Ocena wątku:
  • 2 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czakry - opis czakr oraz ich właściwości
Autor Wiadomość
~LordAnayami
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #1
Czakry - opis czakr oraz ich właściwości
W ciele każdego człowieka znajdują się centra energetyczne, zwane czakrami lub czakramami. Centrów tych jest wiele, jednak wyróżnia się siedem głównych, umieszczonych w lini prostej wzdłuż kręgosłupa. Ich zadaniem jest rozprowadzanie subtelnych energii życiowych (prany) do ciał subtelnych człowieka. W poniższym artykule postanowiłem przedstawić krótką, acz szczegółową analizę każdej z siedmiu czakr - takie kompendium wiedzy każdego sadhaki.
Każda czakra ma swoją sanskrycką nazwę, odpowiadającą jej barwę, ilość 'płatków lotosu', żywioł, który jej odpowiada oraz charakter i zadania jakie spełnia w ludzkim organizmie.
Czakry nie są materialne, są to centra energetyczne jednak mają własne umiejscowienie w ciele fizycznym człowieka. Opis czakr zaczyna się od najniższej, znajdującej się u podstawy kręgosłupa, a kończy na znajdującej się najwyżej, umiejscowionej na czubku głowy, w ciemieniu. Każda czakra ma również swój symbol.

MULADHARA - czakra podstawy. Znajduje się u podstawy kręgosłupa i świeci piękną czerwoną barwą. Symblizuje ją czteropłatkowy lotos, a odpowiadającym żywiołem jest ziemia. Cechami związanymi z tą czakrą sa ugruntowanie, bezpieczeństwo... Ludzie mający Muladharę w dysharmonii są niezdecydowani, zlęknieni, często nie potrafią podejmować decyzji, gdyż brak im pewności siebie. Gdy pracuje prawidłowo stoimy twardo na ziemi. U ludzi, krtórzy mają nadczynność czakry podstawy zauważamy zachłanność na ziemskie dobra - żyją wyłącznie materią.

SWADHISTHANA - druga czakra, umiejscowiona nieco poniżej pępka (miedzy genitaliami, a pępkiem) w kręgosłupie. Odpowiada jej sześciopłatkowy lotos o barwie pomarańczowej. Żywioł wody. Czakra ta posiada funkcje seksualne i prokreacyjne. Jest centrum naszych zachowań względem drugiej płci, otwartości, życzliwośc i akceptacji. Jej zaburzenie wywołuje agresję oraz niepewność w roli seksualnej.

MANIPURA - czakra pępka. Chyba nie muszę mówić, gdzie jest umiejscowiona Oczko. Świeci kolorem ognia, czyli żółtym i też ogień jako żywioł jej odpowiada. Manipura symbolizowana jest przez dziesięciopłatkowy lotos i jest w głównej mierze odpowiedzialna za emocje w człowieku. Jej otwarcie powoduje, że człowiek jest zrównoważony emocjonalnie, natomiast zaburzenia w działaniu powodować mogą zaburzenia osobowości, stany lękowe czy tzw. gonitwę myśli. Jest to nasze centrum energii, które wspiera we wszystkich działaniach dodając sił jak słońce.

ANAHATA - serce duchowe. Znajduje się po środku klatki piersiowej w kręgosłupie. Jest to dwunastopłatkowy lotos koloru zielonego. Odpowiadający czakrze serca żywioł to powietrze. Jest to nasze centrum odpowiadające za nieuwarunkowaną miłość, współoczuwanie. Kiedy jest zharmonizowana, człowiek dostrzega piękno przyrody, harmonię w muzyce i sztuce. Promieniuje na ludzi ciepłem, miłościa i działa lecząco. Jej otwarcie powoduje uwolnienie się czlowieka od przywiązań do rzeczy materialnych i oczekiwań.

