Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Changó (Xango, Shango)
Autor Wiadomość
Nilvan Offline
Praktykujący

Liczba postów: 143
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 15
Podziękowania: 0
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Post: #1
Changó (Xango, Shango)
Changó jest wojownikiem, Orisha pioruna, tańca i pasji.
On jest uosobieniem wszystkiego, co męskie, i dawcą zemsty
w imieniu pokrzywdzonych. Ma moc pomagania w wygrywaniu wojen, pokonywaniu wrogów i zdobywaniu władzy nad innymi.
Zapewni zwycięstwo nad wszystkimi trudnościami.

Changó był królewskim przodkiem Joruby, gdyż był trzecim królem królestwa Oyo i został ubóstwiony po jego śmierci. Jego kolory to czerwony i biały, a jego najbardziej znanym symbolem jest oshe(topór o podwójnym ostrzu).
Są przypadki gdzie jest on przedstawiany w kolonialnym przebraniu jako św. Barbara i czasami kojarzony jest z Petro Loa z Vodou, Erzulie Dantor.

Według systemów wierzeń Joruba i Vodou, Changó ciska błyskawicami na ludzi wybranych na jego wyznawców, pozostawiając ślady kamiennego ostrza topora na skorupie ziemskiej.
Oddawanie czci Changó daje ogromną moc i samokontrolę. Ołtarze Changó często zawierają rzeźbioną postać kobiety trzymającej prezent dla boga z toporem o podwójnym ostrzu wystającym z jej głowy. Topór symbolizuje, że ten wyznawca jest opętany przez Shango. Wyraz kobiety jest spokojny i chłodny, ponieważ wyraża swoje cechy, jakie zyskała dzięki swojej wierze.

Changó ma trzy żony.
Z powodu jej doskonałej kuchni Oshun jest jego ulubioną. Jego druga żona Oba, inna bogini rzeki, zaoferowała Changó swoje ucho do jedzenia.
Gardził nią i stała się rzeką Oba, która łączy się z rzeką Oshun, tworząc niebezpieczne bystrza.
Wreszcie Oyá była trzecią żoną Changó, znaną z kradzieży sekretów jego potężnej magii.

Jak głosi legenda, Changó miał własny dom tak samo jak każda jego żona. Odwiedzał swoje żony w ich domach, aby jeść i spać z nimi. Oba zauważyła, że kiedy Changó szedł do domu Oshun, zjadał całe jedzenie, które dla niego przygotowała, a gdy do niej wracał nie jadł całego posiłku. Pragnąc bliższego związku z mężem, Oba pytała Oshun, w jaki sposób uszczęśliwia Changó. Oshun poczuła się urażona śledztwem i zraziła się do Oby.

Warto też wspomnieć że w tej legendzie jest mowa o tym, że dzieci Oba mają odziedziczyć królestwo Changó, ponieważ były jego pierwszymi dziećmi. Przez co dzieci Oshun nie miałyby takiego samego statusu, ponieważ narodziłyby się z jego konkubiny, więc Oshun postanowiła zadrwić z Oby. Powiedziała Obie, że ​​wiele lat temu odciąła sobie mały kawałek ucha i wysuszyła go, następnie zrobiła z tego proszek, którym posypała jedzeniem Changó.
Oshun powiedziała Obie, że im więcej jadł, tym bardziej jej pragnął.

Podekscytowana tą informacją, Oba pobiegła do domu, aby przygotować ulubiony posiłek Changó. Kiedy było zrobione, zdecydowała, że ​​jeśli mały kawałek ucha jak zrobiła Oshun wywoła tak wielki efekt, całe ucho powinno doprowadzić Changó do szaleństwa z pożądania do niej i zapomni o Oshun na zawsze. Więc Oba odcięła swoje ucho i wmieszała go do jedzenia Changó.

Kiedy Changó wrócił do domu, usiadł i zaczął jeść, nie patrząc na swoje danie, gdy w końcu zerknął w dół, zobaczył ucho unoszące się w gulaszu. Myśląc, że Oba próbuje go otruć, Changó wypędził ją z domu.
Oba uciekła z płaczem i spadła na ziemię, aby stać się rzeką, gdzie do dziś jest czczona.

Jako Orisha, Oba jest boginią małżeństwa i jest mowa że niszczy małżeństwa, w których dochodzi do przemocy i nadużyć.
08-08-2020, 23:43
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB