Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Magia - logiczna, czy nie?
Autor Wiadomość
Oth Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 549
Reputacja: 35
Podziękowania: 16
Podziękowano 291 razy w 94 postach
Magia - logiczna, czy nie?
Często się słyszy wśród ludzi na tym forum, że magia jest nielogiczna. Moje zdanie znacie, gdyż pisałem je już wiele razy. Dla tych, którzy nie mieli okazji tego zobaczyć, powtarzam, że magia jest logiczna, albowiem cały Wszechświat jest jak mechanizm, gdzie wszystko jest doskonale zaplanowane i współgra ze sobą idealnie. Twierdzenie, że magia jest nielogiczna jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że Wszechświat jest nielogiczny. To z kolei jest równoznaczne z umniejszeniem Bogu/Stwórcy. Z kolei dla tych niewdzięczników, którzy mają go w dupie, mogę powiedzieć, że obrażając go w ten sposób, umniejszamy sami sobie. Dodatkowo, dla ludzi, którzy nie są zbyt kumaci, powtórzę, iż mówię o Stwórcy Wszechświata, Pierwotnym Źródle, a nie o żadnym bóstwie z jakiejś religii. Jako że jest to forum ezoteryczne, to nie wątpię, że każdy uznaje istnienie takiego Źródła. W innym wypadku nie jest to miejsce dla Ciebie. Takie jest moje zdanie. A teraz Wasza kolej. Dlaczego magia jest logiczna, lub dlaczego nie?
04-07-2013, 22:27
Znajdź Posty Reply
Hydrus Offline
Gromowładny

Liczba postów: 70
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 3 razy w 2 postach
RE: Magia - logiczna, czy nie?
Jeśli wszystko jest idealnie zaplanowane i Ty wiesz wszystko o wszechświecie, to czy życie nie byłoby dla samej egzystencji?
Przekroczyć wszystkie bariery.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-17-2014, 14:38 {2} przez Etana.)
04-07-2013, 22:32
Znajdź Posty Reply
wena Offline
Leniwa Szumowina

Liczba postów: 390
Reputacja: 13
Podziękowania: 64
Podziękowano 72 razy w 32 postach
Tak według mnie magia jest logiczna. Tak mam smykałkę do przedmiotów ścisłych i mój umysł jest logiczny, ale u innych osób umysł przejawia się nie logicznie, nie wytłumaczę. Nie stoją oni za faktami tylko intuicją. Zależy, która półkula przejawia dominacje moim zdaniem.
Lewa czy prawa? Każdy jest inny i postrzega inne rzeczy inaczej.
"Pamiętaj: w co umysł może uwierzyć, to umysł może osiągnąć...." = Napoleon Hill

----------------------------

[Obrazek: tumblr_omilcy7mzi1ue04pxo1_250.gif]
04-07-2013, 22:44
Znajdź Posty Reply
Oth Offline
Wtajemniczony

Wena, magia właściwie uprawiana synchronizuje półkule. Mag korzysta bowiem zarówno z intuicji, jak i z logiki jednocześnie. Jak to się dzieje? Ponieważ intuicja jest logiczna, albowiem odpowiada za nią Wyższe Ja/nadświadomość. Każde intuicyjne działanie ma swoje logiczne uzasadnienie, którego czasem nie widać gołym okiem. Przykładowo, intuicyjnie kogoś nie lubimy. Nie wiemy do końca dlaczego, "po prostu ktoś nam nie pasi". Jest to z punktu widzenia zwykłego człowieka zachowanie nielogiczne. Jednakże, mag, który zjednoczył się ze swoją nadświadomością, zrozumie, iż nie lubimy tej osoby, bo np. jest ona kłamliwa. My tego nie wiemy, ale nasze Wyższe Ja już tak.

Skoro intuicyjne działanie jest logiczne, to z punktu widzenia maga, każde przemyślane (w sposób logiczny lub intuicyjny) działanie jest logiczne. W przypadku, w którym działanie intuicyjne rzeczywiście nie jest logiczne, następuje... błąd logiczny! Skoro jest nielogiczne, to nie jest to działanie intuicyjne. Znaczy to, że zamiast głosu naszego Wyższego Ja, do naszej głowy dotarł głos jakiejś innej istoty, która nas zwodzi, przy czym udział bierze też ego.

Jednakże idąc dalej, możemy stwierdzić, że nawet działanie spowodowane jakąś zewnętrzną istotą jest logiczne, tylko że już z punktu widzenia całego Wszechświata, który w końcu cały jest logicznie zbudowany.
04-07-2013, 23:10
Znajdź Posty Reply
Evander Offline
Wikkid Wizzy

Liczba postów: 764
Reputacja: 63
Podziękowania: 134
Podziękowano 589 razy w 131 postach
Amorte,

(04-07-2013, 22:40)Irbis napisał(a): Według mnie jest logiczna, tylko jako ludzie używamy 10 % swojego mózgu i nie jesteśmy czasem wszystkiego pojąć, skąd się coś bierze i dlaczego jest tak, a nie innaczej. Logika jest tu czymś na wzór "Pracuj, a osiągniesz... I to co trudne stanie się łatwe, a to co nie możliwe stanie się możliwe".
IRBIS JA CIĘ PROSZĘ.

Mit o używaniu iluś-tam procent mózgu to ściema rozpowszechniana przez ludzi reklamujących kursy samodoskonalenia.

Kur... kłamstwo powtórzone odpowiednią ilość razy nie stanie się prawdą.

@Oth
Wredne pytanie zadałeś.
Logiczność to ludzki wymysł. Tak samo jak złudny dualizm logiczne-nielogiczne.

To trochę tak, jakby pytać rybę, czy według niej zachowanie prądów w oceanie jest logiczne.

Magia może być logiczna. Jak najbardziej. Możemy wyrysować matematycznie spójne figury magiczne, opisać wibracje głosu i rytmikę zaklęć.

Ale magia wcale nie musi być logiczna. Równie dobrze może być dziką siłą w postaci rudej, piegowatej dziewczyny biegającej nago po łące i zrywającą stokrotki.

To po prostu nasze umysły tak wyewoluowały, że szukają korespondencji i starają się ułożyć je w logiczną całość.

Czasem trzeba zaklęcie zaintonować. Czasem trzeba uderzyć siłą emocji i odrobiną szaleństwa. Zdaje się, że to zależy od sytuacji.

Chyba najważniejsza w tym wszystkim jest świadomość maga...
Everything that has a (born) beginning has an end (in death).

"Zaprawdę, Moc jest krewną konieczności,
 i przychodzi, gdy człowiek jej pragnie" - Pitagoras
04-08-2013, 00:02
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Sea
Oth Offline
Wtajemniczony

Cytat:Logiczność to ludzki wymysł. Tak samo jak złudny dualizm logiczne-nielogiczne.
Nie do końca się zgodzę. Posługując się hermetycznymi prawami, możemy powiedzieć, że świat jest dualny. Ogólnie wszystko jest dualne poza nieskończonym Bogiem. Jednakże, logiczność świata jest zawarta już w innym prawie. Według Bardona, mag może przeciwstawić się jednemu prawu, używając drugiego. Pytanie: Które prawo jest "silniejsze"? Zapewne to kwestia panujących w danym momencie warunków.

Cytat:Czasem trzeba zaklęcie zaintonować. Czasem trzeba uderzyć siłą emocji i odrobiną szaleństwa. Zdaje się, że to zależy od sytuacji.
No, właśnie, zależy od sytuacji. Czyż nie jest logiczne dopasowanie odpowiedniego działania do sytuacji lub odwrotnie - warunków do działania?
04-08-2013, 00:12
Znajdź Posty Reply
Evander Offline
Wikkid Wizzy

Amorte Oth,

A ja odpowiem tobie:
"Tak długo, jak działanie przynosi pożądane efekty".

Moim zdaniem, jeżeli możemy zastosować logiczny opis mechaniki magii, to powinniśmy, chociażby z szacunku dla tych, co to później będą czytać nasze notatki. Adeptów łatwiej uczyć jak się ma usystematyzowane wszystko ładnie.

Cytat:No, właśnie, zależy od sytuacji. Czyż nie jest logiczne dopasowanie odpowiedniego działania do sytuacji lub odwrotnie - warunków do działania?
Wiesz przecież, jak to jest gdy dotyka się pierwotnej siły magicznej. Kiedy na przykład stoi się w kręgu będąc jednością ze wszechświatem, odczucie pierwotnej mocy nie daje się opisać w żaden sposób, logiczny czy nie.

Teraz pytanie, czy trzeba je opisywać.
Niekoniecznie.

To trochę tak, jakbyś wspomnianą wcześniej rudą laskę chciał poderwać rozwiązując przed nią równania różniczkowe.

Jasne, trzeba magię badać i opisywać, ale nie powinno się ograniczać.
Nie powinniśmy odrzucać w magii czegoś, tylko dlatego że jest nielogiczne.
Chyba nie ma takiego prawa wszechświata w myśl którego wszystko musi być logiczne dla ludzkich umysłów.

04-08-2013, 00:22
Znajdź Posty Reply
Oth Offline
Wtajemniczony

Cytat: Jasne, trzeba magię badać i opisywać, ale nie powinno się ograniczać. 
Nie powinniśmy odrzucać w magii czegoś, tylko dlatego że jest nielogiczne. 
Chyba nie ma takiego prawa wszechświata w myśl którego wszystko musi być logiczne dla ludzkich umysłów.
Dobrze w sumie Nikodem powiedział, że z teorii weszliśmy na praktykę. Wracając, odrzucanie niektórych wiadomości jest konieczne. Skoro świat jest logiczny i ma swoje prawa, to nie może stać się coś nielogicznego - coś wbrew nim. Zaś mając Wyższe Ja pod telefonem, można łatwo określić, czy coś jest logiczne, w odniesieniu do tychże praw. Problem tkwi w tym, że ludzie są różni, nie wszyscy znają te prawa, nie każdy wyłapuje analogie.
04-08-2013, 02:18
Znajdź Posty Reply
Evander Offline
Wikkid Wizzy

Amorte,

(04-08-2013, 02:18)Oth napisał(a): Dobrze w sumie Nikodem powiedział, że z teorii weszliśmy na praktykę. Wracając, odrzucanie niektórych wiadomości jest konieczne. Skoro świat jest logiczny i ma swoje prawa, to nie może stać się coś nielogicznego - coś wbrew nim. Zaś mając Wyższe Ja pod telefonem, można łatwo określić, czy coś jest logiczne, w odniesieniu do tychże praw. Problem tkwi w tym, że ludzie są różni, nie wszyscy znają te prawa, nie każdy wyłapuje analogie.

Nie w tym rzecz.
Ja się z tobą zgadzam, że trzeba starać się rzeczy systematyzować i logicznie uzasadniać, aby uzyskać powtarzalne rezultaty.

Tylko że:
Cytat:Skoro świat jest logiczny i ma swoje prawa
Nie wiemy tego. Jeśli świat jest logiczny, to jest ok.

Nie wiem, czy się wyrażę tak jasno, żebyś wyczuł o co mi chodzi.

Obawiam się, że postrzegamy świat jako logiczny i mający swoje prawa, jak również w taki sposób postrzegamy magię, gdyż jest to jedyny sposób jaki dla ludzkich istot ma sens.
Innymi słowy, jesteśmy zamknięci w logicznym uwarunkowaniu naszego sensorium, wynikającego z ewolucyjnych przystosowań.

Ja proponuję zachować otwarty umysł i oczekiwać nieoczekiwanego.
Może się zdarzyć, że magia zarówno jako system praktyk jak i pierwotna siła, może mieć swoją nielogiczną, szaloną stronę, której obecnie nie jesteśmy w stanie z jakichś powodów zaobserwować.
Nie ma większego sensu zamykać się na taką potencjalną możliwość.

Co jeśli Anima Mundi nie składa się tylko z nadświadomości ludzkich, operujących na jakichś logicznych dla nas zasadach,
ale zawiera w sobie też nadświadomości bytów, niekoniecznie fizycznych, z reguły postrzegających ich rzeczywistość w sposób dla nas zupełnie niezrozumiały i niewyobrażalny.
Może być tak, że nasza nadświadomość w żaden sposób nie będzie w stanie poinformować nas o takiej możliwości.

04-08-2013, 17:31
Znajdź Posty Reply
Oth Offline
Wtajemniczony

Cytat:Obawiam się, że postrzegamy świat jako logiczny i mający swoje prawa, jak również w taki sposób postrzegamy magię, gdyż jest to jedyny sposób jaki dla ludzkich istot ma sens.
Niekoniecznie, zauważ, że niektórzy właśnie uważają magię za nielogiczną. Dziwi mnie w sumie, czemu nikt z nich się tutaj jeszcze nie wypowiedział. W każdym razie, może możemy tylko przypuszczać o logiczności Wszechświata, ale tak właśnie wynika z przyjętych przeze mnie założeń. Teraz sam jestem w kropce, gdyż nie jestem do końca wstanie wyrazić się, by zostać właściwie zrozumianym i nie robić zamieszania. W skrócie, chodzi mi o to, że coś jest albo logiczne albo nie. Z obiektywnego punktu widzenia nie może być opcji pośredniej, bo to samo w sobie jest nielogiczne, co już przeważa na jeden kraniec skali. Jak widać, dualizm logiczne-nielogiczne w obiektywnym punkcie widzenia nie może zostać zniesiony, dlatego śmiem twierdzić, iż logiczność Wszechświata jest zawarta w jego prawach. Ale mówcie, bo mam wrażenie pogubienia się w tym wszystkim.

Cytat:Co jeśli Anima Mundi nie składa się tylko z nadświadomości ludzkich, operujących na jakichś logicznych dla nas zasadach,
ale zawiera w sobie też nadświadomości bytów, niekoniecznie fizycznych, z reguły postrzegających ich rzeczywistość w sposób dla nas zupełnie niezrozumiały i niewyobrażalny.
Może być tak, że nasza nadświadomość w żaden sposób nie będzie w stanie poinformować nas o takiej możliwości.
Przyjmując taką opcję, można powiedzieć, że są sytuacje, w których człowiek nie jest w stanie czegoś pojąć, gdyż zwyczajnie jest to w danym momencie dla niego niepojmowalne, można zastosować metafory. Przykładem niepojmowalności jest nasz nieograniczony dualizmami Stwórca. Ludzie starają się go opisywać, ale mogą jedynie częściowo to przedstawić, by zdobyć jakieś wyobrażenie. Nie będzie ono kompletne, tak samo jak "mapa nie jest równa terytorium".

Cytat:Podam taki przykład: Różne gatunki zwierząt powoli wymierają, co jest normalne, ponieważ świat się zmienia. Ale ludzie odkrywając możliwości klonowania, zaczynają w to ingerować i przywracają te gatunki.
Także zbytnia ingerencja w naturę, magię, czy cokolwiek innego jest nielogiczna z tego szerszego punktu widzenia.
Przeciwnie, skoro coś jest możliwe, to jest jak najbardziej naturalne. Kiedyś o tym pisałem, nie chce mi się zbytnio powtarzać... W skrócie, skoro Wszechświat został zbudowany idealnie - logicznie, to każda rzecz, która się może stać, mogła od samego początku. Jedynie ludzie, którzy nie mają całej wiedzy, gdy odkrywają coś nowego, myślą, iż "łamią oni system".
04-08-2013, 22:19
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB