Witchcraft - Forum ezoteryczne
Rola szamanów i ich kolory. - Wersja do druku

+- Witchcraft - Forum ezoteryczne (http://witchcraft.com.pl)
+-- Dział: Magia (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Dział: Pozostałe rodzaje magii (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=20)
+---- Dział: Szamanizm (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=16)
+---- Wątek: Rola szamanów i ich kolory. (/showthread.php?tid=7144)Rola szamanów i ich kolory. - Anderwolf - 23-08-2015

Rola szamana
W życiu społecznym szaman może być zdefiniowany przez zbiór powiązanych ze sobą praw, zobowiązań zachowań, które są zrozumiałe tylko dla wybranych kręgów społecznych. Dzisiaj, jest dużo nieporozumień związanych z szamanami i ich rolami, które pozwolę sobie rozwijać.
Rola
Uzdrowiciel - Zdobywają swoją wiedzę i ich moc do leczenia poprzez wchodzenie do świata duchów. Większość czasu spędzają na kontaktach z jednym lub wieloma bytami które mają na celu pomaganiu szamanowi. Te byty zwykle przyjmują formę zwierząt lub leczniczych roślin. Zdarza się również że byty te mogą przyjąć formę dawnych szamanów lub przodków.

Ich działania mają na celu wejście w ciało chorego i konfrontację z duchami które sprawiają że pacjent stał się chory. Leczą pacjentów poprzez wypędzanie zaraźliwych duchów. Również można spotkać wielu szamanów którzy mają wiedzę(którą najczęściej zdobywają w świecie duchów) na temat świata roślin w ich okolicy.

Pośrednik - Szamani ci są postrzegani jako osoby komunikujące się się z duchami i duchami zmarłych w imieniu ich społeczności. W niektórych kulturach są znani jako jasnowidzowie,wróżbici,astrolodzy a także jako medium. Wielu kręgach społecznych mają różne role, niekiedy są zdolni nawet do tworzenia cudów.

Jednak główną rolą wszystkich szamanów jest przywrócenie i utrzymanie balansu w ich społeczności poprzez odprawianie rytuałów czy leczeniu chorób duchowych.

Podział ze względu na kolory

Jest kilka różnych wariacji i typów szamanów na całym świecie i mają oni różne funkcje a także odprawiają różne rytuały.

Tymi wariacjami są szamani Żółci, Biali i Czarni. Biali i Czarni to tradycyjne wariacje, natomiast Żółci postali poprzez wpływ Buddyzmu na nich.

Bardzo ważnym jest że "Biali" i "Czarni" to że określenia te nie muszą od razu oznaczać ich jako dobrych i złych. Oznacza to że pracują z innymi typami duchów.

Czarni Szamani - Służą jako najpotężniejsi szamani pośród ich typu i zdobywają swoją siłę i moc z kierunku Północnego. Są rozpoznawalni jako wojowniczy szamani i są zdolni przezwyciężyć zło poprzez walczenie. Czarni szamani rozpoznawalni są przez swoją dyscyplinę i odwagę.

Bazując na historii ci szamani są wstanie pełnić swoją służbę zarówno w czasie wojny jak i pokoju. Podczas wojny zwiększają morale wojowników i odprawiają ceremonie aby przechylić szale zwycięstwa na swoją stronę.

W okresie pokoju służą jako cenni doradcy i zajmują się polityką zagraniczną, zawierając sojusze i promując pokój.

Biali Szamani - Czerpią swoją moc z Zachodniego kierunku co w związku z tym przekazują swoje modlitwy do Zachodnich niebios. Biali szamani posiadają moc do tworzenia dobrych relacji z każdym duchem natury, sami są rozpoznawalni jako duchy pokoju. Zapewniają empatie ponad pacyfikacje zdenerwowanych duchów i skupiają się na pomocy ludziom w życiu w balansie z naturą. Także zajmują się wróżeniem i błogosławieństwami, lecz jest jedna rzecz której nie mogą robić, i jest to klątwa szamańska.

Żółci szamani - Pomiędzy siedemnastym a dziewiętnastym wiekiem, Tybetański Buddyzm lub Lamasim walczył z szamanizmem przez co ten okres był dla nich bardzo ciężki(więcej informacji na ich temat nie ma)

Uwagi

Dokument który tłumaczyłem miał kilka nieścisłości które uzupełniłem, mało tego był on bardzo trudny do tłumaczenia więc proszę o wyrozumiałość jeśli gdzieś pojawią mało logiczne zdania. Starałem się aby wszystko było zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. To tyle. Enjoy!
Źródło: "Shamanism - Inside the World of the Shaman"