Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Melisa lekarska
Autor Wiadomość
Arcane Offline
.

Liczba postów: 51
Dołączył: Apr 2013
Reputacja: 1
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Oczko  Melisa lekarska
Melisa lekarska, nazywana także z powodu swojego charakterystycznego zapachu cytrynowym zielem, jako roślina lecznicza znana była już w starożytności. Na samym początku nowożytności ojciec medycyny Paracelsus, napar z jej liści nazwał śmiało "eliksirem życia". Dziś na całym świecie powszechnie wiadomo, że roślina ta uspokaja, dodaje pewności siebie, pomaga wyjść z depresji oraz wspomaga relaks. Phillippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim :D (Paracelsus) uważał ją jednak za coś więcej. Twierdził on, iż melisa ma moc całkowitego przywracania człowiekowi sił witalnych. "Naprostowania" go. Zupełnego powrotu do zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Hodować ją można wszędzie. Najczęściej są to ogródki, lub jak w moim przypadku rosła dziko na polu, a ja pomogłem jej przenieść się przed mój dom. Uśmiech

Tym "konkretnym" ziołem w melisie są jej liście. Drobne, jasne kwiatki pojawiające od czerwca do sierpnia, oprócz tego, że są przyjemne dla oka nie mają większego zastosowania.

Właściwości lecznicze
Oprócz tego co napisałem wyżej warto nadmienić, że melisa przynosi ukojenie również w bólach głowy, zaburzeniach trawienia, bólach menstruacyjnych i (co mogę osobiście potwierdzić) w wyjściu z długotrwałego przemęczenia.

Właściwości magiczne
Jeśli chodzi o magię, uważa się, że melisa wpływa oczyszczająco i wspomagająco, wprowadza równowagę wewnętrzną, chroni przed złem,przyciąga szczęśliwą miłość.

Stosowana jest w magii:
– miłosnej: chroni związki partnerskie, zapewnia wierność, wzmacnia więź łączącą partnerów, pomaga ustrzec się przed toksycznym związkiem,
– początków: wspiera inicjatywę i pomysłowość, pobudza zdrowe ambicje, dodaje entuzjazmu, przyciąga pomocnych ludzi,
– płodności: inspiruje i zachęca do działania, wzmacnia wyobraźnię i pomaga urzeczywistniać marzenia, sprawia, iż każde działanie kończy się owocnie,
– kończenia: ułatwia zakończenie niechcianego związku, ułatwia zerwanie z nałogami i nieżyczliwymi ludźmi, pomaga znaleźć wyjście z trudnej sytuacji,
– rozstania: pomaga pozbierać się po bolesnym rozstaniu, rozwodzie, stracie tego, co się kocha.

Sposób parzenia
Melisę zaparzać można na różne sposoby, by uzyskać łagodniejsze lub mocniejsze wyciągi. Jeśli chcemy uzyskać napój o działaniu uspokajającym – naparzamy ok. 1,5 łyżeczki suszu melisy w szklance wody i trzymamy napar pod przykryciem ok. 10 minut. Dla uzyskania napoju relaksującego i odprężającego po trudach dnia użyjemy nieco mniejszą ilość suszu.

Jeśli chcemy przygotować mocniejszy odwar, to: łyżkę liści melisy zalewamy szklanką letniej wody. Następnie mieszamy i ogrzewamy pod przykryciem przez 30 minut (nie doprowadzając do wrzenia). Odwar przecedzić, spożywać 2 razy dziennie – najlepiej po południu, po posiłku i przed snem.


źródła:
- http://melisa.czasherbaty.pl/
- http://as2.pl/melisa-lekarska-do-zastoso...-1733.html
- Wiedza własna
28-04-2013, 20:10
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB