Spirytyzm
Autor Wiadomość
Ardoris Offline
Użytkownik

Liczba postów: 22
Dołączył: Feb 2013
Reputacja: 7
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Spirytyzm
Nie widzę nigdzie takiego tematu, a uważam że jest ciekawy, więc coś ruszę. Uśmiech

Spirytyzm przedstawia się jako naukę zajmującą się rozważaniem i badaniem zjawisk łączności świata materialnego z duchami ( istotami niewidzialnymi ) Jak wiemy człowiek ma dusze (ducha), łączy w sobie 2 światy -duchowy i materialny. Tym samym łączy w sobie właściwości obu światów, tyle że nasze możliwości są bardzo ograniczone przez poziom naszego rozwoju. Duch, dusza, byt, twór Boski - zwał jak zwał ma na celu rozwijać się. Wg. spirytyzmu w celu ciągłego rozwoju duszy od początku swojego istnienia reinkarnują w różnych światach w celu nabywania doświadczenia. Duszą przebywającym w danym czasie w świecie materialnym towarzyszą inne duchy pilnujące "planu" rozwoju wdanym życiu. Te duchy to opiekunowie - duchy wyższe będące w stanie poprowadzić podopiecznego w właściwą stronę, choć zdarzają się sytuacje że dana osoba jest całkowicie głucha na podpowiedzi opiekuna, wtedy opiekun nie może nic zrobić na siłę. Nigdy nie opuszcza podopiecznego, lecz czeka na moment w którym będzie miał szanse naprowadzić go na "prosta". Taka dusza w zależności od poprzednich żyć trafia do różnych światów materialnych. Im czystsza i inteligentniejsza dusza tym trafia do świata "mniej" materialnego, aż w końcu materia traci znaczenie. Jeżeli jednak Dusza podczas swoich żyć nie "odrabia lekcji" to reinkarnuje się w świecie o tym samym "poziomie" lub nawet dokładnie w tym samym świecie. Spirytyzm mówi również, że dusze zachowują swoją indywidualność i mają pamięć swoich poprzednich wcieleń. Jednak dostęp do nich na naszym poziomie jest utrudniony, gdyż brakuje nam odpowiednich zmysłów do ich łatwego odczytu. Dusza po odejściu z świata materialnego w zależności od przywiązania do materii potrzebuje różnego czasu do " ogarnięcia się " ,później w zależności od czystości ( poziomu inteligencji - nie wiązać tego z IQ, chodzi tu o poziom rozwoju ) Może wędrować po świecie duchowym, albo od razu znów wejść do świata fizycznego w celu nabywania kolejnych doświadczeń. Każda dusza jest inna gdyż ma inne doświadczenia, inne wspomnienia z różnych wcieleń co buduje inny charakter. Wg. A . Kardec mamy duchy wyższe i niższe. Na wyższe możemy liczyć, gdyż chcą nam pomóc się rozwijać - ale wiadomo ze względu na różne charaktery ta pomoc może być różna i przekazy nie muszą być jednolite. Natomiast Duchy niższe skupiają się na sobie i materializmie, można je porównać do "złych" ludzi. Nie można im ufać, lubią zabawić się kosztem innych.

Dodam jeszcze, że wg. spirytyzmu nie ma jakiejś szczególnej więzi miedzy fizyczną rodziną. Każdy duch jest indywidualnością i ducha nie da się rozdzielić. Rodzice dają tylko fizyczną formę dziecku. Duch dziecka często może przewyższać rodziców. Między duchami istnieją relacje, w zależności od czystości. Ale nie bazujące na pokrewieństwie lecz bardziej na wspominaniach i sympatii.

Tak trochę od łebka to przestawiłem, mam nadzieje że tutejsze grono pociągnie dalej temat. Uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2013, 23:31 {2} przez Olimpia.)
22-02-2013, 22:38
Znajdź Posty Reply
~Amber
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #2
RE: Spirytyzm
"Między duchami istnieją relacje (...) nie bazujące na pokrewieństwie, lecz bardziej na wspomnieniach i sympatii." Co nie wyklucza pokrewieństwa - z którym związane są wspomnienia - oraz uczuć wzajemnych, czyli sympatii bądź... antypatii. Uśmiech
23-02-2013, 14:14
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB