Ocena wątku:
  • 2 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yule - przesilenie zimowe (21-31 Grudzień)
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,028
Reputacja: 85
Podziękowania: 908
Podziękowano 1252 razy w 612 postach
Yule - przesilenie zimowe (21-31 Grudzień)
[Obrazek: zodiak-waga.jpg]

No więc przed nami kolejne ''pożyczone'' przez chrześcijaństwo święto, a mianowicie Yule - przypomnę tym którzy nie wiedzą iż chrześcijaństwo nawracając pogan chciało ludzi bardziej przystosować tak więc, ułożyli swoje święta na wzór świąt Pogańskich. Nie żebym się czepiała, wiem, że piszę to opisując praktycznie każde święto jakie opisuje, ale uważam że wstępem do każdego takiego święta powinna być historia, każdy powinien wiedzieć skąd pochodzą święta które wszyscy wokół świętują. Uśmiech

Yule inaczej znane jako: Święto Bożego Narodzenia, Jul, Pełnia Zimy, Saturnalia, Święto Godowe (odmiana Słowiańska) czy Alban Athan jest pomniejszym celtyckim świętem, a dokładniej i już całkiem konkretnie to przesilenie zimowe. Uśmiech Obchodzone jest... różnie xD albo 21, 22 lub 23 grudnia i kończy się 31 grudnia. Oczko A o co chodzi z tym świętem? I co dokładnie świętujemy? Początek zwycięstwa Światła nad Ciemnością. :D

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSItO3sPmMypRzFBxojtyO...-WeJeu8rzY]

Otóż Bogini w tym czasie schodzi do podziemia aby ponownie urodzić Boga Słońca (on się odradza), zimna i zamarznięta ziemia symbolizuje Boga Słońca w łonie Matki Bogini - ziemia jest w uśpieniu. Skoro Bóg się odradza to musiał umrzeć... to pokazuje nam, że śmierć nie jest końcem a początkiem, koniecznym elementem koła życia. No ok, ale to grudzień a słońce się pojawia dopiero w Marcu więc o co kaman? Od czasu przesilenia zimowego mamy coraz dłuższe dni... Yule jest czasem odrodzenia, oczekiwania na wiosnę - Bóg Słońca się odrodził i wraz z Boginią wyjdą z podziemi 2 lutego (wtedy mnie czeka opisywanie święta Imbolc xD) i czekamy aż Bóg Słońca nabierze pełnej mocy, wówczas wróci wiosna. ^^ A dla nas to czas rozmyślań, zajrzenia sobie w duszę, odnalezienia w sobie promyczka światła... nie wiem jak wy, ale ja zawsze czułam w Wigilię ciepło, iskierkę w sercu ale teraz wiem, że to nie miało nic wspólnego z choinką i tego co pod nią było... xD W każdym razie... odradza się Bóg więc my także powinniśmy się odrodzić, obudzić ze snu i przebić się przez chłód codzienności i szarości jak Przebiśniegi. ^^

Skoro odradza się Bóg a Święto Bożego Narodzenia faktycznie ma korzenie w tym święcie to czy napewno Jezus się urodził 25 grudnia? To nie może być zwykły zbieg okoliczności...
Też nad tym kminiłam, czy to aby nie kolejna próba przystosowania ludzi która nie została zmieniona, ale wiecie wy co? xD Jak poszperacie w różnych kulturach to się dowiecie, że sporo Bogów urodziło się właśnie 25 grudnia... między innymi Ozyrys i Adonis, czyżby jeden Bóg a wielu adresatów/wiele imion? Uśmiech Zauważyłam też kolejną rzecz a mianowicie Majowie przepowiedzieli koniec świata na 21 Grudnia... i też to ma koniec starego a początek nowego... ciekawa zbieżność prawda? :D W Słowiańskiej wersji tego święta czyli Święta Godów odkrywamy zaś źródło, wiary że zwierzęta w tę noc mówią i zwyczaj zostawiania jeszcze jednego talerza dla gościa... Otóż Słowianie wierzyli że to właśnie w Yule (nie jak Celci w Samhain) ''firanka'' zasłaniająca świat astralny przed fizycznym staje się cieńsza więc zmarli w ten dzień schodzą na ziemię pod postacią żebraków, biedaków itp. a jak ich nie ugościsz to... masz przejebane, poza tym ludzie kiedyś w różnych kulturach mieli ogromny szacunek dla duchów...

[Obrazek: Historia-bozonarodzeniowych-roslin_img4eefa42764a70.jpg]

Domy ozdabiało się jemiołą (powieszona nad progiem chroni cały dom, i przy okazji sprzyja szczęściu w miłości, sną proroczym i urodzie), ostrokrzewem (chroni przed złymi duchami), i bluszczem (chroni od klątw i uroków).

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQdO9iAZutcOFLb7CYWDR9...rYHq8VMSPY]

Tradycją jest palenie kłody Yule, musi być z jesionu, dębu lub świerku i wycięta własnoręcznie. Zaciągamy takową za wierzchołek do chaty i odpowiednio przygotowujemy tzn. namaszczamy jakimś olejkiem aromateraphy (polecam jaśmin pięknie pachnie), albo grzanym winem no i oczywiście... można się tego było spodziewać posypujemy solą. xD Tak przygotowaną kłodę wrzucamy podczas uczty (wieczorem) do kominka... Obowiązkiem Pana Domu było podpalenie kłody - bardzo ważne aby zapaliła się za pierwszym razem i pilnowanie aby się paliła jak najdłużej, a jak już się spali to zbieramy szczątki i chowamy w jakiś naturalny materiał do następnego Yule.

[Obrazek: Yule+Tree+up+close.JPG]

Nie ma mowy o Yule bez... wielkiej uczty i... choinki. xD
Zajmijmy się najpierw tym drugim. xD
Zacznijmy od tego że na drzewko Yule nie mówi się choinka tylko drzewko. xD A teraz od tego, że musiało być żywe, zielone oraz własnoręcznie ścięte - żywe, zielone drzewka w Jule symbolizują nadzieję, wszak dużo drzew gubi liście, i idzie spać wraz z resztą natury, ale np. taka jodła nie. :D No a skoro chrześcijanie zapożyczyli sobie tradycję drzewka choć pod nazwą choinki to się pewnie domyślacie, że też drzewko Yule się ''ubiera'', ale nie w bombki, łańcuchy itp. xD Choć i tu i tu chodzi o to, aby było kolorowo i wiosennie. ^^ No więc czym ozdobić takie drzewko? Ziołami (mogą być w woreczku który zawiesimy na drzewku), owocami np. gruszkami, cytrynami, jabłkami (mogą być pokrojone), wszelkie kolorowe kryształy zawieszone na drutach (tylko, żeby się ze sobą nie gryzły), i świeczkami... jak się ich nie da umocować to możecie wokół drzewka poustawiać, i tak mogą to być podgrzewacze. Uśmiech

Współcześnie spotkałam się z ludkami którzy używają jako drzewka Yule roślin doniczkowych, mało tego nie koniecznie żywych, (sztucznych) a ozdoby robią np. z bibuły różne, kwiaty, wstążki też - ogólnie wszystko zależy od ich wyobraźni... czy to nie poprawne? Myślę, że nie a nawet uważam, że to bardzo kreatywny sposób który cieszy i daje satysfakcję... Uśmiech Jednak ja sugeruje aby kupić małą choinkę, najlepiej żywą, a nie używać roślin doniczkowych... ^^' To drzewko było fizycznym symbolem obietnicy powrotu wiosny, i po święcie (przypominam Jule kończy się 31 Grudnia) drzewko należało spalić, za to w między czasie dobrze było pozamiatać gałązkami drzewka dom, wierzono że tym samym wymiata się nieszczęścia i choroby. Uśmiech

[Obrazek: 00021MUXK3PDOAHH-C102.jpg]

