Legenda Sfinksa
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 5,093
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 85
Podziękowania: 870
Podziękowano 1375 razy w 681 postach
Post: #1
Legenda Sfinksa
Jeszcze w starożytności był sobie pewien król o imieniu Lajos był on zły i niegodziwy, źle traktował swój lud tak wiec wściekła Bogini Hera zesłała kare w postaci Sfinksa - istoty z głową kobiety, ciała lwa o skrzydłach drapieżnego ptaka. Każdego dnia w jej szponach ginęła przynajmniej jedna osoba, nie było sposobu jej ominąć wybrała sobie za miejsce jaskinie gdzie była jedyna droga prowadząca do miasta, jednak można było uratować swoje życie o ile odpowiedziało się dobrze na zagadkę która zadała, jednak wszystkie zagadki były tak trudne, ze ludzie zaczęli myśleć, że Sfinks specjalnie zadaje takie zagadki na które nie ma odpowiedzi, pytali filozofów, mędrców, wróżbitów lecz nikt nie miał pojęcia jaka może być odpowiedz... Kiedy Lajos zmarł postanowiono wyznaczyć nagrodę za pozbycie się Sfinksa, było to małżeństwo z wdowa po zmarłym królu i władza nad królestwem. Lecz nikt nie mógł owych zagadek rozwiązać.
Może sami spróbujecie?

1. Co to za istota która czasem chodzi na czterech nogach, czasem na dwóch a czasem na trzech? A kiedy chodzi na większej ilości nóg jest najsłabsza.
2. Kim są dwie siostry z których pierwsza rodzi druga a druga pierwsza?

Lud stracił nadzieję, śmiałków było coraz mniej kiedy do miasta przybył Edyp. Edyp był młodym chłopakiem który zostawił swoje rodzinne miasto kiedy usłyszał do Wyroczni, że zabije własnego ojca. Pewnej nocy kiedy zasnął, ukazała mu się we śnie postać powiedziała ona, że Bogowie nakazali mu iść rano do Sfinksa i odpowiedzieć na pytanie a istota która
czasami chodzi na czterech, czasami na dwóch a czasem na trzech jest człowiekiem. Rano Edyp wyruszył do Sfinksa, i odpowiedział:

- Istota o która pytasz to człowiek. Jako dziecko chodzi na czterech, jako dorosły na dwóch zaś trzecia noga u starca jest laska.

Zdenerwowana Sfikns, ze odgadnięto jej zagadkę zapytała o dwie siostry, Edyp odpowiedział:

- Dwie siostry które rodzą siebie nawzajem to Noc i Dzień.

Sfikns nie mogąc znieść przegranej rzuciła się w przepaść i tak Edyp został nowym królem.
18-09-2012, 09:44
Znajdź Posty Reply
~Klakierokles
Niezarejestrowany

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #2
RE: Legenda Sfinksa
Lubię bardzo tą legendę, ale mam drobne wątpliwości co do dwóch sióstr. Noc to kobieta, ale Dzień jest męską formą. (Ta noc, ten dzień) Uśmiech Ale wersji z Edypem przyznam szczerze nie słyszałem. Zaś o mędrcu słyszałem, więc może to też o Edypa chodziło.
18-09-2012, 15:51
Reply
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 5,093
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 85
Podziękowania: 870
Podziękowano 1375 razy w 681 postach
Post: #3
RE: Legenda Sfinksa
W wersji polskiej Dzień ma męską formę, w egipskiej ma żeńską. :D
18-09-2012, 15:56
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB