Buddyzm.
Autor Wiadomość
ivi666 Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 55
Dołączył: Jun 2013
Reputacja: 4
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Buddyzm.
Opisze tu swoją religię/filozofię/idee i pogląd na świat.
Opisuję to z względów, takich iż jeżeli ktoś jest ciekawy, przeczyta i będzie świadom. Piszę to po to by pogłębić waszą wiedzę, nie po to by was do czego kolwiek spróbować nakłonić. Zatem;


Buddyzm to nauki o naturze umysłu pochodzące od historycznego Buddy Siakjamuniego, który żył i nauczał ponad dwa i pół tysiąca lat temu w północnych Indiach. Celem praktyki buddyjskiej jest osiągnięcie całkowitego urzeczywistnienia potencjału umysłu i doświadczenie trwałego szczęścia – oświecenia. Każdy może je urzeczywistnić, dlatego buddyzm nazywany jest religią doświadczenia. W buddyzmie istnieje wiele tradycji, szkół i stylów praktyki. Diamentowa Droga linii Karma Kagyu to najbardziej porywający obszar buddyjskich nauk, idealny dla niezależnych, pełnych radości ludzi.

Przyczyna i skutek - Karma


Karma oznacza przyczynę i skutek. Nie ma nic wspólnego z przeznaczeniem czy losem. Zrozumienie, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje własne życie, sprawia, że możemy świadomie gromadzić pozytywne wrażenia prowadzące do szczęścia i unikać działań, które w przyszłości spowodują cierpienie.
Efekty wszystkich naszych pozytywnych działań możemy skutecznie wzmocnić używając metod Diamentowej Drogi, a negatywnych oczyścić lub przekształcić w mądrość.

Wyzwolenie i Oświecenie


Całkowite uwolnienie się od różnych stanów emocjonalnych, przez które odbieramy świat nazywa się wyzwoleniem. To stan, w którym rozpoznajemy, że nie istnieje żadne prawdziwe „ja”.
Ten wgląd wpływa w coraz większym stopniu na nasze ogólne życiowe nastawienie – zauważamy, że wszystko co przydarza się nam i innym nie jest osobiste więc przestajemy czuć się jak tarcza strzelecka do której mierzy cały świat.
Dzięki temu w naszym postrzeganiu świata pojawia się wiele radości, wolności i przestrzeni.
Bezpośrednie i trwałe doświadczenie, że umysł każdego z nas to na najgłębszym poziomie przestrzeń i radość nieoddzielne od siebie, nazywamy oświeceniem. To stan absolutnego wglądu w naturę zjawisk wykraczający poza wszelkie ograniczenia, w którym doświadczamy najbardziej intensywnego i jednocześnie trwałego szczęścia. Oświecony umysł jest nieustraszony, radosny i aktywnie współczujący. Nieustraszony dlatego, że tak jak przestrzeń jest niezniszczalny. Radosny, ponieważ sam w sobie jest nieskończonym bogactwem najróżniejszych możliwości. I w pełni kochający
– dlatego, że doświadczając całkowitej jedności ze wszystkim i wszystkimi, nie oddziela już własnego pragnienia przeżywania szczęścia, od pragnienia szczęścia dla innych.

Wszyscy chyba o nim słyszeli.-Budda.


Historyczny Budda Siakjamuni urodził się około roku 560 p.n.e w królewskiej rodzinie w północnych Indiach. Rodzice zadbali o jego gruntowne wykształcenie oraz o to, aby żył beztrosko i wygodnie.
Gdy Budda miał 29 lat uświadomił sobie ogrom cierpienia, jakie powoduje starość, choroba i śmierć. Zobaczył, że wszystko z czym dotychczas spotkał się w życiu jest przemijające i postanowił poszukać ponadczasowych, trwałych wartości. Kolejne sześć lat studiował i medytował pod okiem najlepszych duchowych nauczycieli ówczesnej epoki. W wieku 35 lat osiągnął oświecenie. Przez kolejne 45 lat swojego życia Budda udzielał nauk.
Po jego śmierci wszystkie te nauki zostały spisane i uporządkowane. Zbiór ten nosi nazwę Dharma i zawiera 84 tysiące nauk. Nauki Buddy, oparte na mądrości i współczuciu dla pożytku wszystkich istot, stanowią trzon religii w kilkunastu krajach we wschodniej Azji. Od początku lat 70. XX wieku głęboki pogląd nauk Buddy, wraz z szerokim wachlarzem skutecznych metod, inspiruje coraz większą liczbę ludzi z kręgów kultury europejskiej.
Budda naucza w sposób bardzo zrozumiały, logiczny i nawiązujący do naszych życiowych doświadczeń. Zrozumienie buddyjskich nauk, poparte właściwą praktyką medytacyjną, umożliwia osiągnięcie doświadczenia nieuwarunkowanego szczęścia. Celem nauk Buddy jest urzeczywistnienie całego drzemiącego w nas potencjału, czyli osiągnięcie oświecenia.

Diamentowa Droga


Budda przekazywał nauki dostosowując je do możliwości swoich uczniów – w ten sposób powstało wiele tradycji, szkół i stylów praktyki. Diamentowa Droga to najbardziej inspirujące nauki Buddy – ich celem jest wykorzystywanie potencjału tkwiącego w każdej sytuacji.
Praktyka buddyzmu Diamentowej Drogi opiera się na trzech filarach: poglądzie, że wszystkie istoty i zjawiska są doskonałe, medytacji – przekształcającej ten pogląd w bezpośrednie doświadczenie oraz skutecznym działaniu, wypływającym z uzyskanego w ten sposób wglądu. Praktykowanie nie ogranicza się zatem tylko do medytacji, ale jest możliwe w każdym momencie codziennego życia.

Linia Karma Kagyu


Linia Karma Kagyu jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Każdy przekaz, metoda, medytacja i wiedza w tej linii pochodzi bezpośrednio lub pośrednio od Buddy. Po jego śmierci najwyższe nauki były przekazywane w Indiach przez urzeczywistnionych mistrzów, takich jak Tilopa, Naropa i Maitripa.
Następnie zostały przetłumaczone i przeniesione do Tybetu przez Marpę i rozwijały się dzięki aktywności Milarepy i Gampopy.
Od XII wieku odpowiedzialność przekazywania nauk spoczywa na linii Karmapów. Dzisiaj głową Karma Kagyu jest J.Ś. XVII Karpama Taje Dordże. A nauczyciele – wykształceni przez jego poprzednika XVI Karmapę – tacy jak Szamar Rinpocze, Szierab Gialtsen Rinpocze i Dzigme Rinpocze oraz Lama Ole Nydahl uczą w wielu ośrodkach Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu na świecie.

Jeżeli ktoś zechciałby ja rozpisał wszystko jak to mniej wiecej funknoionuje, jak dokładnie to wszystko wygląda, niech napisze z pod spodem, gdy będę miał wiecej wolnego czasu napiszę nowe posty.
10-06-2013, 20:30
Znajdź Posty Reply
Evander Offline
Wikkid Wizzy

Liczba postów: 745
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 64
Podziękowania: 8
Podziękowano 40 razy w 64 postach
Podziękowano 40 razy w 64 postach
Post: #2
RE: Buddyzm.
Amorte,

Pisz pisz.
Wspomnij np. o 4 Szlachetnych Prawdach...

Buddyzm to ciekawy temat i podejrzewam, że jak będziesz rozwijać te informacje to wiele osób się zdziwi, jak bardzo mają podobny do buddyjskiego światopogląd.
Everything that has a (born) beginning has an end (in death).

"Zaprawdę, Moc jest krewną konieczności,
 i przychodzi, gdy człowiek jej pragnie" - Pitagoras
10-06-2013, 20:43
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB