Legenda o Izydzie
Autor Wiadomość
Iza6 Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 76
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 3
Podziękowania: 20
Podziękowano 15 razy w 21 postach
Podziękowano 15 razy w 21 postach
Post: #1
Legenda o Izydzie
Izyda (Izis, Iset, Aset, Auset) jest jedną z moich ulubionych bogiń.
Jest to bogini Egipska, siostra i żona Ozyrysa, matczyna, opiekuńcza, posiada wiedzę magiczną, potrafi leczyć, jest waleczna, pani ziemi, władzy, odrodzenia, miłości, macierzyństwa oraz zmarłych. Jej imię oryginalnie prawdopodobnie to Aset i oznaczało "kobieta tronu''.
Według większości mitów Izyda jest córką Geba (Ziemi) oraz Nut (Nieba), ich najstarszą córką, urodzoną czwartego dnia interkalacji i siostrą Ozyrysa, Seta oraz Neftydy (Neftys).
No więc tak:
Ozyrys był pierwszym faraonem. Miał za żonę Izydę, syna Horusa i brata Seta. Set był bardzo niedobry i nie lubił swego brata.
Legenda głosi, że Set wydał ucztę na cześć swojego brata, na której pokazał pięknie zdobioną skrzynię. Oznajmił, że ten, kto się w niej zmieści, będzie mógł ją zatrzymać. Na nikogo nie pasowała owa skrzynia.
No więc przyszła kolej na Ozyrysa. Wszedł on do skrzyni. Zmieścił się idealnie!
Set poprzedniej nocy podkradł się i zmierzył swojego brata, jego wymiary.
Set zamknął skrzynię pokrywą, zaplombował ołowiem i wyrzucił do Nilu.
Izyda zaczęła szukać męża.
Nurt rzeki porwał rumnę do Byblos w Fenicji i osadził na drzewie cedrowym (lub tamaryszku).
Izyda znalazła skrzynię i schowała ją na bagnach, ale Set, który wybrał się na polowanie, znalazł skrzynię.
Pokroił ciało Ozyrysa na 14 części i wyrzucił je po całym świecie. Izyda chciała sprawić godny pogrzeb Ozyrysowi. Tak więc obydwie siostry, Izyda i Neftyda, zamieniły się w kanie, drapieżne ptaki o bystrym wzroku, i udały na poszukiwania. Znalazły 13 części. Brakowało jednej. Penisa. xD
Nie było to dla Izydy żadnym problemem, stworzyła penisa ze złota i złożyła ciało Ozyrysa. Z pomocą Anubisa, boga czuwającego nad balsamowaniem, owinęła bandażami nasączonymi żywicą. Z ziemi i śliny najważniejszego boga Amona Ra stworzyła kobrę, udała się do niego i wypuściła węża. Wąż ukąsił Ra. Tylko ja mam antidotum na jego jad-oznajmiła Izyda. Powiedziała, że da mu je, jeżeli on wyjawi jej swoje Tajemne Imię. Mądra bogini wiedziała, że jeżeli posiądzie Tajemne Imię, to zdobędzie też władzę, jaką miał posiadacz i będzie mogła odprawić rytuały związane z przywracaniem życia. Amon Ra nie miał innego wyjścia jak zgodzić się na to, Izyda za pomocą śpiewu i magii ożywiła Ozyrysa i poczęła z nim boga Horusa, który urodził się w delcie Nilu. A ponieważ Ozyrys przeszedł Bramę śmierci, nie mógł pozostać w świecie żywych, dlatego stał się władzcą Podziemia. Izyda sama zaopiekowała się dzieckiem, chroniąc je przed gniewem Seta, wychowując i przykazując chronić ludność Egiptu, a Ozyrys powracał jako duch i uczył swojego syna poprzez rozmowę kim powinien być władca. Po osiągnięciu dorosłości Horus toczył długie walki z Setem, w pewnym momencie o mały włos go nie zabił, ale Izyda stanęła między nimi i nie pozwoliła na zabicie Seta (okaleczyła nawet Horusa, by Set mógł uciec od niego, ale potem go uzdrowiła). Dopiero potem, po wyścigu łodzi, który wygrał Horus, Set ustąpiła mu miejsce i oddał władzę nad Egiptem.
KONIEC! Uśmiech
[attachment=280]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-12-2012, 21:12 {2} przez Olimpia.)
07-12-2012, 20:53
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,769
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 329
Podziękowano 200 razy w 339 postach
Podziękowano 200 razy w 339 postach
Post: #2
RE: Legenda o Izydzie
Ja znam ciut inną wersję, a mianowicie, że Set walczył z Ozyrysem, Ozyrys przegrał i Set rozerwał Ozyrysa na szczątki, po czym porozrzucał je po całym świecie. Izyda i Horus wyruszyli w świat szukać tych szczątek, znaleźli je i przywrócili mu życie.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
07-12-2012, 21:15
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB