Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samael
Autor Wiadomość
mnroses Offline
Unmasked

Liczba postów: 8
Dołączył: Mar 2013
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Samael
Imię "Samael" zrobiło ogromną karierę, choć nie występuje nigdzie w Biblii i pochodzi całkowicie z niebiblijnej tradycji żydowskiej. Etymologicznie nazwa wywodzi się z hebr. "sami" - ślepy, lub aram. "samu" - jad trucizna. Samael określany jest w tekstach rabinistycznych jako anioł ciemności, anioł jecira, oskarżyciel, anioł śmierci, anioł Rzymu lub Edomu. Najczęściej utożsamia się go bezposrednio z Szatanem, a niektórzy twierdzą, że "Samael" to pierwotne imię tego oskarżyciela ludzkości, zanim jego imieniem stało się słowo "Szatan". W tradycji żydowskiej Samael jest jednym z wielu aniołów pełniących funkcję Anioła Śmierci. Jego rola jest niejednoznaczna. Niektórzy rabini twierdzili, że to on był aniołem, który powstrzymał Abrahama przed złożeniem ofiary z Izaaka, oraz tym, który walczył z Jakubem w Penuel, i nazywali go również "surowoscią Boga". To on przeszedł przez Egipt jako jedna z dziewięciu plag (śmierć) zabijając pierworodnych.

Przed swym upadkiem miał on "nosić [wszystkich aniołów] jako odzienie, bowiem przewyższał wszystkich wiedzą i chwałą". Teksty apokryficzne nazywają go "wielkim wężem o dwunastu skrzydłach, który spadając z niebios, pociagnął za soba cały układ słoneczny". Po strąceniu przedstawia się go jako władcę upadłych aniołów, który miał pod postacia węża skusić Ewę, aby zjadła zakazany owoc, a następnie spłodził z nią Kaina.

Według legendy Samael został stracony na ziemię za popełniony grzech nieposłuszeństwa, gdyż odmówił złożenia hołdu Adamowi, twierdząc, że on - zrodzony ze Światłości, nie będzie kłaniał się istocie ulepionej z błota. W rabinistycznej tradycji żydowskiej Samael często ukazywany jest jako mąż Lilith (pierwszej żony Adama). To z ich związku miał się narodzić demon Asmodeusz, znany z Księgi Tobiasza. Oprócz Lilith, towarzyszkami Samaela są jeszcze trzy pozostałe żeńskie anioły nierzadu: Ejszet Zenunim, Agrat bat Machlat i Naama.

W żydowskich pismach gnostycznych Samael nazywany jest "ślepym bogiem" i identyfikowany najczęściej z demiurgiem Jaldabaotem twórcą materialnego świata. W przepowiedniach sybillińskich wzmiankowany jest jako jeden z Aniołów Sądu. Jest boskim oskarżycielem, często w parze z Michałem obrońcą. Wg niektórych poglądów występujacych w chasydyźmie, na końcu czasów Samael okaże skruchę i przemieni się w Anioła Świętości, a świat zła przestanie istnieć. Z imienia Samaela zniknie wtedy litera "m" , która symbolizuje śmierć (po hebr. śmierć to "mawet"). Samael otrzyma nowe imię Sa'el, które jest jednym z 72 Imion Boga.

Sugerowałoby to, że Samael stanowi ciemną stronę samego Boga, który stwarza zarówno dobro jak i zło (według Księgi Izajasza). W kabalistycznym dziele "Sitra Achra" czytamy :"Głowa Samaela to ciasny otwór, punkt przejścia między oboma światami, którędy żar Bożego Gniewu, wzburzony (...) przeciska się do Świata Dolnego, gdzie upostaciowuje się jako wszelkiego rodzaju zło, utrapienia i plagi spadające na człowieka. Zło tedy rodzi się na rubieży świata boskiego, tam, gdzie nieskończoność staje się skończonością(...). Jest to wierzchołek skłębionego, gęstego mroku, który się wszędzie rozpełzł (...) i wybucha gniew za gniewem, jeden po drugim, kładzie się na poprzednim i włada nim(...)".

Samaela próbowano również umiejscowić w kabalistym Drzewie Życia, jako zarządcę jednego z sefirotów. W kabale szósta gałąź Drzewa Życia to Gewurah - ("Potęga", "Siła"). Aniołem zarządzającym Gewurah jest właśnie Samael - Trucizna Boga, anioł groźny i bezlitosny dla przeciwników Pana. Atmosferyczne wyładowania, ziemski magnetyzm, szalejące pożary i grawitacja - wszystko to stanowi Gewurah - sefirot, którego symbolem jest wojownik w rozpędzonym rydwanie, bezwzględnie zamierzający unicestwić swych wrogów. Innym symbolem Gewurah jest Miecz, insygnium władzy, ale także symbol wymierzanej sprawiedliwości.

W literaturze pięknej Samael bardzo często ukazywany jest z rudymi włosami (dlatego Maja Lidia Kossakowska nazywa go "ryżym hultajem"). W powieści Tomasza Manna "Doktor Faustus" Szatan przedstawia się właśnie jako Samael. Warto przeczytać mini- powieść Juliana Stryjkowskiego "Sarna", gdzie autor interesująco nawiazuje do legend żydowskich o Samaelu. Polecam również goraco powieść Penelope Farmer "Ustami Ewy".

http://www.kosciol.pl/article.php?story=...6173232541Podaj źródło. - Aurelia.
Nothing lasts forever, even cold november rain.
20-03-2013, 19:53
Znajdź Posty Reply
wena Offline
Leniwa Szumowina

Liczba postów: 384
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 13
Podziękowania: 62
Podziękowano 73 razy w 33 postach
Post: #2
RE: Samael
Samael jest archaniołem marsa, tak dodam, dla tego jest brany za demona, gdyż posiada energie marsa. Info po angielsku. Dla magów ceremonialnych:
http://www.archangels-and-angels.com/aa_...amael.html
"Pamiętaj: w co umysł może uwierzyć, to umysł może osiągnąć...." = Napoleon Hill

----------------------------


[Obrazek: tumblr_omilcy7mzi1ue04pxo1_250.gif]
10-01-2014, 20:30
Znajdź Posty Reply
Adwen Offline
Neofita

Liczba postów: 2
Dołączył: Jan 2016
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #3
RE: Samael
Ktoś narysował dla mnie ten symbol i powiedział, że należy do Samaela.
Spala i "kasuje" wszystkie czujki i podsłuchy jakie ktoś może mieć na siebie nałożone.
Na ile to prawda?
A jeśli nie jest on tym czym miał być to co ten symbol oznacza, chyba że to bezsensowny rysunek?

[Obrazek: 12665636_959353070815866_948898553_n.jpg...e=56B00808]
31-01-2016, 21:06
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB