Ocena wątku:
  • 4 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ziemia i jej symbol
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,735
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 316
Podziękowano 169 razy w 318 postach
Podziękowano 169 razy w 318 postach
Post: #1
Ziemia i jej symbol
Jest fundamentem dla żywiołów. Jest elementem, z którym jesteśmy najbliżej, bowiem jest naszym domem. Ziemia jest naszą Matką. Bywa żyzna i karmiąca (ziemia uprawna), wilgotna i sucha jak gleba i piasek, zaś w przejawach takich jak kamienie, reprezentuje najgęstszy z żywiołów. Podstawową naturą tego elementu jest płodność, wilgotność, karmienie, stabilizacja, ugruntowanie. Manifestacją ziemi jest grawitacja. Miejsca tego żywiołu to: jaskinie, groty, kaniony, przepaście, lasy, zagajniki, doliny, pola, łąki, ogrody, działki, sady, szkółki leśne, arboreta, parki, skwery, ogrody botaniczne, targi rolnicze i wiejskie, piwnice, kopalnie, wszelkiego rodzaju wykopy i dziury w ziemi.
W działaniach magicznych ziemia jest dziedziną dostatku, obfitości, dobrobytu, bogactwa., powodzenia, płodności, stabilizacji, stabilności, pracy, pieniędzy, zatrudnienia.
Rytuał tego żywiołu może polegać po prostu na zakopaniu przedmiotu reprezentującego naszą potrzebę w ziemi, lub nakreśleniu na zakurzonej powierzchni, piasku czy ziemi odpowiedniego znaku (magia wyobrażeń), oczywiście przy koncentracji i wizualizacji. Inne formy rytualne to sadzenie i sianie. Do symboli naturalnych ziemi należy sól, gliniane naczynie wypełnione świeżą ziemią, kamienie, skały, snopki pszenicy, żołędzie.
Rodzaje magii przyporządkowanej elementowi ziemi: ogrodnictwo, magnesy, wyobrażenia, magia kamieni, drzew, węzłów, wiązania.
Ziemia jest pierwiastkiem żeńskim, karmicielką. Jej kolorem jest zieleń, barwa pól i roślin. Naturalnymi symbolami ziemi są kamienie, skały, sól, gliniane naczynie wypełnione świeżą ziemią, snopki pszenicy, żołędzie. Porą roku jest zima.
Element ten rządzi magią kamieni, wyobrażeń, drzew i węzłów.
Zioła: zioła o zapachu ziemi, jak paczula, palczatka; mchy i porosty, orzechy, suche i sztywne rośliny, ciężkie, rosnące nisko, tuż przy gruncie (generalnie korzenie).
Część rośliny: korzenie
Zwierzęta: koń, krowa, pies, dżdżownica, suseł, mrówka, wszystkie zwierzęta ryjące
Kamienie: zielone jak szmaragd, malachit czy oliwin, a także ciężkie i przezroczyste jak odmiany węgla, np. diament, grafit
Metal: żelazo, ołów
Kierunek: północ (miejsce największych ciemności)
Czas: noc
Narzędzie magiczne: pentakl (krążek z wpisanym pentagramem), misa wypełniona ziemią lub ryżem - więcej na ten temat w Narzędziach Czarownicy
Trygon ziemi: Byk, Panna, Koziorożec
Zmysł: dotyk
Moment w życiu: podeszły wiek
Instrumenty muzyczne: bębny, wszystkie odmiany instrumentów perkusyjnych

Symbol Ziemi

Przyciśnij dłonie do świeżej ziemi. Na jej żyznej powierzchni uprawiamy rośliny służące nam za pokarm, na niej przeżywamy nasze życie, w niej grzebiemy naszych zmarłych. Nasza planeta jest tylko manifestacją tego żywiołu. Prawdziwa energia ziemska istnieje także w nas samych i w ogóle w całym wszechświecie. W zimie ziemia ukryta jest pod głęboką warstwą białego puchu, lub naga, skuta lodem. Na wiosnę wilgotna gleba karmi radośnie nasiona śpiące w jej wnętrzu. W promieniach letniego słońca ziemia rozgrzewa się i zakwita, gdy zaś nadchodzi jesień zdobią ją różnokolorowe liście. W ciepły dzień połóż się na ziemi i poczuj całym ciałem jej wibracje. Ta prosta technika medytacyjna daje wspaniałe efekty, harmonizuje, wzmacnia nas i oczyszcza. Zawsze czuję się po niej jak "nowo narodzona". Radosna, pełna nowych sił i z jasnym spojrzeniem.

Ziemia zapewnia stabilność, siłę, godność, równowagę, spokój wewnętrzny, dystans, realizm. Niedobór ziemi powoduje pochopne podejmowanie decyzji, kłopoty finansowe. Nadmiar ziemi powoduje fanatyzm, konserwatyzm, despotyzm, przywiązanie, ograniczenie, materializm. Jak pracować z ziemią? Np. za pomocą medytacji ( kilka technik znajdziesz na tej stronie). Ziemia jest żywiołem, który uruchamia systematyczność. Z tym elementem można pracować niezależnie od innych.

Źródło: http://www.czarostwobelladonny.fc.pl/
21-09-2012, 07:31
Znajdź Posty Reply
~qGaara
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #2
RE: Ziemia i jej symbol
Przeczytawszy tekst mam jedną wątpliwość, a mianowicie jest napisane ,,Do symboli naturalnych ziemi należy [...] snopki pszenicy''. Według mnie snopek, ogólnie zboża jest takim symbolem, nie koniecznie tylko pszenica. Poza tym, jeżeli zboże jest już w postaci snopka, i jest dobrze zsnpokowane/zbalowane
to trzeba podejść blisko by rozróżnić co to za roślina zbożowa. :D
22-05-2013, 07:29
Reply
Iza6 Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 76
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 3
Podziękowania: 20
Podziękowano 15 razy w 21 postach
Podziękowano 15 razy w 21 postach
Post: #3
RE: Ziemia i jej symbol
Kolorem jest także czerwony, niektórzy uważają go za gł. barwę tego żywiołu.
22-05-2013, 10:18
Znajdź Posty Reply
Oth Offline
Pierwszy wśród równych

Liczba postów: 481
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 37
Podziękowania: 24
Podziękowano 61 razy w 87 postach
Podziękowano 61 razy w 87 postach
Post: #4
RE: Ziemia i jej symbol
Cytat:Podstawową naturą tego elementu jest (...) wilgotność
Od kiedy? Ziemia zawsze była sucha. Chyba, że mówimy o jakimś nieznanym mi systemie...
22-05-2013, 10:53
Znajdź Posty Reply
aim72 Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 109
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 12
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #5
RE: Ziemia i jej symbol
Tak właśnie jest jak pisze Olimpia. Nie ma co łapać za słówka. W większość przekładów jest ogólna a interpretacja indywidualna. Materiał jest wartościowy i dużo można się dowiedzieć na temat tego Czaru.

Nie działa link. Chyba już nie ma źródła Uśmiech
Tantum magica dat occasio. Uti mutat praeterito et universum aptare est ad commendatur virtus. Uti mutatio fatum futura immutatio. Aperite portas et uti magica ritualibus ad facite mutatio it tempus.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-03-2014, 11:53 {2} przez aim72.)
10-03-2014, 11:51
Znajdź Posty Reply
Ruta Offline
Zaawansowany forumowicz

Liczba postów: 168
Dołączył: Dec 2014
Reputacja: 8
Podziękowania: 0
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Post: #6
RE: Ziemia i jej symbol
aim72 - link nie działa bo Belladonna już nie prowadzi tej strony. Z resztą z tego co wiem, ona swoje prace dość mocno opierała na książkach Cunninghama. A tam u niego Ziemia jest wilgotna i żyzna i sucha jak piasek. Czy jakoś tak. Teraz chyba jej materiały można znaleźć na chomiku.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-01-2015, 15:42 {2} przez Olimpia.)
06-01-2015, 19:17
Znajdź Posty Reply
Scorus Offline
Użytkownik

Liczba postów: 47
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 2
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #7
RE: Ziemia i jej symbol
Strona Belladonny O(która uważała się za wiccankę eklektyczną) umarła dawno temu, obecnie jest tylko profil na FB, na który autorka wrzuca klimatyczne obrazki. Belladonna nie znała angielskiego, wiec wrzucała informacje z książek dostępnych po polsku: cunninghama, Dunwich czy Wenstein. Na ich podstawie powstała większość materiałów na jej stronie. Obecnie, rzeczywiście, można fragmenty tekstów z jej strony znaleźć na chomiku.
07-01-2015, 17:49
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB