia (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Dział: Istoty (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Wątek: Sobowtór (/showthread.php?tid=1953)Sobowtór - Nekron - 28-03-2013

Sobowtór (niem. Doppelgänger) – istota fikcyjna, duch-bliźniak żyjącej osoby; czarny charakter, mający zdolność pojawiania się w dwóch miejscach jednocześnie.

W języku niemieckim Doppelgänger oznacza po prostu sobowtóra. W wierzeniach jednak odnosi do złego brata bliźniaka.
W języku niemieckim słowo to określa „podwójnego wędrowca”, kogoś, kto porusza się w taki sam sposób jak druga osoba. Słowo to może również oznaczać zjawisko, polegające na tym, że człowiek widzi siebie samego kątem oka, w miejscu, w którym zobaczenie swojego własnego odbicia jest niemożliwe. Takie zobaczenie samego siebie przyjmuje się jako zapowiedź nadchodzącej zguby lub nieszczęścia. Niektóre źródła mówią, że zobaczenie doppelgängera swojego przyjaciela lub krewnego zwiastuje chorobę lub niebezpieczeństwo. Natomiast ujrzenie swojego własnego doppelgängera jest zapowiedzią rychłej śmierci. W mitologii skandynawskiej słowo "vardøger" oznacza duchowego bliźniaka, który jest zawsze o jeden krok przed żyjącą osobą, wykonując jej ruchy z wyprzedzeniem.

ps: tylko z wiki skopiowałem :D


RE: Sobowtór - UtkaneZWyobrazen - 28-03-2013

Ale słowo to też może określić kogoś kto jest identyczny np. 5 pokoleń do w przyszłość. Żył sobie dziadek a jego pra pra pra pra wnuk jest kropla w krople identyczny z wyglądu, tylko ma cechy charakteru inne.p.s. Jeśli już coś kopiujesz dodaj resztę też istotną: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sobowt%C3%B3r_(mitologia)