Ocena wątku:
  • 3 głosów - 3.67 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spis praw i zasad magicznych
Autor Wiadomość
Oth Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 549
Reputacja: 35
Podziękowania: 15
Podziękowano 292 razy w 94 postach
RE: Spis praw i zasad magicznych
No no, minął prawie rok od tamtego mojego posta, a ja śmiało mogę się pochwalić, że jak gdybym wcale się od tamtej chwili nie zmienił, tylko rzucam okiem.

Coś tam o emo, coś tam o malutkości we Wszechświecie. Nie wiem, czy to pesymistyczna wizja świata. Spójrzcie na to inaczej. Jesteśmy tak gównowarci, że nie mamy żadnej odpowiedzialności. Możemy poczuć się niczym małe dzieci i wyjść na podwórko powyrzynać mrówki. Eh... Marzenia...

Przejdźmy do rzeczywistości. Dualizmy wynikają z ludzkiego ograniczenia. To co jest złe, czy dobre, to jest to samo, to jedna materia, jeden Wszechświat. Wszechświat z jednej strony daje nam życie, a z drugiej chce je odebrać, a z trzeciej daje zdolności by się bronić, a z czwartej nie każdemu one wystarczą. Bywa. Będąc tym nieskończenie małym ułamkiem Wszechświata sam decyduję, czy wszystko jest złe, czy dobre, czy jakieś jeszcze. Można mówić, że jest złe, a swoje przeżycie tłumaczyć przypadkiem, lub mówić, że jest dobre, a klęski tłumaczyć celowością. Ostatecznie to w dalszym ciągu pieprzony dualizm, z którego Buddzie wyjść się nie udało. Trudno. Jest tak nieskończenie wiele możliwości, że prawdą może być wszystko, przy czym nieskończoność minus 1 z nich to kłamstwo. Szansa dotarcia do tej prawdy wynosi jeden do nieskończoności, co w ułamku wyglądałoby tak: 0,00000...000001, gdzie w miejsce trzykropka można postawić nieskończoną ilość zer. No i... co z tego? W sumie, to wszystko srał pies. Dobra jest pizza. Tyle w temacie.*

*Jakby ktoś pytał, to tak ma wyglądać.

Cytat:Zastanowilo mnie rozwazanie Otha- "kaprysnosc natury." I znow kwestia postrzegania przydatnosci. Zalozmy, ze wspomnianego Kowalskiego nie stac na utrzymanie auta ale dzieki temu pojazdowi bedzie on mogl dojechac dalej do pracy a tzn. ze powiekszy swoj dochod. Poza tym, zgodze sie z twierdzeniem, ze "natura nie znosi prozni." Taki przyklad- dwa malzenstwa, jedno bardzo zamozne i mimo wszelkich staran nie maja dziecka. Drugie malzenstwo wrecz patologiczna bieda i nalogi, co dwa lata rodzi sie dziecko zdrowe jak rydz, mimo ze wcale nie chca maja juz 5 dzieci. I gdzie tu rownowaga Oth?
Nie, nie powiększy. Na przestrzeni lat samochód jest większym wydatkiem niż korzyścią, jeśli chodzi o finanse. Ludziom po prostu dupy ruszać się nie chce.

A w sprawy rodzinki mogą wchodzić też inne prawa. Jeśli dziecko ma żyć w ubóstwie, to będzie w nim żyć. Jeśli jakaś para ma dzieci nie mieć, to będzie obdarowana bezpłodnością. Trudno. Magia cudów nie czyni. Pozwala tylko sięgnąć po to, co już znajduje się na półce. Jeśli na półce są dzieci, to mogą sobie je wziąć. I czy magia na to pozwoli poprzez cudowne zapłodnienie, czy poprzez adopcję, to już wszystko jedno. Chcieli dziecko? Mają. Nikt nie mówił o "swoim".

Dziękuję, dobranoc, dorzućcie się do salami.
03-11-2013, 23:29
Znajdź Posty Reply
~Ismena
Niezarejestrowany

Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Taki fajny temat i zapomnieli o nim. Dobro i Zło Wszechświata. Każdy rzekł swoje a życie swoja droga. A może Wszechświat jest neutralny? Tylko My ludzie nadajemy mu zabarwienie emocjami. Uśmiech <siedzę, stukam pazurami w blat stołu i rozmyślam> :D
16-03-2014, 19:41
Reply
Adejavantie Offline
Shi

Liczba postów: 92
Reputacja: 4
Podziękowania: 0
Podziękowano 2 razy w 1 postach
Wszechświat jest w Nas, tak jak My jesteśmy we Wszechświecie. Stworzeni z tych samych pierwiastków, z tego samego podmuchu życia istniejemy paradoksalnie w pełnej harmonii. Wszystko co się dzieje ma swoją przyczynę, skutek i następstwo, które staje się kolejną przyczyną. I tak w kółko. Koło. Krąg Życia i Śmierci.
Dobro i Zło, Światłość i Ciemność, Biel i Czerń od zawsze ze sobą współpracowały, chociaż ze sobą walczą.
W tej walce nie ma wygranych i przegranych. Można tylko osiągnąć pełną harmonię, a to będzie szczęściem, spełnieniem. Nigdy nie zaznałam Absolutu, lecz wierzę, że to jest ostateczne miejsce Duszy/Energii. Po wszystkich wcieleniach, doświadczeniach i reinkarnacjach, gdy staniemy się w pełni Świadomi i Oświeceni osiągamy Wszechbyt, roztapiamy się w sobie i całym Universie, by dać początek Nowemu. Zaczynamy żyć w Innych.

Hm... Pisząc to, coś mi się otworzyło.

"Jeżeli nie przyznasz się do swojej słabości
nigdy nie będziesz prawdziwie Silny."
"Widzę Piękno tam, gdzie inni odwracają wzrok."
"Ślepym jest ten, który nie chce Widzieć."
22-03-2014, 16:28
Znajdź Posty Reply
varaha Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 94
Reputacja: 2
Podziękowania: 1
Podziękowano 9 razy w 5 postach
Dołączyłem tu niedawno i tak sobie czytam...i myślę, że postrzeganie magii i praw rządzących światem tylko przez pryzmat naszej planety to spłycenie...Wiadomo, że nasze ciała nie mogą żyć na słońcu... Ale czy my jesteśmy tymi ciałami? Czy życie na Słońcu w ogóle istnieje? Czy może jak ten różowy słoń? Nie widzę to nie ma? Prawa? Są jakieś?? Skąd o tym wiemy?

(03-11-2013, 01:07)Evander napisał(a): Amorte,

(03-11-2013, 00:50)Ka†harsis napisał(a): Ev, dobrze powiedziane, chociaż nie do końca bowiem poddając się takiemu rozumowaniu już dawno wszyscy powinniśmy zacząć jęczeć jak Emo, ciąć się, wieszać i płakać jaki to świat jest zły, i jakie to wszystko jest unfair.
Bycie świadomym potęgi tej całej matki natury, galaktyki w której żyjemy et cetera - jest ważne. Jednak nie należy się temu poddawać i zachować swój rozum.
Trzeba przeżyć ten moment, aby to zrozumieć.
Jeżeli Wszechświat jest tak ogromny, tak potężny i tak nieograniczony w tym co tworzy - to my, będąc jego częścią również tacy jesteśmy.

Nie jestem w stanie oddać tego słowami. Po prostu wiem, że dopóki ludzie nie pomedytują nad tym, nie dotrze to do nich.

Uświadomienie sobie jak nieistotna jest nasza egzystencja wobec Większego Planu Rzeczy wcale nie umniejsza jej ważności w moich oczach. Wręcz przeciwnie, skoro mamy tak mało, tym bardziej jest to dla nas ważne - bo jest to wszystkim co mamy i należy starać się dbać o to, najlepiej jak się da.

Cytat:Moralność, dobro, zło, dokonywanie wyborów - to wszystko zalicza się do kategorii "wymyślone przez człowieka". Trzymając się pewnych zasad, sami się utrzymamy. Tworząc pewne zasady, stworzymy coś mocnego.

Właśnie ta niewiedza jest wyznacznikiem dla którego większość ludzi siedzi sobie w pajęczynkach. Nie widzę różowego słonia? No to stwierdzę że go nie ma. Teraz to sobie przekalkujmy/ przełóżmy na inne kraje, kultury, ludzi - i będziemy mieli nasz niedoskonały świat, którzy rzeczywiście w wielu kwestiach odstręcza.
" LUDZIE POTRZEBUJĄ FANTAZJI, ŻEBY BYĆ LUDŹMI. ŻEBY BYĆ TYM MIEJSCEM, GDZIE SPADAJĄCY ANIOŁ SPOTYKA SIĘ Z WSTĘPUJĄCĄ MAŁPĄ.(…) JAKO ĆWICZENIE. MUSICIE ZACZĄĆ OD NAUKI WIARY W MAŁE KŁAMSTWA.
– żebyśmy potem mogli uwierzyć w wielkie?
TAK. SPRAWIEDLIWOŚĆ. MIŁOSIERDZIE. OBOWIĄZEK. TAKIE RZECZY.
– To przecież całkiem co innego!"
TAK MYŚLISZ? WEŹ ZATEM WSZECHŚWIAT I ROZGNIEĆ GO NA NAJDROBNIEJSZY PYŁ, PRZESIEJ PRZEZ NAJDROBNIEJSZE SITO, A POTEM
POKAŻ MI CHOCIAŻ JEDEN ATOM SPRAWIEDLIWOŚCI, JEDNĄ MOLEKUŁĘ MIŁOSIERDZIA. A JEDNAK...Śmierć machnął ręką. A JEDNAK DZIAŁACIE, JAK GDYBY ISTNIAŁ JAKIŚ IDEALNY PORZĄDEK ŚWIATA, JAK GDYBY BYŁA WE WSZECHŚWIECIE JAKAŚ... JAKAŚ SŁUSZNOŚĆ, WEDŁUG KTÓREJ MOŻNA GO OCENIAĆ.
– No tak, ale przecież ludzie muszą w to wszystko wierzyć, inaczej nie ma sensu...
WŁAŚNIE O TO MI CHODZI. WYBUCHAJĄ GWIAZDY, ZDERZAJĄ SIĘ ŚWIATY, WŁAŚCIWIE NIGDZIE WE WSZECHŚWIECIE CZŁOWIEK NIE MÓGŁBY ŻYĆ, BY NIE ZOSTAĆ NATYCHMIAST ZAMROŻONY ALBO USMAŻONY, A JEDNAK WIERZYCIE, ŻE...ŻE ŁÓŻKO JEST CZYMŚ ZWYCZAJNYM. TO NAPRAWDĘ ZADZIWIAJĄCY TALENT.
– Talent?
O TAK. BARDZO SZCZEGÓLNA ODMIANA GŁUPOTY. MYŚLICIE, ŻE CAŁY WSZECHŚWIAT ISTNIEJE W WASZYCH GŁOWACH. (…) POTRZEBNA WAM WIARA W RZECZY, KTÓRE NIE SĄ PRAWDZIWE. W JAKI INNY SPOSÓB MOGŁYBY SIĘ STAĆ?"
- Terry Pratchett

Cytat: Ograniczeni głupcy. Niczego nie da się w pełni poznać, przyporządkować, umiejscowić. Toteż zawsze wkradnie się ale. Świata nie poznamy do końca nigdy, nie można więc stwierdzić że jest tylko to czy tamto. Dlatego należy mieć otwarty i chłonny umysł, akceptować zmiany, umieć przeciwdziałać tym "niszczycielskim" zmianom, postępować godnie oraz z umiarem.

Zgadzam się.

Cytat:Może i jesteśmy zależni od wszechświata - pod względem przetrwania et cetera. Jednak pojawia się też niezależność w wielu aspektach - choćby takich jak nasza psychika, niektóre wybory dokonywane przez nas, rozwój, nasze myśli, coś takiego jak unikatowość.

Czy powstaliśmy od tak, czy był jakiś cel w tworzeniu tego grajdołka, czy też bezsensownie od tak sobie wyrósł w tej nicości - Nie ważne. Świata całkowicie nie zmienimy, toteż dobrze jest się trzymać pewnych wyznaczników, wojować trochę z pewnymi czynnikami, trzymać się swoich zasad, nie zapominać o czymś takim jak Dobro.
Bo zmieniając siebie na lepsze, możemy zmienić innych. Potem tworzy się łańcuch w najlepszym razie.

Tak samo jedna idea może zainicjować coś większego.

Póki zaś jesteśmy świadomi pewnych kwestii, możemy próbować zmieniać ten [nie cały, of course] świat, nawet zyskać coś lepszego. Decyzje, wybory, świadomość - to jest coś pięknego.
Tak jak wspomniałem wyżej. Świadomość tego czym i gdzie jesteśmy pozwala docenić to, czym możemy być i gdzie dojść.
They answered: 'The Spirit of Truth. We have seen Reality, and this has made us oblivious of lesser goals.'

Tak naprawdę ogranicza nas tylko Wszechświat. Jeżeli jednak on sam jest nieskończony, to również nasze możliwości są nieskończone.

Jak długo jednak ludzie będą ograniczać siebie i innych dookoła w imię swoich iluzji, zamiast spróbować chociaż przez chwilę zobaczyć tę Rzeczywistość taką, jaką jest, tak długo będą tkwić w swoich własnych duchowych odchodach.
08-05-2014, 22:55
Znajdź Posty Reply
~Viktor
Niezarejestrowany

Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Ano, my ludziska, głupie istoty- same się ograniczamy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2014, 14:43 {2} przez Dark Sorcerer of Will.)
09-05-2014, 13:30
Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB