Witchcraft - Forum ezoteryczne
Wstęp do Magii Żywiołów - Wersja do druku

+- Witchcraft - Forum ezoteryczne (http://witchcraft.com.pl)
+-- Dział: Magia (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Dział: Magia Naturalna (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Wstęp do Magii Żywiołów (/showthread.php?tid=349)

Strony: 1 2 3 4


Wstęp do Magii Żywiołów - Olimpia - 23-09-2012

Kiedyś jeszcze w starożytności ludzie zaczęli dzielić świat na cztery żywioły, z których miał składać się cały świat.
Można by powiedzieć, że w starożytnych czasach okultyści i filozofowie dzielili "ducha" na cztery wielkie siły rządzące tym światem: ogień, woda, wiatr i ziemia.
Mieszkańcami owych żywiołów były: rusałki czyli żywiołaki wody, sylfy czyli żywiołaki powietrza, gnomy czyli żywiołaki ziemi i salamandry żywiołaki ognia.

Najprawdopodobniej, Paracelsus utworzył wyrazy pochodne od greckich i łacińskich pojęć.
I tak "salambe", to po grecku palenisko, "gnoma"- to wiedza, "silpha", to motyl, a "unda" po łacinie oznacza falę.

Opiekunowie żywiołów

Wedle nauk okultystycznych, wszystkie żywioły posiadały swojego jednego opiekuna.
Dżin był władcą salamander, Paralda sylfów, Ghob gnomów a Niksa władała rusałkami.
Ciekawostką jest to, że opiekunowie ci są utożsamiani z kartami tarota.

Do wizji psychicznej, Dżinn pojawia się jako płomienisty olbrzym.
Jego ciało tworzy splot płomieni, a skośne oczy jarzą się czerwienią.
Ghob ukazuje się w postaci pękatego, ciężkiego stwora, o zwartej postaci.
W znanych bajkach występuje jako gnom albo chochlik emanujący starością, mądrością i siłą.
Paralda jest pokręconą postacią złożoną z bladoniebieskiej lub szarej mgły.
Ma kształt nieokreślony, wiotki i ciągle go zmienia.
Niksa też jest płynny. Utworzony z zielonawo-niebieskiej aury kiwa się tam i z powrotem, upstrzony srebrnymi smugami i szarymi mackami władzy.

Opisy te służą głównie pobudzeniu wyobraźni podczas wykonywania rytuałów w których wykorzystuje się siły żywiołów.

Magia żywiołów jest jednym ze starszych nurtów magicznych (ścieżek magii), dla tego przepełnia ją taki mistycyzm i wyobrażenia.

Podział magii Żywiołów

Magię żywiołów standardowo dzieli się na: magię ognia, magię wody, magię powietrza i magię ziemi.
Zaś każdy z tych podziałów dzieli się jeszcze na inne odłamy.
Tak więc magia ognia dzieli się na magię świec, magię ognisk, magię słońca, magię seksualną, magię zniszczenia.

Magia powietrza dzieli się na: magię czterech wiatrów, większość praktyk wróżbiarskich, koncentracja magiczna i magia wizualizacji (wyobrażeń).
Magia ziemi dzieli się na: magię kamieni,wyobrażeń, drzew i węzłów, a także na magię ziół.
Magia wody dzieli się na: magię luster, magię morza, mgły i deszczu.
To są wszystkie podziały żywiołów na dane dziedziny magii.
Możliwe, że o czymś zapomniałem ale to mniej istotne.

Z żywiołami można pracować oddzielnie z każdym, bądź ze wszystkimi naraz w zależności jakie chcemy osiągnąć efekty.
Każdy żywioł ma inne właściwości co daje się zawsze zauważyć.

Źródło: nie znane.


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - konidziu - 23-09-2012

Magia żywiołu ziemi również wlicza się w zakres wszelakiej pracy z duszami, czyli spirytualizm i nekromancję (tu jest to odłam magii ziemi, lecz obecnie niewiele ma wspólnego z tym żywiołem poniekąd), oraz przepowiadanie przyszłości wszelakimi sposobami.


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - Olimpia - 23-09-2012

No akurat przepowiadanie przyszłości to domena żywiołu powietrza.


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - konidziu - 24-09-2012

Przepowiadanie przyszłości z wykorzystaniem zwierząt i tego, co ogólnie pochodzi z ziemi, bo przepowiadanie przyszłości to magia astralna, która łączy w sobie kilka żywiołów.


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - Ruta - 04-01-2015

Mnie kompletnie nie przekonuje nadawanie żywiołom opiekunów. Dla mnie żywioły łączą się z obliczem Starych Bogów. Tak ziemia i woda należą do Bogini Matki, a ogień i powietrze do Boga Ojca.
Jak dla mnie każdy żywioł ma swoją symbolikę, właściwości magiczne, ale tu znowu odstaję: wszystkie magie kamieni, drzew, itd.... okej. Akceptuję i stosuję ich energie, ale nie rozumiem po co dzielić to wszystko. To wszystko to magia naturalna, czy trzeba się rozdrabniać? ;-)


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - Olimpia - 04-01-2015

Skoro Starożytni rozdrobnili to mieli powód.

Wiesz... myślę, że tak łatwiej. Jeśli ktoś się chce zajmować tylko podsystemem Magii Naturalnej np. Magią Drzew, to mówiąc że zajmuje się Magią Ziemi - to daje do zrozumienia, że zajmuje się czymś więcej niż w rzeczywistości. Ja np. nie znosze Magii Więzłów i się jej nie tykam.


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - Ruta - 04-01-2015

Starożytni uważali też, że Ziemia jest płaska. ;-)

Jeśli ktoś zajmuje się tylko energetyką drzew, to niech sobie to nazywa jak chce. Może i stosować całą magię naturalną i sobie to rozróżniać. Nikomu nie bronię, aczkolwiek nie wiem po co to rozdzielać, jeśli wszystko zawiera się w jednym.


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - Olimpia - 04-01-2015

Ale też oni odkryli i rozwinęli większość dziedzin jak astronomia, matematyka czy medycyna.

Błędy naukowe się zdarzają nawet dzisiaj. Stwierdzenie, że ziemia jest płaska miało jednak sens, skąd mogli wpaść na pomysł grawitacji? :D


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - Ruta - 04-01-2015

Co dalej nie dowodzi temu, że we wszystkim musieli mieć słuszność. :P
Ja nie widzę w tym większego sensu, ale jeśli ktoś widzi... wolna wola. ;-)


RE: Wstęp do Magii Żywiołów - Magician7 - 06-01-2015

(04-01-2015, 12:08)Imogen napisał(a): Mnie kompletnie nie przekonuje nadawanie żywiołom opiekunów. Dla mnie żywioły łączą się z obliczem Starych Bogów. Tak ziemia i woda należą do Bogini Matki, a ogień i powietrze do Boga Ojca.
Jak dla mnie każdy żywioł ma swoją symbolikę, właściwości magiczne, ale tu znowu odstaję: wszystkie magie kamieni, drzew, itd.... okej. Akceptuję i stosuję ich energie, ale nie rozumiem po co dzielić to wszystko. To wszystko to magia naturalna, czy trzeba się rozdrabniać? ;-)
To że nie widzisz w tym sensu, nie znaczy że go nie ma. Gdyby naprawde starożytni, popełnili błąd, już dawno by to zmieniono. Wiele Godform jest łączonych z żywiołami, nie tylko ci Wiccańscy, natomiast opiekunowie żywiołów (według magii naturalnej) są ich uosobieniem.