Witchcraft - Forum ezoteryczne
Rodzanice - Wersja do druku

+- Witchcraft - Forum ezoteryczne (http://witchcraft.com.pl)
+-- Dział: Magia (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Dział: Magia Słowiańska (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=382)
+---- Dział: Demonologia (http://witchcraft.com.pl/forumdisplay.php?fid=391)
+---- Wątek: Rodzanice (/showthread.php?tid=8227)



Rodzanice - Nilvan - 11-11-2017

Rodzanice – demoniczne postacie kobiece (względnie pomniejsze boginki) najczęściej w liczbie trzech, czasami występujące w towarzystwie boga Roda. Znane także pod nazwą narecznice („określające”), sudiczki, sudjenice („wieszczące”). Odpowiadały za los człowieka. Wiara w demony losu szczególnie mocno rozwinęła się u Słowian Południowych.

[Obrazek: rodzanice2.jpg]

Główną rolą rodzanic było wyznaczanie losu człowieka, co miało miejsce przy jego urodzeniu. Pojawiały się przy narodzinach dziecka by określić przebieg jego życia – czy będzie szczęśliwe, dostatnie itp. Dodatkowo według wierzeń z obszarów Bułgarii zostawiały także niewidoczny znak na czole. Poza narodzinami rodzanice zjawiały się także w innych ważnych momentach życia człowieka. Jedną z takich chwil były postrzyżyny, na które przybywały wraz z Rodem. Należało im wtedy ofiarować kosmyk włosów dziecka, które wchodziło w świat dorosłych.

Rodzanice najczęściej były niewidzialne. Według innych podań zjawiały się pod postacią pięknych, nagich kobiet, lub ubrane w miejscowe ludowe stroje. W najważniejszych momentach składano im ofiary. Należało przygotować poczęstunek, w którego skład wchodziły chleb, ser i miód, kasza warzona przez kobiety, a także pieniądze. Poza wyznaczaniem losu dziecka przypisywano rodzanicom także opiekę nad ciężarnymi.


RE: Rodzianice - Olimpia - 11-11-2017

Ciekawe, że te trzy Boginki są w praktycznie każdej mitologii... Jako Norny czy Mojry na przykład.
Ja zawsze fascynowałam się tymi trzema Paniami. ^^


RE: Rodzanice - Nikodem - 16-11-2017

Cytat:Ciekawe, że te trzy Boginki są w praktycznie każdej mitologii...

W praktycznie każdej mitologii, która swoje korzenie ma w kulturze ludów indoeuropejskich. ;P
Więc - mimo, że ciekawe - to nic w tym dziwnego, że ze wspólnego pnia mitologicznego wyrosły podobne koncepcje, które nabrały bardziej zindywidualizowanych kulturowo cech - zależnie od tego w jakim zakątku i w jakich warunkach się rozwinęły. ;]

A że pierwsza migracja ludów indoeuropejskich miała miejsce, zdaje się, ok 4tys. lat p.n.e. to było sporo czasu na indywidualizowanie się w różnych społecznościach.