VISUDDHA - czakra gardła. Własnie w rejonie gardła (u jego podstawy) w kręgosłupie się znajduje. Jest to szesnastopłatkowy lotos o kolorze błękitnym. Żywioł jaki jej odpowiada to próżnia. Głównymi zadaniami tej czakry są te, które odpowiadają za wyrażanie siebie, również za mówienie, wypowiadanie się. Visuddha jest pomostem łączącym czakry dolne z górnymi. Czakry dolne bowiem odpowiadają fizycznej naturze człowieka, a górne duchowej, boskiej. Gdy nie ma w niej harmonii, człowiek ma bałagan myśli, jak również wrażenie ciężaru czy przygniatania.

AJNA - 'trzecie oko'. Umiejscowiona jest pomiędzy brwiami w środku czaszki, w okolicy rdzenia przedłużonego. Jest to miejsce rezydowania duszy. Ten lotos posiada dwa płatki i jest koloru indygo. Rozwinięcie tego ośrodka daje człowiekowi zdolności czynienia cudów i dogłębnego rozumienia rzeczywistości na najbardziej subtelnym poziomie. Tu zjednoczone są oba atomy człowieka: jeden płatek to ham - fizyczność w człowieku, drugi to sa - Dusza. Ich połączenie tu się dokonuje - hamsa.

SAHASRARA - czakra korony. Umiejscowiona jest w ciemieniu, czyli na czubku głowy, dlatego zwana jest 'koronną'. Odpowiada jej barwa fioletowa oraz biała (ponieważ biala barwa składa się ze wszystkich innych kolorów). Jest to połączenie z Bogiem, siedlisko boskości w człowieku - tysiącpłatkowy lotos. Pełne rozwinięcie tej czakry powoduje urzeczywistnienie boskości w człowieku - i to jest kolejny powód nazywania jej koronną.

Mimo, iż wydaje się, że im wyżej umieszczona czakra w ciele tym większe i ważniejsze zadania posiada, to jednak faktycznie jest tak, iż istnieje między każdą z nich zależność i osiągnięcie urzeczywistnienia wymaga uporządkowania i rozwinięcia wszystkich. Kiedy jedna niedomaga, hamuje tym samym przepływ energii do wyższych. Podobnie jak z windą - kiedy na jakimś piętrze coś blokuje drogę, winda nie dotrze na szczyt budynku - celu swej podróży.
Praca z czakrami należy do bardziej zaawansowanych technik, jednak brak harmoni w tych centrach energetycznych odbija się na życiu codziennym każdego z nas. Związek życia z czakrami jest oczywisty: jakie życie takie czakry, jakie czakry takie życie.
Jeśli nie ma zrównoważenia w naturze pomiędzy pięcioma żywiołami to co się dzieje? Natura cierpi, a wraz z nią cierpią ludzie. Podobnie z ciałem człowieka, które w Krija Jodze rozumiane jest jako mikrokosmos, kiedy żywioły są niezrównoważone, całe życie przypomina wichurę z piorunami. Dlatego tak ważna jest równowaga. Polecam choć trochę zainteresować się własnym ciałem od strony energetycznej, troche nad nim popracować, a z pewnością korzysci bedą niewymierne. Nie tylko dla Ciebie czytelniku, lecz również dla Twego otoczenia.
Mam nadzieję, że swoim artykułem choć trochę udało mi się zwrócić Twą uwagę na czakry, a może i zasiać ziarno, które kiedyś wykiełkuje pięknymi, pełnymi kolorów i boskości czakramami? Życzę Ci tego z całego serca, lecz pamiętaj, że ziarno to trzeba podlewać systematycznie prowadzoną praktyką.


Sadhaka - sanskryckie słowo oznaczające człowieka uprawiającego sadhanę, czyli jakąś dyscyplinę duchową.UśmiechŹródło - Internet. :D
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-09-2012, 08:17 {2} przez Olimpia.)
18-09-2012, 01:06
Reply
Aske Offline
Użytkownik

Liczba postów: 16
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 2
Podziękowania: 21
Podziękowano 9 razy w 9 postach
Podziękowano 9 razy w 9 postach
Post: #2
RE: Czakry - opis czakr oraz ich właściwości
19-09-2012, 19:46
Znajdź Posty Reply
Mroku Offline
Użytkownik

Liczba postów: 23
Dołączył: Dec 2012
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 3 postach
Podziękowano 0 razy w 3 postach
Post: #3
RE: Czakry - opis czakr oraz ich właściwości
Witam, mam pytanie... Czy rozwijanie czakr nie kłóciłoby się z systemem magii runicznej? Pozdrawiam.
30-12-2012, 13:28
Znajdź Posty Reply
~Ismena
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #4
RE: Czakry - opis czakr oraz ich właściwości
Mroku, możesz sprecyzować swoje pytanie, co dokładnie masz na myśli? Jakie praktyki runiczne miałyby się "kłócić"?
19-02-2014, 21:31
Reply
Misty Offline
Power of Nature

Liczba postów: 24
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #5
RE: Czakry - opis czakr oraz ich właściwości
O proszę, ile z tymi wpisami się nauczyłam. Uśmiech
Od jutra ogarniam swoje czakry. Uśmiech
22-02-2014, 00:42
Znajdź Posty Reply
Magnus Offline
Zbanowani

Liczba postów: 31
Dołączył: Aug 2016
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #6
RE: Czakry - opis czakr oraz ich właściwości
(18-09-2012, 01:06)LordAnayami napisał(a): MANIPURA - czakra pępka.


(19-09-2012, 19:46)Aske napisał(a): http://zenforest.wordpress.com/ja/czakra...onecznego/ <--Czakra Splotu słonecznego

No i mamy konflikt między tymi wypowiedziami w pierwszej manipura jest w pępku a w drugiej jest w splocie słonecznym (prawidłowa), to ogromna różnica, to poważny błą szczególnie przy wizualizacji, zupełnie inne skutki!

Po otwarciu linku o manipurze też jest błąd w tłumaczeniu nazwy z sanskrytu, bo oznacza miasto klejnotów, a nie lśniący klejnot. To też zupełnie coś innego.

(19-09-2012, 19:46)Aske napisał(a): Kilka, można powiedzieć bardziej szczegółowych opisów czakr Uśmiech :
http://zenforest.wordpress.com/ja/czakram-podstawy/ <--Czakra Podstawy
http://zenforest.wordpress.com/ja/czakram-podbrzusza/ <--Czakra Sakralna
http://zenforest.wordpress.com/ja/czakra...onecznego/ <--Czakra Splotu słonecznego
http://zenforest.wordpress.com/ja/czakram-serca/ <--Czakra Serca
http://zenforest.wordpress.com/ja/czakram-gardla/ <--Czakra Gardła
http://zenforest.wordpress.com/ja/czakra...ciego-oka/ <--Czakra Trzeciego Oka
http://zenforest.wordpress.com/ja/czakram-korony/ <--Czakra Korony

muladhara - to korzeń zanurzony w zbiorniku, a nie korzeń.
svadisthana - to mieszkanie niższego ja, a nie słodycz.
manipura - miasto klejnotów, a nie lśniący klejnot.
anahata - to instrument bez dźwięku, a nie mężna.
visudha - to artyzm wyższego rzędu, a nie oczyszczenie.
ajna - to wszechmądrość, no na upartego można zgodzić się na wsechwidzenie i wszech wiedzę.
sahasrara - to zjednoczenie, tysiąć listny lotos to nie nazwa, ale opis wyglądu energetycznego rozwiniętej czakry.

Nazwa podana dowolnie interpretacyjnie wiele zmienia w rozumieniu czym jest czakra i zmienia znaczenie jej wykorzystania.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-09-2016, 19:07 {2} przez Magnus.)
04-09-2016, 18:50
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB