Witchcraft - Forum ezoteryczne
Usystematyzowanie gałęzi magii. - Wersja do druku

+- Witchcraft - Forum ezoteryczne (http://witchcraft.com.pl)
+-- Dział: Magia (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Dział: Podstawy Magii (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Wiedza Teorytyczna (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=69)
+---- Wątek: Usystematyzowanie gałęzi magii. (/showthread.php?tid=6217)



Usystematyzowanie gałęzi magii. - Absinth - 20-11-2014

Cóż już jakiś czas temu miałem napisać ten temat.


W otchłani internetów i stosach książek można znaleźć przeróżne teorie, i regułki czym magia jest, a czym nie jest. Chciałbym usystematyzować co nieco.

Magia - Sztuka powodowania zmian w rzeczywistości fizycznej, mentalnej i astralnej za pomocą zdolności własnych (hokus pokus na swój koszt) bądź przy pomocy zewnętrznych bytów.


Podziały magii


Magia naturalna (zwana również czarostwem) - Magia naturalna korzysta z przyrody, wykorzystując kamienie, rośliny, zwierzęta(bodź ich części), żywioły (ogień, powietrze, wodę, ziemię).

Magia ceremonialna (rytualna) - Polega głównie na przyzywaniu i wykorzystywaniu bytów zewnętrznych (zarówno tych ,,dobrych'' jak i ,,złych''). Mag ceremonialny korzysta z dużej ilości narzędzi, zaklinań, ewokacji i inwokacji.


Biała/Czarna magia - W gruncie rzeczy magia jest jedna, to jej zastosowanie czyni ją dobrą lub złą, tak jak nóż... Noża można użyć to przygotowania smacznych i zdrowych potraw lub kogoś nim zabić, ale nie czyni to noża ani dobrym ani złym, to dobry bądź zły jest użytkownik tego noża.



Pomniejsze gałęzie magii


Pod magię ceremonialną podchodzą: Kabała, Hermetyzm, Alchemia, Goecja, Nekromancja (chodź to przede wszystkim dywinacja), Magia Enochiańska.


Pod magię naturalną natomiast: Szamanizm, Druidyzm, Magia Runiczna, Magia Słowiańska (w głównej mierze ma zastosowanie w leczeniu), Magia Wicca (chodź w gruncie rzeczy Wicca jest religią, ale otwarcie wykorzystującą magię) oraz różne magie których nie da się podpiąć po powyższe - najczęściej nie są zbyt rozbudowane, a ich dzieła są bardziej ograniczone (magie luster, księżyca, kolorów).


Eklektyczne gałęzie magii: Magia Chaosu, Voodoo/Hoodoo, Magia Seksualna, Magia Bojowa, Magia Krwi, podpiąć też można całą masę naprodukowanego przez new age paciajstwa, którego nawet jego wyznawcy nie są wstanie usystematyzować. ;)






Na zakończenie chciałbym dodać, że w magii jak i w życiu nie ma nic tylko i wyłącznie białego czy czarnego. Różne systemy magiczne przeplatają się, pobierają od siebie nawzajem. Czyli w każdej z gałęzi magii czy to ceremonialnej czy czarostwa można znaleźć coś z innej.





I kończę mój niewielki felieton. :)

Chciałbym żebyście się jakoś odnieśli do mojego tematu, jakieś uwagi, opieprz.

Pisząc ten temat polegałem tylko na wiedzy własnej, a alfą i omegą niestety nie jestem, więc mam nadzieję, że na stos nie pójdę jeżeli coś pominąłem (kilka rzeczy świadomie) lub popełniłem jakąś gafę. Ten temat to akurat temat rzeka, oraz w zależności od filozofii i przyjętego modelu (spirytualny, Psychologiczny itp.) poglądy mogą się trochę różnić.

Edit by Neaxx

Chciałbym - piszemy łącznie. :)


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - Scorus - 20-11-2014

Co masz na myśli pisząc o magii słowiańskiej?

Analogicznie jest z czymś co nazywasz magią wicca - wiccanie robią bardzo różne rzeczy, ale wicca to, generalnie, taki miks brytyjskiej magii ludowej i magii ceremonialnej (z przewagą raczej tej drugiej, choć to też kwestia linii i kowenu, w którym się praktykuje).


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - Olimpia - 20-11-2014

Chyba Ci pierdolne za te zwierzęta w Magii Naturalnej...
Szamanizm tak, Magia Naturalna... nie.


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - Absinth - 20-11-2014

Oli a doczytałaś dalej? :D

Pod magię naturalną podpinam mni. Szamanizm.
Poza tym niekoniecznie mówimy tu o składaniu ofiar, są też używane fragmenty zwierząt (np. końskie włosy, zęby zmarłych zwierząt, zrzucona skóra z węża itp.).


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - xao - 20-11-2014

Nekromancja nie jest tylko i wyłącznie rytualna i nie służy głównie do dywinacji.

A co magii chaosu... Moim zdaniem nie można jej traktować jako gałąź magii, a raczej powinna się stać czymś co można uznać za wspólną i najlepszą teorią magiczną i jakimś ogólnym systemem założeń dla CAŁEJ magii. W końcu tylko ona tłumaczy tak dokładnie zasady jej działania i pokazuje, że wiele gałęzi o jakich mowa to po prostu ustalone dawno temu wymysły, które jednak działają (co oczywiście magia chaosu również wyjaśnia).
Pewnie wiele osób się oburzy mówiąc, że magia chaosu jest za młoda, aby stać się podstawą całej reszty, ale ja uważam, że nie wiek systemu ma znaczenie, a odkrycia jakie na temat magii dzięki niemu dokonaliśmy i spis zasad jaki z niego wynika. ;)


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - Evander - 20-11-2014

Amorte,

Też bym się skłaniał do podziału według dominujących elementów.
Czyli magie ceremonialne stawiające nacisk na rytuał,
Magia chaosu, jako wyzwolenie od tegoż rytuału,
Psionika, czyli operowanie energiami (powiedziane wprost).

Obecnie i tak elementy wszystkiego zaczęły się przenikać ze sobą, więc czy to systematyzowanie ma sens.


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - Oth - 21-11-2014

Choć bardzo częste i wręcz powszechnie przyjęte jest podpinanie Hermetyzmu i Kabały pod ceremonializm, a Wicca i Szamanizmu pod czarostwo, to jednak nie łączyłbym tych (i innych) kwestii w szeregowe zależności. Są one w dużym stopniu niezależne.

Magię można podzielić ze względu na:

- Cel - czarna, wyrządzająca krzywdę; biała, sprowadzająca błogosławieństwa; szara, mogąca obejmować obie poprzednie; a czasem również na wysoką, dążącą do oświecenia, oraz niską, skupioną na własnych przyziemnych celach.

- Model - spirytualny, gdzie o pomoc prosi się duchy; energetyczny, gdzie wszystko wywołuje się poprzez manipulację energią; mieszany, gdzie np. przywołuje się duchy oraz korzysta z energii, choćby w formie ofiary; psychologiczny, gdzie wszystko jest iluzją umysłu i cała magia tkwi w utrwaleniu życzenia w podświadomości; informacyjny, gdzie Wszechświat jest jednym wielkim komputerem, którym manipuluje się poprzez formuły stanowiące informatyczne komendy systemowe.

I w końcu na:
- Tradycję/Nurt - Hermetyzm, Kabała (żydowska), Cabala (chrześcijańska), Nekromancja, Druidyzm, Szamanizm, Magia Egiptu, Runy, Magia Naturalna itd. itp.

oraz:
- Strukturę - ceremonialna, z użyciem grupowych ceremonii, specjalnie poświęconych narzędzi i odpowiednio przyszykowanych pomieszczeń; rytualna, gdzie stosuje się rytuał (w formie fizycznych czynności), mogący być odprawianym przez jedną osobę bądź w grupie oraz z wykorzystaniem (lub bez) narzędzi; czarostwo, które wykorzystuje to co ma pod ręką; umysłowa, polegającą działaniach wyłącznie umysłowych (mentalnych i astralnych), bez zastosowanie jakiegokolwiek fizycznego działania.

Zapewne znajdzie się wiele innych, ale te są najpopularniejsze i w celach wyjaśnień wystarczą.

Chodzi mi przede wszystkim o kilka najczęściej tworzonych powiązań, które absolutnie nie muszą być prawidłowe. Przykładowo, czarostwo wcale nie jest tożsame z Magią Naturalną! Prawdą jest, że do czarów wykorzystuje się to co jest pod ręką. A że czarostwo utożsamia się często z dawnymi plemionami, to właśnie różnych naturalnych produktów się w czarostwie używało. Nie zmienia to faktu, że współczesny czarownik może stosować elektronikę i technologię, nie mając z Naturą nic wspólnego. Nie można tego powiedzieć o systemie czy też tradycji określonej mianem Magii Naturalnej, która niezależnie od czasów, będzie się opierać o TRADYCJĘ pracy z roślinami i innymi bezpośrednimi darami Natury (w tym niektórymi duchami).

Drugim przykładem może być Kabała, która w swoich początkowych fazach nie miała w istocie nic wspólnego z ceremonializmem i przypominała bardziej czarostwo. Najsłynniejszym przykładem może być jeciratyczny rytuał pieczętujący, który pod żadnym względem nie przypomina ceremonii - w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Podobnie Hermetyzm wcale nie musi mieć nic wspólnego z magią ceremonialną. O ile Zakon Złotego Brzasku posiadał bardzo ceremonialny system, to Hermetyzm Bardona jest już dużo bardziej umysłowo-rytualną praktyką. Tak samo Magia Chaosu, która może przyjąć dowolną strukturę, w zależności od preferencji praktyka.

Chciałbym przez to zwrócić uwagę na to, że powyższe podziały są zależne od systemu. To system możemy klasyfikować poprzez te określenia, a nie grupować w nich systemy. A zatem jeśli przyjdzie komuś kiedyś określać jakiś nieznany system, to zamiast pytania "Gdzie by go tu wpasować, do magii ceremonialnej, czy może do niskiej?" lepiej zadać pytanie: "Czy metody tego systemu są bardziej ceremonialne, czy bardziej czarownicze? A może system ten wykorzystuje zarówno złożoną, jak i prostą strukturę w swoich praktykach? Czy system ten operuje w jakiejś tradycji/filozofii? Jeśli tak, to jakiej?" itd.

Przykład:
System magiczny Zakonu Złotego Brzasku skupia się na magii wysokiej, z niewielkimi schyłkami ku magii niskiej, zachowując przy tym głównie strukturę ceremonialną, choć korzystając również z form praktyk umysłowych. Opiera się on głównie o tradycję hermetyczną, z elementami duchowości starożytnego Egiptu i dalekiego wschodu oraz żydowskiej Kabały. Praktyk tego systemu widzi świat przez pryzmat modelu mieszanego - energetyczno-spirytualnego.

Sądzę, że takie usystematyzowanie gałęzi magii pozwoli sprawniej klasyfikować poszczególne magiczne systemy.


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - Olimpia - 21-11-2014

(20-11-2014, 20:07)Absinth napisał(a): Oli a doczytałaś dalej? :D

Pod magię naturalną podpinam mni. Szamanizm.
Poza tym niekoniecznie mówimy tu o składaniu ofiar, są też używane fragmenty zwierząt (np. końskie włosy, zęby zmarłych zwierząt, zrzucona skóra z węża itp.).

Nie używamy w Magii Naturalnej części kogoś kto zmarł (energia śmierci) albo kto nie oddał dobrowolnie (kradzież/napaść).

Skóra węża - ok może być, ponieważ oddał dobrowolnie tzn. zrzucił skóre i zostawił.

Jeśli chodzi o Szamanizm to nie wiadomo czy to Szamanizm pochodzi z Magii Naturalnej, czy odwortnie - nie wiadomo co było pierwsze. Szamanizm jest "wyższą magią" od Magii Naturalnej.


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - Finneus - 21-11-2014

Inną, nie wyższą jak już... Nie wiem po co wam to systematyzowanie, Magia jest jedna, różne są tylko sposoby je wykorzystanie, a te moim skromnym zdaniem starczy podzielić na pośrednie {czyli te przy wstawiennictwie istot} i bezpośrednie. Po co komplikować sobie życie? ;p


RE: Usystematyzowanie gałęzi magii. - Scorus - 21-11-2014

Cytat:Nie używamy w Magii Naturalnej części kogoś kto zmarł (energia śmierci) albo kto nie oddał dobrowolnie (kradzież/napaść).

W magii słowiańskiej, zaliczonej tutaj do naturalnej, używa(ło) się np. ludzkich i zwierzęcych kości.

Cytat:Choć bardzo częste i wręcz powszechnie przyjęte jest podpinanie Hermetyzmu i Kabały pod ceremonializm, a Wicca i Szamanizmu pod czarostwo, to jednak nie łączyłbym tych (i innych) kwestii w szeregowe zależności. Są one w dużym stopniu niezależne.

Wicca jest czarownictwem, w ujęciu czarownictwa jako religii celebrującej cykle natury i płodność etc. etc. ale bliżej jej do magii ceremonialnej niż do ludowego czarownictwa. Pierwsza BoS, z tego co wiadomo, był to nieco przerobiony Salomon.

Cytat:Inną, nie wyższą jak już... Nie wiem po co wam to systematyzowanie,

To daje wygodę. ;) Niemniej jednak trzeba pamiętać, że takie systematyzowanie i nadawanie etykietek ma opisywać rzeczywistość, a nie ją kształtować.