Ok a teraz zajmijmy się ucztą... No więc czy była tak wielka jak teraz jest w Wigilię? Tak. Dania tradycyjne bez których się obejść nie mogło (jak karp, ciasta itp.) to z wieprzowiny, indyka, orzechów, owoców (zwłaszcza jabłka), ale ogólnie to stół uginał się od jedzenia i teraz też powinien... głównie na tym stole znajdowały się jesiennie zbiory, mięsa, wina, ryby, orzechy, ciasta i inne smakołyki aż myśląc o tym się głodna zrobiłam. xD
Ah zapomniałabym. xD Musimy koniecznie zostawić mleko i ciastka, ale nie, nie dla Świętego Mikołaja lecz dla Duchów Natury... :D

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRtfkc4kZYPf_VyQ2xkfDs...XaKwf8Tbfg]

Następną tradycją była Przysięga na Dzika.
Otóż ludkowie musieli mieć czy złapać dzika - musiał być żywy i nie zraniony, po uczcie, w ostatnim dniu Yule (31 grudnia) składano na niego przysięgę, potem ten dzik był składany w ofierze Bogu urodzaju - Freyowi.
Tylko ja widzę w tym podobieństwo do postanowień noworocznych? xD

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcT5CZn2dkEW1NFk8Pq-E9l...p4UkTF7j0W]

A kiedy brzuszki pełne, przysięga złożona... czas na wróżby. xD

1. Pamiętam jak byłam mała to rodzinka wyciągała z pod obrusu siano, losowali różne rzeczy itp. Wujek miał krótkie źdźbło siana... spełniło się... no żeby wyjaśnić, chodzi o to, że losujemy źdźbło siana no i im dłuższe ono jest tym dłuższe życie.

2. Wybieramy kilka przedmiotów i przykrywamy je talerzykami, no i zaczynami losowanie... i tak oto np. pierścionek oznacza zaręczyny, moneta - stabilizację materialną, sól - łzy, zabawka - narodziny dziecka, migdał - miłość itp. itd.

Wesołego Yule!

[Obrazek: Yule%20Sims.]
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-15-2014, 11:20 {2} przez Olimpia.)
12-12-2012, 02:23
Olimpia Niedostępny
...

RE: Yule - przesilenie zimowe (21-31 Grudzień)
Amber, z tą datą to zależy od źródła - Celtowie mieli inaczej, Wiccanie inaczej, Słowianie znów inaczej. Uśmiech
Dzięki za życzenia. Uśmiech
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-23-2012, 02:49 {2} przez Luna.)
12-20-2012, 23:11
Olimpia Niedostępny
...

Jeszcze trochę o historii i symbolice Choinki plus symbolika ozdób Choinkowych oraz kilka przesądów, które sprawiają że następny rok będzie dobry Oczko : http://witchcraft.org.pl/Thread-Historia...ka-Choinki
O Jemiole, która powinna być w Boże Narodzenie obecna: http://witchcraft.org.pl/Thread-Jemioła
O tym co symbolizuje i przynosi Wigilijna żywność: http://witchcraft.org.pl/Thread-Symbolik...otraw-spis
I spis przesądów Wigilijnych, typu ''co zrobić aby...'' : http://witchcraft.org.pl/Thread-Wigilijne-przesądy

Wesołych Świąt. Uśmiech
Normalność to wymysł.
-----------
12-24-2012, 03:23
Olimpia Niedostępny
...

RE: YULE noc naszych dusz
<zazdrosna> Ten tekst jest lepsiasty od mojego. ;(
Jednak mała poprawka, to nie jest Wiccańskie święto, tylko Celtyckie - Wiccanie je przejęli od Celtów.

A tak w ogóle to już mamy temat o Yule, więc nie robi się nowego, tylko się go dopina. xD Nie róbmy bałaganu.
Normalność to wymysł.
-----------
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2014, 16:58 {2} przez Etana.)
01-09-2013, 07:20
Wolk Offline
Geirs drottin

Liczba postów: 45
Reputacja: 1
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Celtowie nie znali "nazwy" Jule. Pochodzi ona nie z celtyckiego, a z germańskiego kręgu kulturowego.
W VII w. angielski mnich Beda Venerabilis w swoim dziele "De temporum ratione" opisał m.in obyczaje pogańskich Sasów, którzy kilkaset lat wcześniej razem z Anglami i Jutami podbili południowa Anglię.
(stąd i współczesna nazwa Anglosasi).
Beda wspomina w swoim opisie o święcie "Modraniht" (Noc Matek), które przypadało na noc przesilenia 21 grudnia i rozpoczynało trwający 12 nocy (czyli do dzisiejszego Nowego Roku) czas Jule. Dlatego do dzisiaj w niektórych regionach Niemiec ten czas nazywa się "Die Zwölften" (Dwunastki).
Modraniht była poświęcona Disom/Matronom - żeńskim przodkiniom i opiekunkom klanu, czyli tzw. Matkom Rodu.
Następujący po nim okres Jule był świętem Odyna (jako przewodnika "dusz" w Dzikim Gonie), Frigg - Matce Bogów i opiekunce rodzin, oraz Freyowi - bogu płodności, siły życiowej i związanego z tym dobrobytu.
Stąd i "przysięga na dzika", jako odniesienie do Gullinborsti (Złotoszczeciniastego), który jest rumakiem tego boga.

Polecałbym więc częstsze sięganie do źródeł historyczno-mitologicznych, a nie powtarzanie "rewelacji" wyczytanych w necie.

Pisz poprawnie! - Madzik
Þat kann ek it tíunda
ef ek sé túnriðir, leika lopti á
ek svá vinnk, at þeir villir fara
sinna heimhama, sinna heimhuga
---
Hav.155
12-15-2013, 17:05
Havrana Offline
Użytkownik

Liczba postów: 24
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
A święto w zasadzie nie celtyckie (jak ktoś wyżej wspomniał), ani nawet nie germańskie (germańska jest użyta w tytule wątku nazwa) - tylko wspólne wszystkim europejskim i wielu pozaeuropejskim kulturom, w których oczywiście nosi różne nazwy i różnie bywa celebrowane. Zimowe i letnie przesilenia, to święta dostrzegane i obchodzone w każdym chyba zakątku świata. Podobnie zresztą jak czas dokładnie w połowie między jesiennym zrównaniem a zimowym przesileniem, wszędzie na świecie poświęcony zmarłym i zaświatom - bo w tym właśnie czasie roku cyklicznie zasłona między światem żywych i zaświatami staje się najcieńsza.

Madziku, a Ty jeśli poprawiasz czyjeś posty - rób to prawidłowo... Celownik liczby mnogiej od słowa "przodkini" brzmi "przodkiniom", nie "przodkinią" - ta forma, na którą poprawiłaś jest biernikiem (lub narzędnikiem) liczby pojedynczej - i wcześniej to słowo było przez Wolka napisane poprawnie...
Þat kann ek it þriðja
ef mér verðr þörf mikil hapts við mína heiptmögu
eggjar ek deyfi minna andskota
bítat þeim vápn né velir
12-16-2013, 00:36
Olimpia Niedostępny
...

Jak widzicie w pierwszym poście mamy przedstawione tylko dwie wróżby - sam post zajął mi wtedy za dużo czasu i energii, w tym roku mam wyjątkowo czas i chęci, aby wzbogacić mój jakże cudowny wywód o Yule.

Właściwie to nie będzie już wywód o Yule, a raczej o wróżbach, które się podczas przesilenia zimowego wykonamy. ^^' Postaram sie przed Yule, bardziej rozbudować jego temat, bo jak się domyślacie - nie wyczerpałam go.

[Obrazek: bucardi_rytualy_anielskie9.JPG]

Zaręczynowe Ciacho!
Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu na Cyprze na robi się takie waniliowe ciasto - z tym, że to na Nowy Rok, no i ukrywa się w nim monete, a ten kto znajdzie w tym cieście monetę to wyjdzie za mąż w Nowy Rok!

Byłam zdziwiona, bo przecież Grecji czy Turcji (Cypr jest podzielony na cześć Turecką i Grecką) jest daleko raczej od Skandynawii czy nas - Słowian, ale okey... W każdym razie, byłam wtedy w gości u jednej z koleżanek mojego ojca, nikt w cieście nie znalazł pierścionka, a ciasta jeszcze zostało... No i zostaliśmy nim poczęstowani, a ja jem i... Robię głupią mine nagle i wszyscy zaczęli się śmiać... Patrzę i pytam co to jest?! xDD I tak oto ogłoszono mi, że zaręcze się w Nowym Roku... Fakt, zaręczyłam się kilka miesięcy później. Język

Jednakże tradycyjnie zapieka się miedzianą (lub złotą) monete, w Makowcu. Ja osobiście mam zamiar kupić Makowiec (za chuja nie umiem piec) i schować monetę od środka po czym sprytnie zapiec dziurę.

Ale w sumie... Jak widać po tradycji na Cyprze - może to być inne ciasto i na Nowy Rok. Uśmiech

[Obrazek: Snowflake-Cupcakes-2-e1340922822380.jpg]

W sumie może tak babeczki? Zrobić kilka babeczek a w jednej moneta/pierścionek? No... Nie jest to głupi pomysł!

Świerkowa Choinka!

Ten wariant, poznałam z neta kilka lat temu.

Trzeba mieć żywą, świerkową choinkę, małą gałązkę należy zachować do Nowego Roku, w nocy ze starego do Nowego Roku, gałązkę kładziemy pod poduszkę i przed snem żujemy świerkową igiełkę z tej gałązki, potem chowany pod język i mówimy

"Kładąc się w środę, kłade pod głowę las świerkowy, w nim zobacze mężczyznę, który mnie kocha"

I we śnie powinien się ukazać nasz przyszły ukochany... Jeśli to będzie kobieta, to znaczy że to nasza rywalka!

[Obrazek: 400_F_16675892_jO2MWWf31CYBIIojdbxR1gJbO2OYD2on.jpg]

Cóż, zdaje sobie sprawe, że nie każdy może sobie pozwolić na świerkową choinkę - choćby z tego powodu, że za cześć z was decydują rodzice... Choć ja też nie mam nic do gadania, mimo że jestem pełnoletnia - więc zmodyfikowałam ten wariant.

Między innymi ziołami Yule jest Lawenda i Rozmaryn, jak i Cedr - można zastąpić nimi naszą świerkową gałązkę, nie macie gałązki? Spróbujcie, gdzieś kupić, a jak nie to biegnijcie do zielarskiego i rozsypcie zielsko pod poduszkę, zamiast gałązki, oczywiście dajcie znać czy podziałało. xDD

Liść Laurowy - kopalnia wiedzy!

Podobna metoda, ale już ogólna to włożenie pod język Liścia Laurowego - może być z przyprawy, ale lepszy jednak będzie świeży, zadajecie konkretne pytanie z tym Liściem pod językiem, i idziecie spać.

Tylko miejcie notatnik i długopis w łóżku! Trzeba wszystko zapisać zaraz po śnie!

[Obrazek: 63484609369_eqhlqlcjkjuurkmcnnme.jpg]
Normalność to wymysł.
-----------
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-15-2014, 10:18 {2} przez Olimpia.)
12-15-2014, 09:46
Olimpia Niedostępny
...

Dobra, zaraz mnie chuj strzeli.

Pracowałam dziś nad tymi postami - jakieś dwie godziny, (głównie wizualnie poprawiłam pierwszy post, bo to była masaksa) Neaxx czy jakiś inny mod, weźcie w pierwszym poście jakiś poprawny obrazek dodajcie na zakończenie, ja już nie mam siły.
Normalność to wymysł.
-----------
12-15-2014, 11:24
Magician7 Niedostępny
Jasnowidzacy

Liczba postów: 738
Reputacja: 26
Podziękowania: 296
Podziękowano 149 razy w 91 postach
Przypominam wszystkim ze dziś Yule. Wszystkiego najlepszego i życia szczęśliwego.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-21-2014, 22:57 {2} przez Kincaid.)
12-21-2014, 19:19
dragonis Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 108
Reputacja: 11
Podziękowania: 18
Podziękowano 21 razy w 13 postach
Spóźnione życzenia z mojej strony .
12-22-2014, 12:34

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB