Wiara w horoskopy i amulety zagraża wierze - z wp.pl
Autor Wiadomość
Orion Offline
ancestor of a darkly sky

Liczba postów: 11
Dołączył: Apr 2013
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Wiara w horoskopy i amulety zagraża wierze - z wp.pl
Episkopat: wiara w horoskopy i amulety zagraża wierze
PAP | dodane 2013-05-04 (07:15)

Wiara w horoskopy, skuteczność amuletów czy przepowiednie wróżek stanowią realne zagrożenie i ostatecznie mogą zakończyć się poważnym kryzysem wiary. Mogą także zwiększyć podatność na działania sekt - przestrzega list pasterski Episkopatu Polski.

Hierarchowie podkreślają w liście wydanym podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Episkopatu, że "nie da się połączyć Ewangelii z tajemną pseudowiedzą, sakramentalnej działalności Kościoła z magią, wiary w zmartwychwstanie z wiarą w reinkarnację". List ma być odczytywany w kościołach, przede wszystkim w okresie przedwakacyjnym.

"Praktyki okultystyczne, których ofiarami są już nie tylko ludzie młodzi, mogą być sferą działania złego ducha i prowadzić do zniewoleń, a nawet opętań, których ilość - jak czytamy w liście Episkopatu - w Polsce systematycznie rośnie, jak dowodzą tego świadectwa egzorcystów".

W ocenie Episkopatu wciąż zbyt mała jest społeczna wiedza dotycząca zagrożeń związanych z sektami. "Bierze się to m.in. z faktu, że nie wszystkie sekty mają charakter religijnych związków wyznaniowych i często chowają się za szyldami grup realizujących cele inne niż religijno-kultyczne" - napisano w liście.

Episkopat podkreśla, że według niektórych obliczeń w Polsce działa ok. 300 sekt, do których należy od 100 do 300 tys. ludzi, a ich wpływom ulegać może nawet ok. 1 mln osób.

Zdaniem autorów listu sekty są problemem nie tylko dla ludzi wierzących, ale także dla struktur władzy państwowej i organów ścigania w Polsce, które "w dużym stopniu pozostają bezradne wobec tego zjawiska lub też go nie dostrzegają". "Za najbardziej niebezpieczny uznaje się fakt, że wiele sekt działa w Polsce w sposób legalny jako zarejestrowane związki wyznaniowe. O ile proces rejestracji przebiega u nas wyjątkowo łatwo w porównaniu z innymi krajami, o tyle samo wyrejestrowanie związku jest praktycznie niemożliwe" - głosi list Episkopatu.

Hierarchowie podkreślają też, że sekty działają niekiedy pod przykrywką szkół sztuk walki, jogi czy medytacji wschodnich, a nawet szkół języków obcych. "Nie chcemy popadać w obsesję zła ani dostrzegać go wszędzie; nie jest też naszym celem określanie jako szatańskie wszystkiego, co wywodzi się spoza kulturowych i religijnych granic chrześcijaństwa" - podkreśla Episkopat.

Zachęca jednak do ostrożności i roztropności. "To, co tajemnicze, nieznane i pozornie cudowne, łatwo wciąga, zwłaszcza jeżeli wiążą się z tym obietnice powodzenia, szczęścia, oświecenia czy zdrowia. Prowadzi to do mniej lub bardziej uświadomionego nasączania własnej religii elementami synkretycznymi, obcymi dla niej, stopniowo ją rozwadniając i zamieniając w magię" - czytamy w liście.

"Chrześcijaństwo ma do zaoferowania daleko więcej niż jakakolwiek inna religia czy sekta, jednak trzeba chcieć je bardziej dogłębnie poznać, by dostrzec ukryte w nim skarby" - głosi list Episkopatu.

(kab)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,opage,2...8d8#opinie
09-05-2013, 00:40
Znajdź Posty Reply
~Karthas
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #2
RE: Wiara w horoskopy i amulety zagraża wierze - z wp.pl
"... że sekty działają NIEKIEDY pod przykrywką szkół sztuk walki, jogi czy medytacji wschodnich, a nawet szkół języków obcych."
Doczytaj dobrze zanim się zepniesz. ;d To, że CZASAMI jest to przykrywka dla sekty jest całkowicie zrozumiałe, to jest jak ze zwykłą restauracją będącą przykrywką Mafii. Nie wspominają o tym, że joga jest czymś diabelnym. Rozumiem twoje zdenerwowanie, ale jego powodu już nie. Błędne wnioski, bo brakowało czytania ze zrozumieniem.
09-05-2013, 08:20
Reply
~Karthas
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #3
RE: Wiara w horoskopy i amulety zagraża wierze - z wp.pl
Widzisz i z przykrością muszę stwierdzić, że żądając od Kościoła otwartości i zrozumienia, najpierw powinieneś zrobić to sam. Po pierwsze, nie łącz Kościoła z mediami, bo to dwie jakże różne od siebie instytucje, to że Media wracając co jakiś czas do danego tematu, aby zapomnieć o innym jest wiadome.

Kościół do tego tematu wraca regularnie, z coraz to nowszymi listami pasterskimi. Kilka słyszałem, bo co jakiś czas pojawiam się w tej instytucji. Dlatego, nie można porównać go do mediów.

Czytając twoje wypowiedzi, stwierdzam ,że ciągle patrzysz przez pryzmat Moherowej Armii, prawdą jest Kościół powoli idzie do przodu. Ale to ogromna instytucja.

Pamiętaj, że to jest tylko LIST PASTERSKI.
09-05-2013, 08:56
Reply
~Karthas
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #4
RE: Wiara w horoskopy i amulety zagraża wierze - z wp.pl
Zgadzam się, tylko że odchodzimy od tematu listu pasterskiego.
Który ma za zadanie (ten konkretny) spełniać funkcję ostrzegawczą, uświadamiającą oraz zapobiegającą.

Wspomniane jest, że do sekty bardzo łatwo jest dołączyć, ale odejście jest o wiele trudniejsze, a więc, jeżeli słuchacz kiedyś na swojej drodze spotka sektę, przypomni sobie ostrzeżenie i zastanowi się czy tak naprawdę jest pewien tego co chce zrobić. Bo większość ludzi dołącza do sekty pod wpływem emocji, a gdy one ustaną już nie tak łatwo odejść.

Co do wiary w horoskopy, wróżki, itp.
List ostrzega nas, że nie da się pogodzić wiary w magię i wiary w nauki Kościoła. Bo jeżeli wierzymy w "Nie znasz dnia, ani godziny" to nie możemy wierzyć, że ktoś nam ją przepowie w swoich widzeniach.

Tak samo nie możemy wierzyć w poprzednie wcielenia, reinkarnację, itd., bo wierzymy w zmartwychwstanie i życie wieczne w niebie.

A wracając do Kościoła jako instytucji, zgadzam się z tym co napisałeś, Hyudoga, oczywiście mam zastrzeżenia, inne wnioski. Ale to rozmowa, która powinna znajdować się w temacie "Kościół - Instytucja religijna, ogólne rozważania".


A teraz jeszcze wyjaśnienie co do mojej wiary czy też jej braku:

Nie wierzę w "prawdy" zawarte w aktualnie działających religiach świata, co nie znaczy, że nie mogę bronić, np. Kościoła. ;D Pamiętajmy, że to ludzie tworzą Kościół i to od nich zależy jak on będzie wyglądać i czy będą zmiany.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2013, 19:14 {2} przez Mikael.)
09-05-2013, 12:30
Reply
Zandra Offline
Użytkownik

Liczba postów: 19
Dołączył: Jan 2013
Reputacja: 1
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #5
RE: Wiara w horoskopy i amulety zagraża wierze - z wp.pl
(09-05-2013, 12:30)Karthas napisał(a): Tak samo nie możemy wierzyć w poprzednie wcielenia, reinkarnację itd., bo wierzymy w zmartwychwstanie i życie wieczne w niebie.

No tutaj bym się kłóciła. Już kiedyś widziałam opinię, że dopiero w VI w. n.e. koncepcja reinkarnacji została odrzucona. Czyli nie wiadomo czy za czasów Jezusa w nią wierzyli skoro dopiero wtedy ją odrzucili... Czyli to albo wymysł Kościoła, albo prawda późno objawiona i jak dla mnie - nie pewna. Oczko


Fragment z wiki:
"W niektórych odmianach chrześcijaństwa, np. nestorianizmie, również występowały elementy wiary w reinkarnację, jednak po V Soborze Powszechnym w Konstantynopolu (553 r.), większość kościołów chrześcijańskich odrzuciła tę wiarę w całości, przyjmując jako jedynie słuszną koncepcję bezpośredniego pochodzenia duszy ludzkiej od Boga i zbawienia/potępienia następującego tylko raz - zaraz po śmierci człowieka.

Chrześcijanie odrzucając koncepcję reinkarnacji powołują się przede wszystkim na werset z Listu do Hebrajczyków, znajdującego się w Biblii: (...) ludzie muszą raz umrzeć, a potem następuje sąd (List do Hebrajczyków 9,27, Biblia Poznańska).

Jednak według zwolenników reinkarnacji Nowy i Stary Testament zawierają wiele cytatów nawiązujących do reinkarnacji. Często stosowanym przykładem jest stwierdzenie Jezusa, że Jan Chrzciciel "jest Eliaszem, który miał przyjść" (Mt 11,14)."

A wg. mnie to "...raz umrzeć..." może oznaczać umrzeć ostatecznie, bo gdyby odczytywać każdy fragment dosłownie to by była niezła farsa. XD
"Rada to niebezpieczny podarunek, nawet między Mędrcami, a każda może poniewczasie okazać się zła." J.R.R. Tolkien
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2013, 19:15 {2} przez Mikael.)
09-05-2013, 13:22
Znajdź Posty Reply
~Omega
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #6
RE: Wiara w horoskopy i amulety zagraża wierze - z wp.pl
Kościół stara się ostrzegać i chronić, tym samym ratując wielu, a zarazem zaślepiając ich swoimi poglądami.
Człowiek łatwo wierzący we wszystko co mu wpadnie w ucho, po prostu przyjmie to ot tak i wykluczy resztę możliwości.
Z jednej strony niektóre "sekty" są złe i niebezpieczne, ale z drugiej strony istnieją także normalne i bezpieczne "sekty", które nie zrobią krzywdy, lecz otworzą człowieka na wiele możliwości.
Pod pojęciem zła i niebezpieczeństwa chodzi mi głównie o kontrolę nad daną jednostką społeczną, gdyż jest to według mnie niemoralne.
Niestety, ale to co jest dobre i złe jest to jedynie wymysł, dlatego każdy traktuje inne zachowania inaczej.

Czy Kościół robi dobrze czy źle? Każda osoba będzie posiadać inną odpowiedź z innym uzasadnieniem, gdyż jak już wyżej wspomniałem - dobro i zło jest to tylko wymysł. Coś, co dla kogoś jest złe, dla kogoś innego może być normalne i nie widzi w tym problemu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2013, 19:17 {2} przez Mikael.)
09-05-2013, 13:50
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB