Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cherub/Cherubin
Autor Wiadomość
Irbis Niedostępny
Stały Bywalec

Liczba postów: 325
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 53
Podziękowano 68 razy w 80 postach
Podziękowano 68 razy w 80 postach
Post: #1
Cherub/Cherubin
Czym jest Cherub ?- Cherub jest istotą anielską, ale nie jest aniołem.
Cherubini pochodzą z 2 chóru anielsiego z 1 triady konteplacji, tolerancji. Są drudzy zaraz po Serafinach najbliżej Jahwe. Są potężnymi istotami często opisywanymi w piśmie świętym. Są przepełnione boską wiedzą od Jahwe. Górują wysoko nad aniołami i często przebywają w bliskości z Jahwe. Strzegą największych tajemnic min. takich jak Eden, czy arka przymierza.


WYGLĄD OGÓLNY :
-Cherubini nie przypominają z wyglądu aniołów. Są raczej ogromnymi, potężnymi, chybrydami o orlich skrzydłach, ludzkich twarzach i tułowiu na poły lwa, na poły wołu.
-Na całym ciele posiadają mnóstwo oczów.
-Mają po 2 lub 3 pary orlich skrzydeł.
-Mają ręce ludzkie.
-Z prawej strony mają oblicze człowieka i oblicze lwa, a z lewej oblicze wołu i orła.
-Mają 4 twarze. [podobnie jak Światowid w mitologi słowiańskiej].
-Zamiast stup mają lśniące w kolorze brązu tz. racice (kopyta krowy).

Z PISMA ŚWIĘTEGO :

Ich wygląd i potęga opisane są w księdze Ezechiela i apokalipsie św. Jana
Księga Ezechiela: 1, 1-25.
"Pośrodku było coś, co było podobne do czterech istot żyjących. Oto ich wygląd: miały one postać człowieka. Każda z nich miała po cztery twarze i po cztery skrzydła. Nogi ich były proste, stopy ich zaś były podobne do stóp cielca; lśniły jak brąz czysto wygładzony. Miały one pod skrzydłami ręce ludzkie po swych czterech bokach. Oblicza owych czterech istot - skrzydła ich mianowicie przylegały wzajemnie do siebie - nie odwracały się , gdy one szły; każda szła prosto przed siebie. Oblicza ich miały taki wygląd : każda z czterech istot miała z prawej strony oblicze człowieka i oblicze lwa, z lewej zaś strony każda z czterech miała oblicze wołu i oblicze orła, i skrzydła ich były rozwinięte ku górze; dwa przylegały wzajemnie do siebie, a dwa okrywały ich tułowie. Każda posuwała się prosto przed siebie; szły tam, dokąd duch je prowadził; idąc nie odwracały się.
W środku pomiędzy tymi istotami żyjącymi pojawiły się jakby żarzące się w ogniu węgle, podobne do pochodni, poruszające się między owymi istotami żyjącymi. Ogień rzucał jasny blask i z ognia wychodziły błyskawice. Istoty żyjące biegały tam i z powrotem jak gdyby błyskawice.
Przypatrzyłem się tym istotom żyjącym, a oto przy każdej z tych czterech istot żyjących znajdowało się na ziemi jedno koło. Wygląd tych kół odznaczały się połyskiem tarsziszu, a wszystkie cztery miały ten sam wygląd i wydawało się, jakby były wykonane tak, że jedno koło było w drugim. Mogły chodzić w czterech kierunkach; gdy zaś szły, nie odwracały się idąc. Obręcz ich była ogromna; przypatrywałem się im i oto: obręcz u tych wszystkich czterech była pełna oczu wokoło. A gdy te istoty żyjące się posuwały, także koła posuwały się razem z nimi, gdy zaś istoty podnosiły się z ziemi, podnosiły się również koła. Dokądkolwiek poruszał je duch, tam szły także koła; równocześnie podnosiły się z nimi, ponieważ duch życia znajdował się w kołach. Gdy się poruszały [te istoty], ruszały się i koła, a gdy przestawały, również i koła się zatrzymywały: gdy one podnosiły się z ziemi, koła podnosiły się również, ponieważ duch życia znajdował się w kołach. Nad głowami tych istot żyjących było coś jakby sklepienie niebieskie, jakby kryształ lśniący, rozpostarty ponad ich głowami, ku górze. Pod sklepieniem skrzydła ich były wzniesione, jedno obok drugiego; każde miało ich po dwa, którymi pokrywały swoje tułowie. Gdy szły, słyszałem poszum ich skrzydeł jak szum wielu wód, jak głos Wszechmogącego, odgłos ogłuszający jak zgiełk obozu żołnierskiego; natomiast gdy stały, skrzydła miały opuszczone. Nad sklepieniem które było nad ich głowami, rozlegał się głos; gdy stały, skrzydła miały opuszczone. "


Apokalipsa Św. Jana 4, 6-8.
"Przed tronem - niby szklane morze podobne do kryształu,
a w środku tronu i dokoła tronu
cztery Zwierzęta pełne oczu z przodu i z tyłu:
7 Zwierzę pierwsze podobne do lwa,
Zwierzę drugie podobne do wołu,
Zwierzę trzecie mające twarz jak gdyby ludzką
i Zwierzę czwarte podobne do orła w locie.
Cztery Zwierzęta - a każde z nich ma po sześć skrzydeł - dokoła i wewnątrz są pełne oczu,"
21-02-2013, 20:36
Znajdź Posty Reply
konidziu Offline
Wredny skórwiel

Liczba postów: 322
Dołączył: Sep 2012
Podziękowania: 11
Podziękowano 35 razy w 42 postach
Podziękowano 35 razy w 42 postach
Post: #2
RE: Cherub/Cherubin
Custodis, trzeba czytać niekiedy, można natrafić na coś w miejscu, w którym najmniej byśmy się tego spodziewali. Dalej, jeżeli chodzi o Cherubinów, to proponuję Ci poczytać Biblię, tak samo z tym, który pierwszy się zbuntował, wiem, że zaraz się pojawią hejty, że Biblia to samo przekłamanie, i że kościół sobie ustala, co w niej będzie, ale jednocześnie trzeba pamiętać, jakby miała być ocenzurowana ze wszystkiego, co może rzucić nieco świata na, że tak to ujmę, ezoteryczny aspekt tej wiary, to by tej książki nie było.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-08-2013, 15:23 {2} przez Ames.)
21-02-2013, 22:57
Znajdź Posty Reply
Irbis Niedostępny
Stały Bywalec

Liczba postów: 325
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 53
Podziękowano 68 razy w 80 postach
Post: #3
RE: Cherub/Cherubin
(21-02-2013, 21:55)Trida napisał(a): - duchy ognia, światła i wody, duchy opiekuńcze, istoty biblijne przedstawiane zazwyczaj z wielkimi skrzydłami, ludzką głową i zwierzęcym ciałem (w sztuce przedstawiane są także Cherubiny uosabiane z pucołowatym dzieckiem ze skrzydełkami)
- w tej grupie występuje Haziel, Aladiah , Lauviah, Hahaiah , Yezael, Mebahel, Hariel, Hekamiah.przed swym upadkiem Szatan

Te pucowate dzieci to Putto. Błędnie są nazywane Cherubinami/ Cherubinkami.

Tak podobno Satanael przed upadkiem był Cherubem.


P.S Custoid jak skleję posta dziś albo jutro to odpowiem na twoje pytania.

(21-02-2013, 22:57)konidziu napisał(a): Custodis trzeba czytać niekiedy można natrafić na coś w miejscu w którym najmniej byśmy się tego spodziewali dalej jeżeli chodzi o cherubinów to proponuje ci poczytać biblie tak samo z tym który pierwszy się zbuntował wiem że zaraz się pojawią hejty że biblia to samo przekłamanie i że kościół sobie ustala co w niej będzie ale jednocześnie trzeba pamiętać jak by miała być ocenzurowana ze wszystkiego co może rzucić nieco świata na że to ujmę ezoteryczny aspekt tej wiary to by tej książki nie było.

Zgodzę się z tobą kondziu, pisma świętego w cale nie trzeba cenzurować większość katolii jest zbyt leniwa, wolą jak kościół im poda gotowe na tacy, a oni nawet tego nie sprawdzą czy coś nie przekręcone.
Fakt są fragmenty które zostały usunięte z pisma świętego. Ale jest na końcu pisma fragment który myślę że trzyma troszkę "kośćiół" od tego by nie zmieniał zbyt treści PŚ (mam nadzieję że nie został dołożony przez KK). " Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. A jeśli ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym- które są opisane w tej księdze."
21-02-2013, 23:00
Znajdź Posty Reply
~Arinux
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #4
RE: Cherub/Cherubin
Ach te kochane opisy istot z ksiąg "objawionych" wielka szkoda, że każdy utożsamia istoty Światła tzw Anioły z Biblią, która nakazuje zabijać czarownice. xD
Anioły były już znane zanim biblia powstała, zanim "objawienie" Mojżeszowe nastało, najstarsze pozostałości pochodzą ze Starożytnego Egiptu czy Bliskiego Wschodu...

Cherubin jako hybryda jakaś. xD
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-08-2013, 12:31 {2} przez Olimpia.)
04-08-2013, 12:26
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB