Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyrd i Örlög
Autor Wiadomość
Nilvan Offline
Praktykujący

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 15
Podziękowania: 0
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Post: #1
Wyrd i Örlög
Wielu z nas na pewno myśli, że nasze życie zostało już napisane i my tylko żyjemy zgodnie z tym, niekiedy bez większej możliwości zmiany naszego losu. To uczucie, które sprawia że wydaje nam się, że jesteśmy spętani w pajęczynie przeznaczenia i nie możemy z niej wyjść.

Tak więc czym jest Wyrd? Czym jest to przeznaczenie i czy może się ono zmienić? Czy my możemy wpływać na swoje przeznaczenia, aby zmienić nasze życia?

Wyrd jest staroangielskim wyrazem, powiązanym z staronordyckim słowem Urdr, które ma takie samo znaczenie "to co "było" i już nie jest". Jest przeszła forma czasownika verda, "być" ale także znaczy przeznaczenie.
Jest to imię dane jednej z Norn, razem z Verdandi, "co jest lub miało miejsce" i Skuld "co będzie lub możliwe, że będzie". Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Urdr jest sumą naszych działań. Przeszłe decyzje i zdarzenia, które dadzą kształt naszej teraźniejszości, która potem zadecyduje o naszej przyszłości. Nie spisana przyszłość, ta która jeszcze nie przeszła do przeszłości. Nasze przeznaczenie jest niczym więcej niż naszą przeszłością.

Wszystko co zrobiliśmy ma konsekwencje w naszym życiu, życiu innych i nawet odbija się na świecie. Te działania, te decyzje będą miały przyszłościowe konsekwencje. Jesteśmy odbiciem naszych własnych decyzji. Każda decyzja, którą podejmiemy, każdy wybór, każde wypowiedziane słowo oraz każda droga jaką podążymy ma swoje konsekwencje i te same konsekwencje będą determinować wynik naszego przeznaczenia.

To tłumaczy, dlaczego Wyrd jest zarówno przeszłością jak i przeznaczeniem. Zawsze jest idea, że przeznaczenie jest czymś pewnym, nie możliwym do zmienienia.
Komplikacja nordyckiej koncepcji przeznaczenia idzie ponad samo myślenie, że nie możemy z tym nic zrobić, nie możemy zmienić naszego przeznaczenia, ponieważ jest już on spisany.

To nie jest całkowita prawda, a przynajmniej nie w obrazie jakim mieli nordowie na temat przeznaczenia. Nasze wybory są ograniczone do tego co jest możliwe.
Wyrd, przeznaczenie jest ograniczone przez Örlög.

Wszechświat, nasz naturalny świat, nawet my czy inne żywe stworzenia jest ograniczony przez Örlög i to jest tym co nikt i nic nie można zmienić.
Jest to przeszłość i niezmienne prawa natury, fizyki i biologiczne prawa. To wszystko co kiedykolwiek było, podstawy na których my istniejemy, główny element, który nakłada limity do naszej egzystencji.

Örlög jest to materia, materialna egzystencja wszystkich rzeczy, podstawa na której pracujemy, tworzymy, kreujemy oraz żyjemy. Jest wolność w naszym przeznaczeniu, wolność w naszych wyborach i czynach, ale ta wolność ma też swoje limity. Jest ograniczone przez nasze przeszłe akcje oraz przez naszą własną naturę i środowisko w jakim żyjemy. Prawa które idą ponad naszą wolę i panuje nad wszechświatem w którym żyjemy.

Ukazując to w przykładzie, wyobraźcie sobie że jesteście na podróży i musicie przejść przez pewną część jakiegoś kraju, z jednego punktu do drugiego. Waszym celem jest przejście przez kraj i to można zrobić na wiele sposobów. Możecie zadecydować, aby przejść przez góry lub przez lasy, albo bagna, możecie iść wzdłuż rzeki, możecie płynąć lub płynąć na łodzi, można też iść na pieszo bez żadnych skrótów. Możecie też nie mieć wyboru i będziecie musieli iść jakąś konkretną drogą, albo może się tak wam wydawać i każda opcja jest wam dostępna tylko nie widać ich na pierwszy rzut oka.

Czasami niektóre przypadki w jakich się znajduje nie zawsze są pod naszą kontrolą. Pora dnia i nocy, okres pory roku lub inne przeszkody na drodze, które blokują dostęp do twojego celu. Jednakże wybory jakie dokonujemy mogą zadecydować o tym czy nasza droga będzie łatwiejsza, bądź trudniejsza lub jak długo zajmie zanim dojdziesz do tego celu.

Także, aby zrozumieć bardziej nordycką koncepcje przeznaczenia, musimy mieć też na uwadze, że dla nordów nasze "ja" jest rozdzielone na różne części. W staronordyckich wierzeniach nasze "ja" dzieli się na Hamr(nasz wygląd), Hugr(nasze myśli), Fylgja(duchowy byt, który jest do nas przywiązany)/Fylgjur(jeśli jest ich więcej niż jedna),Megin(nasza moc), Hamingja(nasze szczęście).

Część Örlög jest odziedziczana, wierzono że przechodzi poprzez naszych przodków. Większość dziedziczonego Örlög byłoby dostawane od rodziców, a my byśmy część naszego Örlög przekazali swoim dzieciom. W pewnym znaczeniu część naszego Örlög już została stworzona i przekazana nam. To jest część przeznaczenia na który nie można wpłynąć lub go zmienić. Ty sam nie możesz zmienić żyć twoich przodków i część tego co robili i ogółem część ich jest w tobie, poza tym jesteś jeszcze konkretną częścią duchowego ja twoich rodziców, w pewnym znaczeniu zmaterializowaną częścią ich duchów.

To jest tym co nie możesz zmienić w twoim przeznaczeniu oraz większość naszych obecnych sytuacji są odziedziczone, ale możemy zmienić to jak na to odpowiadamy na naszą przeszłość i możemy zachowywać się inaczej w teraźniejszości, aby móc zmienić przyszłość. Tylko dlatego, że twój przodek wybrał taką drogę nie znaczy, że ty też musisz.

Tak więc Wyrd, przeznaczenie jest główną siecią reprezentującą nasze przeznaczenie. Jest złożona z węzła naszego życia oraz węzłów żyć innych osób, które tworzą gobelin, który łączy nas wszystkich do naturalnego świata i wszechświata.
Örlög za to jest wątkami przeznaczenia, warstwami nici, które tworzą sieć przeznaczenia możliwą.

https://www.teepublic.com/pl/magnes/4782608-web-of-wyrd (Macie tutaj pokazanie jak wygląda sieć Wyrd)

To jest to co da się zmienić, jeśli jest taka możliwość, to jest nasza emocjonalna odpowiedź, nasze czyny i zachowanie. To jest tym co dodaje nici do gobelinu przeznaczenia. Wszystko jest ze sobą połączone w tym przypadku, tworząc Örlög i Wyrd kluczowymi dla siebie nawzajem.

Ten koncept części ciebie będącym odziedziczanym, ukazuje ważność rodziny w tego typu wierzeniach i czasami także praktykach. Ważność społeczeństwa, ważność osób z którymi wchodzi się w kontakt na różne sposoby. Konsekwencje twoich czynów lub każdej innej osoby, konkretnie lub niekonkretnie powiązanej z twoim życiem, wpłynie na przeznaczenie każdej osoby. Coś co jest niechciane, wpłynie na resztę rodziny w negatywny sposób lub coś pragnącego wpłynie pozytywnie na nią.

Część Örlög, który jest decydowany przez ciebie jest tworzony przez twoje akcje i czyny, twoje zachowanie jakie pokazujesz w swoim życiu. To co robimy tutaj nie wpłynie na przeszłość. Można odrzucać przeszłość, jednak nie spowoduje to że się zmieni. Los nie jest całkowicie ustalony, ale przeszłość już tak i jest ona częścią przeznaczenia, ponieważ to co było już wpływa na wynik twojego przeznaczenia.
Jednak te czyny, które są uznawane za "właściwe" mogą tworzyć balans, nawet jeśli "złe" czyny, które będą tam cały czas to te "właściwe" będą tworzyły balans.

Nie ma prawdziwej koncepcji "dobra i zła" w nordyckich wierzeniach. Nie ma praw lub boskich wykazań odnośnie rzeczy, które my możemy uznać za dobre lub złe. Jednak to co jest dobre lub złe są czynami i emocjonalnymi odpowiedziami, które ukazują jaki naprawdę jesteś i jaki chcesz być. Nie są ograniczeniami twoich czynów i to daje tobie możliwość wolności w przeznaczeniu. Możesz robić rzeczy jak chcesz, w sposób który uznajesz za najodpowiedniejszy, ale musisz mieć na uwadze to, że każda akcja jaką podejmujesz ma równe lub przeciwne reakcje.
Zawsze będą konsekwencje i one będą wpływały na wynik naszego losu.

