Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Voodoo, Hoodoo i Rootwork oraz różnica pomiędzy nimi
Autor Wiadomość
Nilvan Offline
Praktykujący

Liczba postów: 136
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 15
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Voodoo, Hoodoo i Rootwork oraz różnica pomiędzy nimi
Wiele osób, by pomyślało że Voodoo i Hoodoo jest tym samym nie wspominając o
częstym myleniu praktyki Hoodoo z praktyką Rootwork(pracą z korzeniami).
Postaram się wyjaśnić definicje tych praktyk i bardziej wyklarować różnice pomiędzy nimi.

A więc zaczynając z Rootwork(praca z korzeniami). Jest to praktyka ściśle powiązana z przodkami, niekiedy mieszana lub podmieniana pod kategorią religii. Wielokrotnie występują w niej elementy chrześcijańskie, ponieważ w czasach niewolnictwa czarnoskóry lud musiał ukrywać swoje praktyki lub bardzo je przypominać do chrześcijańskich albo katolickich, by móc je ocalić przed zniszczeniem.

Można Rootwork dać pod miano pewnej formy magii ludowej, której głównym pochodzeniem jest prawdopodobnie zachodnia Afryka, aczkolwiek w Rootwork nie występuje element czczenia Loa czy Orisha.

Rootwork pochodzi od przodków i przechodzi z pokolenia na pokolenie w rodzinach oraz też z tego powodu, każda rodzina posiada swoje indywidualne elementy, które wykorzystuje w praktyce. Jest to nauka zachowana w tajemnicy, z powodu niewolnictwa, dopiero z czasem ludzie zaczęli się otwierać, jednak większość ciągle zachowuje tajemnice swoich praktyk.

Takie elementy mogą tyczyć się osobistym zestawem różnych modlitw, które dajmy na to tyczą się tej rodziny, tego rodowodu. Jednak te elementy mogą tyczyć się wszystkiego w praktyce, nie tylko modlitw.

Warto też wspomnieć ponownie, że Rootwork jest to praktyka ściśle powiązana z przodkami, w niej są honorowani i są tą główną siłą, jakie przejawia się w tym systemie. Jednak to nie wszystko, na początku zawsze honorowani są przodkowie, a po tym jeszcze natura i korzysta się z jej sił. Wykorzystuje się różnego rodzaju ziół, korzeni, drzew nie wspominając o czterech elementach i wielu innych rzeczach.
Też trzeba nadmienić, że pomimo tych elementów występujących w tym systemie, słowa takie jak zaklęcie, czarownie czy mikstura nie pojawiają się i w niektórych przypadkach nie powinno się określać tych elementów pod takimi pojęciami.

W praktyce Rootwork praktykanci posiadają ołtarze, ale tylko po to aby honorować swoich przodków w innych przypadkach nie występują.

Teraz można przejść do Voodoo, jednak muszę powiedzieć, że nie mówię z perspektywy osoby inicjowanej tylko osoby, która słyszała i rozumie elementy występujące w niej.
Mówię też to głównie by nikogo nie urazić i jeśli jest, ktoś kto jest inicjowany i zajmuje się Voodoo i chciałby się udzielić na ten temat to śmiało zapraszam, by ukazał odrobinę jak wygląda to z tej perspektywy.

A więc mówiąc wprost Voodoo jest to praktyka religijna. Jest bardzo wiele gałęzi Voodoo, mamy dosyć znane Nowoorleańskie Voodoo, mamy Haitańskie Voodoo mamy Voodoo, które jest w Nigerii i wielu częściach zachodniej Afryki oraz wiele innych jeszcze gałęzi, które rozwijają się samoistnie wraz z rozwojem praktykantów.
Uważa się, że Voodoo jako religia, też miała swój początek swój początek w zachodniej Afryce lub że zostało przeniesione przez niewolników z zachodniej Afryki, jednak póki co nie można tego wprost określić.
Voodoo pomimo wszystkiego także ma swoją gałąź w tej praktyce powiązaną z katolicyzmem, niekoniecznie chrześcijaństwem ogólnie.
Zostało to głównie tak przebrane pod mianem tej religii, z powodu Świętych oraz ich podobieństwa do Loa.

To był też powód, dlaczego Voodoo zostało wcześniej uznane jako religię przez papieża, właśnie z powodu świętych, aby temu zaniechać musieliby całkowicie zakazać uznawanie świętych i praktyki z nimi związane czy wykonywanie do nich modlitw, a to byłoby wręcz niemożliwe, ponieważ ludzie zawsze to robili od dawna.

Tak jak już powiedziano wcześniej Voodoo jest to religijna praktyka, w której występują, pracują i czczą Loa, są to duchy powiązane z wieloma elementami naszego życia i natury oraz niekiedy niektóre Orisha. Nie wspominając o wielu różnych niższych duchach, które są zwoływane przez praktykanta.

Niektórzy nazywają te niższe duchy "niewidocznymi", którzy znajdują się i pojawiają się pośród ludzi podczas danych rytuałów czy ogółem danego okresu. Też jest mówione, że te "niższe duchy" są łącznikami pomiędzy inicjowanymi i kapłanami Voodoo, a kreatorem.

Najważniejsze jest jednak to, że Voodoo nie jest dla każdego, jest to bardzo ciężka praktyka, która wymaga wielkiego oddania i nauki oraz też bycia ostrożnym odnośnie Loa, ponieważ są to bardzo potężne byty, którym należy się szacunek.
Nie ma u nich podejścia bezwarunkowej miłości, każdy z nich ma swoją dobrą i złą stronę, więc jeśli będziecie chcieli pracować z nimi pilnujcie się, aby nie znaleźć się na ich czarnej liście. Oczko

No i na końcu Hoodoo. Najprościej mówiąc jest to system magiczny, który łączy w sobie elementy Rootwork (stąd też wiele osób myli obydwa ze sobą), magii ludowej oraz korzystania z sił natury, czasami praktykanci korzystają też z pomocy duchów i Loa, jednak ich nie czczą. Dają za to im dar za pomoc w wykonaniu danej rzeczy.
Wielu praktykantów w tej sztuce odznacza to, że w Hoodoo są wykorzystywane elementy zarówno z prawej ścieżki jak i lewej ścieżki przez co też ludzie bardziej się obawiają praktykanta Hoodoo niż Voodoo z powodu tego "co mogliby zrobić" bo jest to sztuka mniej ograniczona niż Voodoo, która zachowuje więcej elementów prawej ścieżki.

Pomimo tego, że Hoodoo jest czysto indywidualną praktyką można doszukać się w nim także takich elementów jak dużo materiału z europejskiego i afrykańskiego folkloru, Kabały, kultu przodków, ziołolecznictwa rdzennych amerykanów, katolicyzmu i też niekiedy spore fragmenty z chrześcijańskiego i żydowskiego mistycyzmu. Też można dodać, że dla niektórych praktykantów Biblia jest traktowana jako talizman, a psalmy znajdujące się w niej mają spory wpływ, tak samo jak święci.

Głównym elementem, który tyczy się Hoodoo jest poprawianie i władanie w pełni swoim życiem i tym czego w nim chcemy lub nie chcemy.
Tyczy się to wielu dziedzin takich jak, szczęście, pieniądze, miłość, dywinacja, zemsta i klątwy, zdrowie, sprawy finansowe i nekromancja(bardziej jako element pracy ze zmarłymi niż samo wróżenie od zmarłych).
Podobnie jak w wielu innych systemach magicznych łączących medyczne praktyki, szeroko wykorzystuje się zioła, minerały, korzenie i rośliny, części ciał zwierząt, dobytku osoby i płynów ustrojowych.

Voodoo to religia, a Hoodoo to system magiczny, w taki sposób jest to rozróżniane przez większość praktykantów tej sztuki i w taki sposób ja będę to określał.

Wykonywanie technik Hoodoo jest czysto indywidualne, jednak zachowują się konkretne formy wykorzystania tej sztuki. Takie jak skreślanie czy odkreślanie, używanie duchowych kąpieli i mycia, stawianie trików, tworzenie worków gris gris czy mojo, magia skrzyżowań czy magia śladów.

I tak to wyglądają ogólne definicje tych praktyk i czym się różnią.
07-08-2020, 18:15
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB