Witchcraft - Forum ezoteryczne
Veve - Wersja do druku

+- Witchcraft - Forum ezoteryczne (http://witchcraft.com.pl)
+-- Dział: Magia (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Dział: Podstawy Magii (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Symbole Magiczne (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=134)
+---- Wątek: Veve (/showthread.php?tid=7969)Veve - LupusAlbum - 30-01-2017

W przeciwieństwie do innych kultur, w których używane są rzeźby i obrazy, na Haiti sporządza się rysunki, które symbolizują cechy przywoływanych bóstw. Mogą być one usypywane na podłodze za pomocą mączki kukurydzianej, ceglanego pyłu, kory drzewa lub fusów od kawy. Ich sposób działania jest zbliżony do używanych w Europie znaków sigilicznych, za pomocą których zaklina się istoty duchowe.

Takie rysunki noszą na Haiti nazwę veve. Kapłan rysuje veve delikatnymi liniami na podłodze w miejscu odprawiania rytuału, pozwalając wysypywać się proszkowi pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Towarzyszą mu w tym oparte na formułach pieśni innych wyznawców kultu, które mają na celu podnosić energię pomieszczenia aż do pożądanego poziomu.

Symbole veve ucieleśniają bóstwa (Loa) i zmuszają je do połączenia z osobą zaklinającą. W haitańskim kulcie Voodoo boskie objawienie uwidacznia się w formie opętania. Istota duchowa objawia się wówczas typowymi dla siebie gestami, umiejętnościami, a nawet wyrazem twarzy. Sam opętany jest pogrążony w swoistym transie i dopiero po zakończeniu rytuału odzyskuje panowanie nad własnym ciałem.

Kiedy kapłan zakończy już rysowanie veve, rozsypuje dar ofiarny w postaci prażonej kukurydzy (nie takiej jak popcorn, trochę inaczej zrobionej) i innych wysuszonych artykułów spożywczych. Jako ofiarę w formie napoju wylewa na rysunek acassan czyli specjalny waniliowy napój na bazie kukurydzy, opcjonalnie jakiś inny łagodny alkohol. Po potrójnym powtórzeniu tej czynności nad narysowanym znakiem zaczyna poruszać grzechotką i wymawiać formuły rytualne. Na koniec umieszcza na veve świecę. Inni uczestnicy ceremonii wylewają teraz kolejno na rysunek nieco wody - również w celu pozdrowienia Loa. Zostają na nim również położone ciała zwierząt ofiarnych oraz warzywa, owoce, jajka i nabiał. Pamiętać należy, że każdemu Loa przyporządkowane są określone przedmioty, rośliny lub zwierzęta. Veve wywodzą się z Afryki, jednak ich styl jest jednoznacznie europejski.

~~na podstawie książki "Rytuały Voodoo"