Poza tym aby zrozumieć pojęcie przeznaczenia musimy, także zwrócić uwagę na Nornir, Norny(Boginie przeznaczenia i losu).
Urdr, stara kobieta której imię jest także imieniem studni przeznaczenia, będącej przy korzeniach drzewa Yggdrasil. Wywodzi się od skrótu "Ur", który wskazuje pochodzenie czegoś, może to być zrozumiane jako "to co było".
Ta Norna kieruje przeszłymi zdarzeniami, które dyktują przyszłe zdarzenia.
Verdandi, była to dama której imię można było zrozumieć jako "to co jest" i kieruje nad ciągłą zmianą teraźniejszych zdarzeń.
Skuld za to jest najmłodsza z trzech i jej imię rozumie się jako "to co ma być" lub "to co nastąpi" i ona kieruje nad możliwościami, które stopniowo przyjmują formę poprzez zdarzenia z teraźniejszości.

Kolejną funkcją jaką posiadają te Boginie jest naprawianie korzeni drzewa Yggdrasil po tym jak smok Nidhggör go obgryza, poprzez używanie wody ze studni Urdr.

Dodatkowo analizując słowo Örlög, mamy skrót "Ur" obok słowa lög, który oznacza prawo od słowa "law", a to nam daje prawdopodobne słowo "pierwotne prawo", który składa się z "większego prawa", którego sługami są Norny i nie tymi którzy determinują je, przez to że wszystkie istnienia wszystkich światów, nawet Bogowie są pod władanie Örlög.

Może to być zrozumiane jako "pierwotne warstwy" czynów i przypadków, które są w przeszłości, ale już ustaliły teraźniejszość.
Tak jak powiedziałem, przeznaczenie jest tworzone poprzez wiele warstw Örlöga.
Pierwszą z nich jest miejsce i "przypadek" naszych narodzin i naszej rodziny. Te zewnętrzne elementy są poza naszą kontrolą i są kluczowe w kształtowaniu naszego losu, ale także każdy czyn i akcja jaką dokonujemy staje się częścią naszego Örlög.

Wyrd jest jak pajęczyna, z niciami które są rozporządzane przez Örlög, kontrolując powiązanie przyczyny i skutku. Kiedykolwiek dokonujemy jakiś czyn, łańcuch zdarzeń, któremu nie można zapobiec jest wyzwalany, wiele sytuacji nie można zapobiec i poprzez naturę sieci Wyrd, takie sytuacje mogą nie wpływać tylko na nas, ale także na innych w naszym otoczeniu, z którymi jesteśmy powiązani.

Nornir jako Boginie które tkają i obracają los, przypominają nam o tym, że jesteśmy panami naszego losu i przeznaczenia, pomimo wielkiej wiedzy o Wyrd, mogą oni tylko podążać za tym co jest dyktowane przez Örlög.

Nasze akcje są jak nici, które się przeplatają i przenikają, definiując nasze przeznaczenie, nasz skomplikowany gobelin w którym nasze życia są odbijane.
Tak więc teraźniejszość można rozumieć jako rezultat połączenia pomiędzy Wyrd i Örlög.
Konsekwencje naszych działań stają się naszym Örlög i ograniczają nas do konkretnej rzeczywistości sprowokowanej przez nas, ale nasze teraźniejsze wybory będą rozwijane w naszym Wyrd.

W dzisiejszych czasach można ciężko zrozumieć koncepcje Wyrd, ponieważ stworzyliśmy koncept czasu całkiem inny od tego jaki posiadali północno europejscy poganie. Dla nas czas jest liniowy, z początkiem i koniec z różnymi zdarzeniami między nimi. Nie ma czasu, czas jest iluzją. Są tylko te ciągłe teraźniejsze sytuacje, żyjemy wiecznie w teraźniejszości, a nie w przeszłości. (choć wiadomo istnieją przypadki gdzie ludzie nie odkładają przeszłości na bok i żyją nią wręcz) No i z tym założeniem, po co mielibyśmy martwić się przyszłością skoro my w niej nie jesteśmy, tylko w teraźniejszości?
Jesteśmy ciągle w teraźniejszości, ale możemy wspominać przeszłe zdarzenia lub wyobrazić sobie naszą przyszłość i stworzyć obraz jaki według nas mógłby być.

Tak teraz widać, że koncept Wyrd i Örlög, kompletnie rujnuje ideę czasu jaka panuje teraz. Jeśli czas nie jest liniowy, a ciągłym łączeniem się wszystkich zdarzeń, czynów i przypadków. Los nie jest już prostą drogą, a wieloma drogami z drogowskazami przechodzącymi w inne miejsca niż nawet osoba mogłaby planować. Poprzez nasze decyzje jakie podejmujemy, odgrywamy czynną rolę w stawaniu czoła temu co Wyrd nam ukazuje.
Na skrzyżowaniach możesz wybrać drogę, możesz zawrócić, możesz wybrać inną drogę niż na początku i także możesz spotkać ludzi na tej drodze, którzy mogą ciebie poprowadzić do innej drogi.

Tak wyglądało życie dla starych nordów, nie jako prosta linia, a wielka sieć z mnóstwem możliwości i celów na naszych rozdrożach.
Jest to bardzo trudny temat, który wymaga zobaczenia tych elementów z innej perspektywy i także wielu osobom taki obraz by się mógł się wydać dziwny lub nieodpowiedni, ale to już decyzja jest dla was, co wy sami wybierzecie. Język

Można to wyobrazić sobie jako nie rzekę, która od naszych narodzin prowadzi nas do naszej śmierci, lecz jako jezioro nieskończonego rozmiaru, a naszymi czynami i akcjami są wrzucane przez nas kamienie do wody. Kamienie które są wrzucane do wody tworzą fale, które zniekształcają wodę i rozszerza się to dalej i nakładają się na fale wywołane przez inne kamienie lub na same kamienie łącząc je ze sobą. Każdy kamień jest inny, każda fala jest inna, a obraz który jest po wrzuceniu kamieni i wywołaniu fal przez nie jest kompletnie inny od tego jaki był na początku. Nie możemy wpłynąć wprost na to jak fale się zachowają, ale możemy zmienić rozmiar kamienia.

Także ten przykład z jeziorem jest warty uwagi zważywszy na to, że jednym z zadań jakie miały Norny było leczenie i podlewanie drzewa Yggdrasil za pomocą wody ze studni Urdr, studni przeznaczenia. Yggdrasil jest drzewem, który stoi w centrum kosmosu i trzyma dziewięć światów, dając wrażenie, że podtrzymuje życie i w jakiś sposób każde żywe stworzenie jest połączone z tą kosmiczną osią.

Wody ze studni nawadniają drzewo, którego wiecznie zielone liście zrzucają krople rosy do studni.
Tak jak powiedziałem wcześniej wierzenia u nordów skupiały się na cyklicznych działaniach we wszechświecie. W tym przypadku cykl wody. Woda nawadnia drzewo, a rosy które tworzą się na jego liściach spadają z powrotem do studni.
Studnia odpowiada przeszłości, wpływając na rośnięcie drzewa, który odpowiada teraźniejszości, ale nie ma tutaj konkretnego przykładu przyszłości, ponieważ teraźniejszość wraca do przeszłości i tak idzie dalej.

Dla nordów nie było liniowanego konceptu czasu z początkiem i końcem, ale cykl i kontynuacja, ciągłe przechodzenie przez cykle. Można się kłócić, jednak odnośnie Ragnaroku, ale on też tyczy się tego cyklu.
Ragnarok nie jest końcem, tylko końcowym etapem cyklu, jest koniecznością powrotu do przeszłości i rozpoczęciu od nowa. Wszystko jest zniszczone, aby na nowo życie mogło się pojawić, nowy cykl życia i ponownego końca w chaosie i początku cyklu po raz kolejny.

Pierwotnym prawem jest wykonywana praca Norn, mimo to nie jest to ich jedyny wykaz. Losy które tworzą Norny nie są koniecznie absolutne. Przeszłość wpływa na teraźniejszość i na odwrót, co jest napisane może zostać nadpisane. Wszystkie istoty mają swoją własną władzę nad swoim losem i losem innych.

Tak więc pomimo że to był ciężki temat, mam nadzieje że się nie poplątaliście w tej sieci i zrozumieliście o co w tym wszystkim chodzi i jaki pogląd mieli nasi północni przodkowie na temat czasu, losu i przeznaczenia.
07-07-2020, 19:40
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,768
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 328
Podziękowano 197 razy w 338 postach
Podziękowano 197 razy w 338 postach
Post: #2
RE: Wyrd i Örlög
Warto nadmienić, że Norn się bali Bogowie i nawet sam Odyn się z nimi liczył.
Poza tym temat super ciekawy, oryginalny i bardzo rzetelnie napisany. Dzięki. Uśmiech
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
13-07-2020, 13:19
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB