Witchcraft - Forum ezoteryczne
Orzeł - Wersja do druku

+- Witchcraft - Forum ezoteryczne (http://witchcraft.com.pl)
+-- Dział: Powiązane z magią (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=343)
+--- Dział: Magiczne zwierzęta (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=346)
+--- Wątek: Orzeł (/showthread.php?tid=7740)



Orzeł - Cathubodua - 07-07-2016

Orły w swoim działaniu często kierują się moralnością, choć potrafią ją naginać do własnych potrzeb by realizować cele, które uważają za dobre. Są charyzmatyczne. Osoby z totemem orła czasem właśnie nie przejawiają charyzmy, jeśli mają problem ze zgraniem się ze swoim totemem.
Orły z jednej strony lubią być niezależne i nie przepadają za sytuacjami, gdy ktoś im wydaje polecenie. Choć potrafią być posłuszne, jeśli zobaczą w kimś siłę i zdecydowanie.
Orły mają też często problem z własnym poczuciem wartości. Przejawia się to zwłaszcza w sytuacjach, gdy mają problem w realizowaniu jakiegoś przedsięwzięcia.Orły świetnie sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach, jeśli tylko jest ono dopasowane do ich realnych możliwości.

(źródło - forum Shamanika)


Orzeł jest symbolem niebios.
Orzeł w starożytności był reprezentantem całej rodziny sokołów, symbolika jego czerpie więc z cech różnych gatunków tej rodziny, takich jak sęp, jastrząb, sokół. U Greków - Zeus pokonujący swych wrogów.
Był też ptakiem wróżebnym Zeusa.

Zeus wysyła orła (zrodzonego z Echidny i Tyfona, brata Hydry lernejskiej i Chi­mery), aby wydziobywał Prometeuszowi wątrobę; zakochany w najpiękniejszym ze śmiertelników, Ganimedesie, Zeus unosi go na Olimp przybrawszy postać orła. Gdy Merops, król wyspy Kos, chciał sobie odebrać życie po nagłym zgonie swej małżon­ki, nimfy Etemei, Hera zmieniła go w orła i osadziła na niebie płn., gdzie, jako gwiazdo­zbiór Orzeł, idzie za Wodnikiem (Ganime-dem). W plastyce starożytnej młoda bogini z dzbankiem i orłem obok niej to Hebe, bogini młodości, szafarka na Olimpie, to­warzyszka Ganimeda.
Orzeł był atrybutem Zeusa (Jowisza u Rzymian), najdostojniejszym symbo­lem jego władzy jako dzierżyciel jego broni — piorunów (na godłach i monetach rz. orzeł z błyskawicami w pazurach); Zeus działa poprzez orła jako zaufanego posła albo w postaci orła, jak w mitach o Asterii (która uciekała przed nim zmieniona w prze­piórkę) lub Eginie, córce arkadyjskiego bo­ga rzecznego, Azopa.

Orzeł z powodu swej siły jest symbo­lem wojny i władzy monarszej od czasów babilońskich, jedną z oznak władzy w staro­żytnym Rzymie, apoteozą cesarstwa (zwłasz­cza z dewizą consecratio 'ubóstwienie'). Orzeł cesarski towarzyszący Eneaszowi, prze­niesiony przez Konstantyna Wielkiego z Rzy­mu do Bizancjum, stał się godłem wielu państw (jedno- albo dwugłowy). W heral­dyce rzymskiej orzeł legionów był pierwot­nie tylko jednym z pięciu symboli kultowych legionów rz„ obok dzika, wilka, konia i Minotaura; a od czasu konsulatu Mariu­sza (107 p.n.e.) jedynym palladium i emble­matem legionów była rzeźba srebrna lub z posrebrzonego czy pozłacanego brązu wyobrażająca orła z rozpostartymi skrzy­dłami siedzącego na pęku błyskawic.

Orzeł — legendarny założyciel miast. Kierunek lotu orła wskazuje Romulusowi i Remusowi miejsce na założenie Rzymu. Legendy XVI i XVII w. (Kromer, Bielski) utrzymują, że Lech osiadł w miejscu, które nazwał Gnieznem, gdyż zobaczył tam gniaz­do orła na drzewie. Dwugłowy orzeł z le­gendy ruskiej porywa dzika i składa na wzgórzu nad przyszłą Moskwą.

Według tradycji wedyckich orzeł jest wysłannikiem Indry, przenoszącym sdmę (roślinę, której sok wylewano w formie libacji na ofiarę bogom).
Orzeł z ludzkimi rękami — kult Słońca (Syria).
Orzeł o głowie lwa — walka bóstwa nie­biańskiego (orzeł) z demonami mroku i świa­ta podziemnego (lew); dusza i ciało czło­wieka.
Orzeł z płonącą gwiazdą pięcioramienną w pazurach — znak planety Jowisz.
Orzeł na Drabinie Doskonałości (tac. scala perfectionis) oznaczał u gnostyków objawienie Drogi i Celu.
W alchemii: parowanie; orzeł pożerający lwa — sublimacja, ulatnianie się ciała stałego, triumf rozwoju nad zanikiem. Skrzy­dła — duch, lot — wyobraźnia.
W marzeniu sennym: pomyślność;
(martwy) ruiny; (ranny) strata pieniężna.
W psychologii: zasada ojcowska; Logos.

(źródło: Słownik Symboli Władysława Kopalińskiego)



[Obrazek: 59761Eagle.jpg]


RE: Orzeł - Olimpia - 10-07-2016

Wodnik to właśnie Ganimedes. ^^'
Jest wiele wersji odnośnie niego... ale w każdej z nich on jest Wodnikiem, porwanym przez zakochanego Zeusa i wogóle... najpiękniejszy. No proste! W końcu to Wodnik! xD Najpięknieszy znak zodiaku! :D