Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaduceusz
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,735
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 316
Podziękowano 169 razy w 318 postach
Podziękowano 169 razy w 318 postach
Post: #1
Kaduceusz
Jedną z najsłynniejszych różdżek na świecie jest uskrzydlony i opleciony wężami kaduceusz Hermesa, boskiego posłańca i pana magii i sztuczek. Ofiarowany mu przez jego brata Apollona w zamian za flet, kaduceusz stał sie nieodłącznym atrybutem Hermesa. Wizerunek kaduceusza - dwa węże oplatające kij - znany był już w sztuce Mezopotamii około 3500 roku przed naszą erą. Wieki później Grecy dodali jeszcze skrzydła, symbolizujące szybkość Hermesa, a na szczycie umieścili kulę. Według rzymskiej legendy kaduceusz powstał, kiedy Hermes, przez rzymian zwany Merkurym, napotkał parę walczących węży. Włożył między nie swą różdżkę, a węże natychmiast sie pogodziły i wspięły na kij, gdzie pozostały już na zawsze.
W tej wersji historii różdżka symbolizuje harmonię osiągniętą przez wymianę myśli, w wiekach średnich zaś alchemicy w rodzaju Nicholasa Flamela wierzyli, że węże symbolizują jedność przeciwieństw. Kaduceusz bywa wykorzystywany jako godło lekarzy, chociaż ich prawdziwym godłem jest laska Asklepiosa, greckiego patrona medycyny - długi kij, który oplata tylko jeden wąż, symbol odnowy (węże co roku zrzucają starą skórę), w tym wypadku odnowy fizycznej dokonującej się dzięki medycynie i leczeniu.
Średniowieczni medycy tradycyjnie nosili przy sobie kij albo laskę jako znak swojej profesji, a wielu przypisywało tym insygniom magiczna moc uzdrawiania. W wyniku zamieszania wywołanego podobieństwem kadeceusz i laski Asklepiosa, współcześnie oba łączone są z medycyną, uzdrawianiem, a niegdyś z ubezpieczeniem zdrowotnym.

Źródło: http://bloog-dziwnej-wiedzy.bloog.pl/id,...index.html
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
26-02-2013, 17:36
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB