Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Haustblót- Nordycka równonoc jesienna
Autor Wiadomość
Nilvan Offline
Praktykujący

Liczba postów: 140
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 15
Podziękowania: 0
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Post: #1
Haustblót- Nordycka równonoc jesienna
Na rzecz tego, że jest dzisiaj święto zbiorów oraz moje urodziny, sądzę że powinno się napisać trochę o nordyckiej koncepcji tego święta.

Haustblót jest to stara nazwa na trzydniowe święto, które są podczas równonocy jesiennej. Haustblót, co tłumaczy się na "jesienna ofiara". Jest wspomniany w sadze Egilla Skallagrimsson.
Haustblót może w dawniejszych czasach było to bardziej ceremonialne święto, teraz jest to bardziej osobiste celebrowanie, które odnosi się do postaci Frejia, brata Freji oraz tego czym są zbiory i okres z nimi związany.

Okresu zbiorów nie doświadczamy tylko raz w roku, a wręcz w całej naszej codzienności. Jeden z aspektów życia tyczy się właśnie siania i zbierania, odnośnie nasion i zbiorów.
Jakie plony ścinacie? Co ścinacie, a co dajecie? Czy nasienie, którym się zajmujesz jest tym co pragniesz mieć?
Nasze życie jest jak pole uprawne, siejemy nasiona naszych idei, ambicji czy pragnień bądź konkretnych celów, gdzie na końcu zbieramy plony naszych działań i ich skutki.
Codziennie dajemy i zbieramy, bez wyjątku czy dostrzegamy to teraz czy nie.

Nasze intencję są nasionami, nasze słowa także.
Wszystko co powstaje z naszego życia, naszego wysiłku i pracy jest naszym nasieniem, o które dbamy przez pewien okres lub też nie.

To tyczy się też tego co manifestujemy w rzeczywistości. Nasze życzenie jest jednym nasieniem, zrodzonym z naszego pragnienia i intencji. Ważne jest pamiętać, aby ziemia w której jest to nasienie, była dla niego odpowiednia oraz także, abyśmy podlewali i dbali o te nasienie. Usuwać chwasty na rzecz dalszego rozwoju naszego życzenia i usunięcia przeszkód, które by go blokowały.

No i oczywiście czas, wszystko wymaga czasu, raz więcej, raz mniej. Nie możemy pędzić i się wściekać na kwiat, który dopiero co puszcza pędy, oczekując że rozwinie płatki i będzie pachniał. Musimy dbać o nasze nasienia, dzięki czemu mogłyby się rozwijać i powstawać.

Pamiętajmy jednak, aby uważać na to co sadzimy. Bądźcie uważni tego co sobie życzycie i innym, inaczej może się to spełnić.
Pilnujcie swoich chwastów i usuwajcie je, gdy was blokują i zatrzymują wasz rozwój, ale pamiętajcie wystawianie cierni na tych, którzy wam te chwasty zasadzają nie jest zawsze dobrym pomysłem, ponieważ ciernie potrafią zdusić kwiat.

Haustblót jest to okres w którym wchodzimy w głąb siebie, obserwując plony naszych działań jak i też nasiona, które się już rozwijają.
Jest to etap, w którym warto jest siebie zapytać, co jest tobie potrzebne, a co jest chwastem psującym twoje plony i rozwój dalszych nasion.
Usunąć jedno, aby było miejsce na kolejne, odsunąć rzeczy, które tobie nie służą, a skupić się na elementach, które wspomagają i prowadzą do dalszego rozwoju.

Haustblót był na tyle ważnym świętem, że odmawiano przyjmowania w gościnę osób na rzecz skupienia się na swoich plonach i zadbanie o swoje nasiona.
Ludzie w tym okresie badali swoje pojęcie zbiorów, zarówno tych fizycznych jak i też tych personalnych, a następnie uhonorowywali te zbiory i dziękowali za to co było i jest.

Oczywiście w tym święcie celebrowano duchy natury i duchy ziemi oraz okolicy na której pracowali ludzie na polach. Składali im dary na rzecz ochrony ich plonów i prośby o obfitość kolejnych.
Ci którzy polegali na plonach i pracy z ziemią, czcili ją, duchy ziemi oraz w tym okresie boga Frejia, a czasami ci którzy nie byli tak zżyci z pracą na polach czy przy ziemi, to wtedy honorowali duchy domowe.

Palenie ognisk, picie i tańce były większą częścią tego święta.
Ludzie by wykonywali różnego rodzaju wróżby i przepowiednie, aby zapewnić i upewnić się czy następne zbiory będą dobre i obfite.
Przykładem tego byłoby rzucenie kośćmi z poświęconego bydła, na rzecz przewidzenia i poszukania sposobu, jak mieliby się zachować w przypadku złej pogody.

Tak więc tak wygląda święto zbiorów w nordyckiej kulturze.
Mam nadzieje, że się podobało i wszystko jest zrozumiane, jeśli coś nie rozumiecie to piszcie śmiało i postaram się odpowiedzieć. :D
22-09-2020, 21:28
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB