Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yemaja (Yemoja, Iemanja)
Autor Wiadomość
Nilvan Offline
Praktykujący

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 15
Podziękowania: 0
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Post: #1
Yemaja (Yemoja, Iemanja)
Yemaja jest matką siedmiu mórz, twórczą boginią oraz w tradycji Santeria Orisha odpowiadająca za płodność i macierzyństwo.
Oferuje ochronę kobietom.
Jest ona ze świętą Marią oraz panią Regla(Lady of Regla), Gwiazdą morza.

Często ukazywana pod postacią syreny.
Jest połączona z księżycem, oceanem i kobiecością. Pomaga z pracą z podświadomością i z twórczymi działaniami.
Idąc dalej Yemaja ochrania domostwo oraz spraw odnoszących się do kobiet, wliczając w to ciąża i poród, ochrona dzieci w trakcie ciąży i ogółem dzieci po tym.
Jej domeny to też leczenie, zdrowie i miłość.

Niesamowicie litościwa i kochająca Orisha.
Zajmuje się też sferą snów, magii powiązanej z księżycem, morzem i wodą, pilnuje wielkich sekretów oraz tajemnej wiedzy.

Na jej ołtarzach praktykanci zawsze stawiają elementy nawiązujące do morza, księżyca lub innych sfer którymi Yemaja rozporządza.
Takie jak muszle, słona woda lub sól morska, obrazy morza, oceanu lub księżyca też niekiedy zawiesza się łapacze snów.

Według legendy Yemaja pochodzi z Egiptu gdzie była obrazowana jako bogini Isis.
Jest uznawane, że nubijscy niewolnicy po powrocie do różnych części Afryki, mogli sprowadzić ze sobą Isis, jednak już pod imieniem Yemaja.

Kolejny mit mówi o tym, że Yemaja urodziła 14 bogów i bogiń z mitologii Joruba.
Gdy woda z jej macicy pękła, stworzyła przez to oceany, a pierwsi ludzie zostali zrodzeni z jej łona.

A teraz przejdźmy do głębokich i bardzo ważnych rejonów, czyli całej historii i legendy jak się pojawiła Yemaja, jaki był jej cel na początku i wszystko inne.

No więc aby to rozpocząć trzeba spojrzeć na oryginalne miejsca, gdzie te mity i legendy powstawały czyli nigdzie indziej tylko w Afryce, a dokładnie w oceanie obok Afryki.
No i wręcz samej powierzchni oceanu rezyduje Olakun, jednak jego domeną nie jest tylko woda, ale także i bogactwa, szczęście wraz ze sekretami świata.

O nim się zrobi inny post kiedyś, ale na razie jesteśmy w poście o Yemaja, więc tego się lepiej trzymać.

A więc Olakun zauważył że tylko jego wody są spopularyzowane przez żyjące istoty, nie ląd i się dziwił, dlaczego nikt tam nie żyje.

Jednak Olakun nie mógł zwyczajnie pstryknąć palcami by się ludzie pojawili, ani też nie mógł ich urodzić, był mężczyzną, ani także nie mógł tak po prostu zasiedlić lądy należące do Legby.

Więc Olakun spotyka Legbę i pyta go, czemu nie zasiedlą jego lądów, by coś tam żyło, coś się działo, ludzie, zwierzęta i te inne.

Eshu jednak był bardziej negatywnie do tego nastawiony i nie chciał aby jego lądy były od tak zasiedlone i żyły, pod warunkiem jednak że coś z tego będzie miał.
Legba jest tricksterem, taką ma już naturę i czasami bywa dupkiem, ale nie jest przesadnie zły.

Olakun odpowiada Papie, że on nie może się umyć w jego wodzie, ponieważ jego część oceanu jest zbyt głęboka i utonie, za to może się umyć na powierzchni wody przy plaży, jednak tam nikt go nie będzie bronić.
Olakun polecił że on stworzy coś co go będzie ochraniało, jeśli Legba pozwoli ludziom i zwierzętom chodzić po lądzie i na nim żyć.

Tak więc pewnie myślicie o co chodzi z tym umyciem się Legby, czy on jest brudny, czy on śmierdzi.
Jednak znaczenie za tym jest takie, że Legba musi się umyć, po to aby móc prowadzić ludzi i przywiązać się do nich. Dla niego możliwość umycia się jest taka, że zostaje przez to urodzony na nowo. Stąd też obrazowanie jego jako dziecka lub młodzieńca.

O Legbie też zrobię później, napisze post o jego historii, gdzie będą rzeczy bardziej wytłumaczone.

Tak więc umowa została zawarta i rzeczy zaczęły się dziać, jednak to było zezwolenie tylko od Legby, Olakun musiał sam odwalać całą robotę.
Postawiony w takiej sytuacji Olakun uznał, że nie zostaje mu nic innego do zrobienia niż stworzenie swojej żeńskiej wersji.
Olakun podziela się na pół. Gdzie on jest męską i tworząc przy tym kobiecą, piękną, kochającą i potężną kobietę. Yemaja.

Też warto rozbić jej imię, z czego YeYe znaczy matka, Omo znaczy dzieci oraz Eja znaczy ryba.

Zaraz po tym jak Yemaja się pojawiła od razu wypłynęła na powierzchnię, sprawdza miejsce i robi też dla siebie tam miejsce. W skrócie kobieta wie co ma robić. No i wiadomo co było dalej.

Jednak po tym spójrzmy na ziemię, którą rządził Eshu czyli Legba, wiadomo że jest triksterem i lubi robić trochę zamieszania i chaosu. W skrócie było wszystko cud miód malina i te inne, a Legba jak spojrzał na to, to było dla niego zdecydowanie za dobrze.

Więc Legba dodał do tego też pare swoich rzeczy, aby wyrównać sprawy.
To trochę zazdrości i zła tam, trochę złości i gniewu tu, odrobina chorób i smutku tam itd.

Ale jak się o tym myśli to jaki to ma związek z Yemaja, a więc w związku z tym złem jakie było na ziemi, zarówno z dobrymi rzeczami, ale to mniejsza w pewnym momencie trochę tego doszło do wody Yemaji, takie zderzenie dwóch światów.
Gdy do tego doszło Yemaja ruszyła z miejsca z powodu pewnych rzeczy jakie miały miejsce.

Wiele osób może nie wiedzieć o co chodzi, a chodzi mianowicie o niewolnictwo i czasy niewoli.

Tak więc Yemaja zauważyła, że jej dzieci zostają wzięci na statki, które mają ich przenieść do koloni, głodujący, obijani, zasmuceni i szukający pomocy. Wiedziała, że musiała wybrać się z nimi w podróż, nie wybaczyłaby sobie gdyby ich pozostawiła.

Dalej wybierając się ze swoimi dziećmi Yemaja starała się ochronić je na wszelkie sposoby jakie mogła zaoferować i troszczyła się o nich, dając im nadzieje i prowadząc ich dalej.

Też przez to Yemaja jest bardzo pamiętana z tamtych czasów, oczywiście tak pięknie być nie mogło, gdy dołączyło się do tego chrześcijaństwo i ludzie byli zmuszani do przyjęcia tej wiary. Nauczyli się ukrywać pod przykrywką z tym wszystkim itd., ale jednak były to ciężkie czasy dla nich.

Tak więc Yemaja bardzo się tutaj odbiła na całej reszcie i dlatego jest jedną ze zdecydowanie bardziej znanych Orisha i przyjemniejszych do pracowania.
Też podobnie jak była z Chango i Oya, tutaj to samo tyczy się z Yemaja i Olakun, zresztą są oni tym samym bytem, tylko podzielonym na dwie części.

Yemaja jest tą troszczącą się, opiekuńczą, matczyną i wszystkie cudowne rzeczy, jednak nie można z tym przesadzać, bo co za dużo to nóż w plecy się dostanie.

Olakun jest tą częścią, która jest tajemnicza, zachowująca rzeczy dla siebie, też pilnująca i skupiająca się na pieniądzach, jeśli ma się tego za dużo to za bardzo jest się ścisłym do danych rzeczy, skąpy z pieniędzmi, nie dającym innym za wiele do powiedzenia i pilnującym wszystko.

Trzeba pamiętać, aby równoważyć obydwie części, obydwie aspekty, by być w harmonii. Przez co trzeba połączyć ten aspekt i kobiety i mężczyzny.

Yemaja w tym złączeniu też jest tą częścią w oceanie, tą powierzchnią blisko brzegu, pełną światła, życia i płodności wody itd.
Za to Olakun jest z głębią i otchłanią oceanu, to co jest na dole, w ciemności wód, gdzie są tajemnice wód i jej potęgi. Bywa jednak, że Olakun wychodzi do części Yemaja, gdy ta zrobi trochę zamieszania.

Tak więc Yemaja i Olakun, są bardzo towarzyskimi i niesamowicie przyjemnymi Orisha jacy są w tym panteonie.
Trzeba naprawdę rozwścieczyć Yemaja i Olakun, by ich zrazić do siebie, czego oczywiście lepiej nie robić, jeśli nie chcecie naprawdę dostać po łbie, ale i tak są bardzo troskliwi i opiekuńczy, zawsze będą wspierać i dbać o innych, szczególnie w ciężkich czasach.

Yemaja posiada wiele imion i tytułów, wliczając w to Królowa wiedźm, Matka ryb, Ciągle zmieniająca się kobieta, Królowa matka, Matka snów i tajemnic, Yemaya- Olokun(jako potężny aspekt snów).

Yemaja pojawia się także w tradycji Vodun jako Lasiren, syrena. Jej symbole jest lustro i grzebień.
Jest powiązana z Mamiwata(Mamma Water) afrykański wodny duch.

Jest także popularna legenda odnośnie tego, że Yemaja wybiera swoich uczniów.
Osoba może zniknąć na jakiś czas, czasami nawet na pare lat i wróci z opowieściami o nauce magii i leczenia od Yemaji w jej podmorskiej domenie.

Dary dla niej są często gołębie lub rzeczy jakie można znaleźć na plaży, takie jak muszle i tego typu rzeczy, jednak pamiętajcie aby nigdy nigdy nie dawać jej ryb w ofierze, ryby są dla niej jak jej dzieci, a nie chcecie wkurzać matki, która pomimo tego że nie jest tak samo wybuchowa jak Oya, ale też ma swoje wybuchy przy czymś takim.
10-08-2020, 01:35
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB