Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oyá (Yansa)
Autor Wiadomość
Nilvan Offline
Praktykujący

Liczba postów: 136
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 15
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Oyá (Yansa)
Oyá jest Boginią rynku, Boginią wiatrów i huraganów, piorunów, płodności, ognia i magii. Oyá jest także strażniczką cmentarzy i podziemia.
W mitologii Yoruba jest Boginią Nocnej Rzeki.
Pomaga ona w połączeniu z przodkami oraz jest wzywana, gdy potrzeba nagłej zmiany.

Jej pełne imię to Oyá-Yansan, co oznacza "Matka dziewięciu".

A więc Oya była jedną z pierwszych żon Ogun do czasu, aż dołączył Chango do grupy.
Jako że Chango jest Orisha, który uosabia męskość i męską energię, gdy zobaczył Oya to od razu jej zapragnął.
Jednak to nie wszystko, ponieważ aby zrozumieć Oya, trzeba także zapoznać się z jej relacją z Chango oraz Ogun, bo to ukazuje potem jak i dlaczego została tym kim została.

Gdy Chango odbił Oya od Ogun, od razu zaczęła działać, ponieważ była sprytna i chciała wiedzieć wszystko o wszystkim oraz także, dlatego że to ona chciała decydować o wszystkim.
W skrócie wróciła do swojej wcześniejszej wersji tak jak była dawniej z Ogun, bez wyjątku kim był jej mąż i czy w ogóle go miała, taka już była.

A więc gdy Chango zaprowadził Oya do jego domu, zaczęła myszkować i badać rzeczy. Tam dostrzegła pewien garnek, na początku nie wiedziała o co z nim chodzi, podeszła do tego garnka i uniosła pokrywkę, zobaczyła że była w tym naczyniu mikstura, więc skosztowała jej tylko odrobinę.
Zaraz po tym jak skosztowała tą miksturę zorientowała się, że to był sekret za piorunami i błyskawicami Chango. Nikt nie wiedział o tym skąd się wzięła u niego tego rodzaju moc, jednak Oya odkryła ten sekret i dzięki temu zyskała moc i władzę nad piorunem.

Jest wiele wersji tej historii, gdzie na przykład Chango był zajęty flirtowaniem z innymi kobietami przez co Oya się wściekła i zabrała Chango część mocy z garnka, który dawał mu moc po to, aby być tak samo potężna jak on.

Mimo wszystko w każdej wersji Oya bierze moc Chango z garnka w którym znajdowała się mikstura będącą tajemnicą za jego mocą, ale powód dlaczego mogła to zrobić leżał w tym, że na początku odpowiadała za ostatni oddech zanim osoba umierała. Ten etap śmierci.

Ale wracając do historii, po tym jak Oya zyskała moc jaką posiadał Chango, zorientował się z jego rodzaju kobietą ma doczynienia.
Podczas ich związku Oya odgrywała rolę decydującej we wszystkim, choć to bardziej z powodu tego, że Chango zawsze pytał Oya o opinie zanim zaczął coś działać, ponieważ obawiał się co by ona zrobiła, gdyby dowiedziała się że Chango zrobił coś za jej plecami i nic nie powiedział.
Chango wiedział, że to byłaby gra z ogniem.
Jednak przez to Oya przekonywała Chango do wykonywania wielu rzeczy i przez to robieniem wielu kłopotów, ponieważ lubiła być u władzy i mieć kontrolę, no i czasami zrobić jakąś scenę. :D
Więc Oya jednego razu przekonała Chango do tego, postawić naprzeciw siebie jego dwóch rywalizujących generałów w nadziei, że zabiją się nawzajem.
Podczas tej walki jeden z nich przeżywa, jednak jest tak zasmucony tym, że przez Oya i Chango został zmuszony do zabicia rywala, że znika z królestwa by nigdy więcej się nie pokazać.

Chango był przez to bardzo zawstydzony i skrzywdzony, przez to co zrobił że powiesza się na drzewie i to był moment gdy on przemienił się z ludzkiej formy i zaczynając życie jako Orisha.
Oya także się źle przez to czuła i zrobiła tak samo, tylko że utopiła się w rzece Niger, przemieniając się także w Orisha.

Więc jak można się domyśleć w ich związku było wiele konfliktów, ponieważ Chango no cóż był Chango, a wiadomo jak już powiedziałem wcześniej, gdy Oya się wścieka to na maksa.
Przez co doszli do wniosku że woleli nie być ze sobą, jednak musieli ponieważ oboje odpowiadali za pioruny, grzmoty i błyskawice.

Mówiąc o burzy to tutaj najbardziej zaczynamy rozumieć Oya.
Burze mogą wydawać się dosyć niespodziewane i randomowe wręcz. W jednym momencie może być jasno i słonecznie, a w drugiej nawalać piorunami z ulewą i po chwili z powrotem słonecznie.

Jednak są one zaplanowane, przez to że Oya ma słabe nerwy i szybko się wścieka, ludzie uważają że jest ona nieprzewidywalna i chaotyczna, gdzie wszystko co ona robi jest przez nią dokładnie zaplanowane co do joty i to samo tyczy się burz.
W skrócie mówiąc burza symbolizuje, że Oya się wścieka i coś się dzieje.

Ciekawym faktem jest to że Oya odpowiada za grzmoty, gdzie Chango tworzy błyskawice.
Więc musza razem ze sobą współgrać, mimo tego że Chango jest ciągle Chango z innymi kobietami, muszą razem pracować, ponieważ nie możesz mieć jednego bez drugiego.
Grzmot też jest sam w sobie sygnałem ostrzegawczym, za każdym razem jak nadchodzi burza, usłyszysz ją najpierw zanim przyjdzie.

To także odnosi się do tornad, będą się tworzyły przejdą przez pare miejsc wrócą z powrotem na góre i pojawią się gdzie indziej i tak dalej. Możesz wiedzieć gdzie się może pojawić tornado, jednak nie wiesz jaką drogę ono obierze.
To jest właśnie Oya, może ona wpadać być gwałtowna na początku wydawać się chaotyczna i nieprzewidywalna, jednak to wszystko jest zaplanowane i wie ona co robi.

Też jest tak że praktykanci jak się proszą Oya o coś to nie proszą o zatrzymanie burzy czy tornada, tylko o ochronę przed nimi i oszczędzić ich życie.
Więc no Oya może z tornadem czy wichurą wlecieć zniszczyć wszystko wokół ciebie, ty z płaczem że straciłeś swoje rzeczy, a ona jest takim typem, że z uśmiechem powie "przecież nie zginąłeś w trakcie" :D
Może spowodować chaos wokół ciebie, ale sprawi że nawet tobie włos z głowy nie spadnie.

Też przez to, że my naturalnie się niekiedy wściekamy mamy kontakt z energią Oya, jednak większość z nas zachowuje dystans do tego, staramy się nie wściekać i do każdej osoby z mordem w oczach, jednak to nas łączy z nią niekiedy swego rodzaju gwałtowność w zmianie nastroju i tak też ona odpowiada za wielkie zmiany, od biednego do bogatego, od rannego do zdrowego, od smutnego do radosnego i od szczęśliwego do wściekłego.

A odnośnie zmian nie ma większej zmiany niż śmierć i przez to Oya jest z tym elementem życia powiązana.
Śmierć jest największą przemianą jaka zajdzie w życiu człowieka, dlatego też Oya się tutaj znajduje, bo tak jak powiedziałem wcześniej przed jej związkiem z Chango była powiązana z ostatnim oddechem przed śmiercią, mówiąc wprost przejście do zaświatów, z życia na ziemi do bycia w niej pochowanym.
Oya także jest jak już wcześniej powiedziano strażniczką cmentarzy i przez to powiązanie ze zmarłymi, jest obrazowana w ciemnych lub czarnych ubraniach. Z tych ciemniejszych kolorów to głównie ciemno czerwony i bordowy.

Tak więc podsumowując przez to, że Oya odpowiada za wichury, pioruny, tornada jest powiązana ze zmarłymi, wielkimi zmianami i oczywiście z emocjami przez jej słaby temperament jest ona jedną z najbardziej nieustraszoną kobiecą Orisha jaka w ogóle jest.
Przez to też jest ona jedyną kobiecą Orisha, która będzie stała ramie w ramie z mężczyznami w trakcie walk, bitew i wojen.
Też niekiedy bywa że jest nazywana brodatą kobietą, przez to że ma w sobie tak wiele nieustraszonej i męskiej energii, siły i ogółem mocy, że jest określana jako "Kobieta, której rośnie broda w trakcie wojny".

Też warto wspomnieć, że Oya i Yemaja nie przepadają za sobą, a dlaczego, dlatego że Yemaja jest matką, jest bardzo troskliwa i opiekuńcza, gdzie Chango czasami robi scenę, podejdzie i będzie z troską mówiła mu, że tak nie powinno się robić albo inne rzeczy.
Za to Oya...., no cóż by należała do tych osób, które nie zachęcają ludzi do roboty tylko jeśli by miała kogoś nauczyć pływać to wyrzuci ciebie za burtę na oceanie.
Z nią nie ma lekko.
Też przez to że Oya lubi robić scenę i Chango ma etap gdzie chce potrząść trochę ziemią to chętnie go w to popcha, bo chce zobaczyć co się wtedy stanie. :D

W skrócie Yemaja jest troskliwa i opiekuńcza dla Chango jak i dla innych, poza pewnym etapem w roku.
Czyli czas sztormów i huraganów nad morzem i oceanem, a więc pewnie się ludzie zastanawiacie, dlaczego Yemaja, Oya i Chango są źli.

Podczas tego czasu Yemaja przypomina sobie o czasie przejścia, gdy niewolnicy z Afryki zostali przeniesieni do koloni, a Chango nie kiwnął nawet palcem w związku z tym, był zbyt zajęty z kobietami, by dać niewolnikom siłę i odwagę, aby walczyć przeciwko kolonizatorom.
Jednak Chango był zbyt zajętym tym co robił z kobietami, by im pomagać więc postanowił nie robić nic.
Więc przez to Yemaja się wścieka, ponieważ wie że gdyby Chango w tamtym momencie pomógł niewolnikom, świat by wyglądał inaczej itd.

Stąd też sztormy i huragany zaczynają się od wody, no i dołącza się do tego Oya robiąc przy tym dodatkowo scenę i podsycając gniew Yemaji, Chango się smuci i wścieka, że Yemaja się wścieka na niego, a w międzyczasie Oya je sobie popcorn i ogląda konflikt.

Oyá w Santerii została upodobniona do katolickiego obrazu nasza pani z Candelaria(Our Lady of Candelaria) oraz świętej Teresy.

W Brazylijskiego Umbanda jest ona reprezentowana jako święta Barbara.

Jest bardzo pomocna w nekromancji i pracy ze zmarłymi i pracy z przodkami.

Oya uwielbia bawoły, więc może się z nimi objawiać i niekiedy ją symbolizować.
Są jej duchowymi zwierzętami.

Dary dla niej to biżuteria z miedzi, rzeczy o kolorze czerwonym, brązowym i fioletowym, cynamon, winogrona.
Lubi jak ktoś jej pomaga w pracy ze zmarłymi dlatego troszczenie się o groby i zmarłych i pomaganie im na różne sposoby bardzo ją cieszą.

Jej święto odbywa się 2 Lutego.
08-08-2020, 23:02
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB