Kminek znany jest większości jako przyprawa do wielu dań od sałatek do zup a nawet wódki, znacznie mniej ludzi wie o jego właściwościach leczniczych.
Surowcem zielarskim jest owoc. Olejek eteryczny z owoców Kminku poleca się przy zaburzeniach trawienia i dolegliwości przewodu pokarmowego, wzdęć, kolek, braku apetytu, zaparć i biegunek. Pomaga także przy chorobach układu moczowego, zapaleniu oskrzeli, stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Łagodzi skurcze menstruacyjne, pobudza laktację u karmiących kobiet. Ma również słabe właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. W tym celu stosujemy zewnętrznie napar z nasion. Owoce zbieramy tylko dojrzałe(czerwiec/lipiec), wiąże się je w pęczki i suszy, a po wysuszeniu przechowuje w papierowych lub płóciennych woreczkach.
*Napar: Łyżeczkę zmielonego kminku (nasion) zalewamy szklanka wrzątku, zostawiamy pod przykryciem na 15 min. Odcedzamy, pijemy po pół szklanki, dwa razy dziennie.
*Nalewka: 50 g kminku wsyp do słoja, zalej 1l spirytusu(70proc.), dodaj 150g cukru. Szczelnie zamknij i odstaw w ciemne miejsce na 10 dni. Po tym czasie zlej i przefiltruj. Pij po łyżeczce w razie potrzeby. Nalewka zalecana na zaburzenie trawienia, zmniejsza nadmierną fermentacje jelitowa, przeciwdziała wzdęciom, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, poprawia perystaltykę jelit, pomaga w przyswajaniu składników pokarmowych, działa rozkurczowo.
*Można też po posiłku zjeść 1/2 łyżeczki rozdrobnionych owoców, na te same dolegliwości.
Zastosowanie magiczne: chroni przed kradzieżom, ochronnie, wzbudza pożądanie, używany przez kobiety (podawany mężom) aby inna kobieta nie skradła serca ich ukochanemu. Kminek przypisany jest żywiołowi powietrza.
http://www.ziola.cba.pl/picture/kminek.JPG
http://www.swiat-zdrowia.pl/app/webroot/...ko_300.jpg