Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mniszek lekarski
Autor Wiadomość
piotr Offline
Użytkownik

Liczba postów: 18
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 0
Podziękowania: 2
Podziękowano 1 razy w 2 postach
Podziękowano 1 razy w 2 postach
Post: #1
Mniszek lekarski
MNISZEK LEKARSKI
(Taraxacum officinale)


Nosi różne nazwy lokalne (dmuchawiec,brodawnik,wilczy ząb, papawa,wole oczy) i jest pospolitym chwastem wystepujacym w calym kraju. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń ,kwiaty i liście. mniszek jest rośliną żółciopędną bardzo korzystną dla chorych na wątrobę. Działa przepłukująco na kłębuszki - filtry nerkowe oraz uwalnia miąższ wątroby od toksyn.

Właściwości: drenuje wątrobę i przewody zółciowe ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie pokarów, poprawia krążenie, działa moczopędnie i wydala związki azotowe z moczem, obniża poziom glukozy we krwi w początkowym okresie cukrzycy, oczyszcza krew, ma właściwości przeciwgnilne i przeciwszkorbutowe oraz saluryczne(usówa z organizmu nadmiar jonów Na i K), wzmacnia i wzbogaca apetyt przez działanie na wątrobę, zmniejsza przekrweienie w jamie brzusznej i osłabia stany skurczowe w przewodach żółciowych i w pęcherzyku żółciowym.

WSKAZANIA LECZNICZE

Na użytek wewnętrzny
Anemia, astenia, azotemia, dermatoza, u wątrobowców (ciemne plamy na tworzy, choroby skórne, jak oprzysczka, łupież, egzema, trądzik),czyraki, hemoroidy, kamica żółciowa i nerkowa(szczawianowa i fosforanowa),atonia mięśni głądkich i skurcze przewodów żółciowych, nadmiar cholesterolu we krwi, chroniczne nawrotowe zapalenie dróg żółciowuch, zapalenie wątroby, niewydolność oraz marskość wątroby i następcze osłabienie czynności żółciotwórczej komórek wątroby, niewydolność nerek, zwiększona obecność moczkika i innych ciał azotowych we krwo, otyłość paradentoza, jelita cienkiego i okrężnicy, obrzęki i zapalenie tkanki podskórnej, zaparcia, nadfermentacja jelitowa, zakłócenia w krążeniu krwi, sinica, zatrucie krwi moczkikiem i innymi ciałami azotowymi, zbytnie przekrwienie naczyń w jamie brzusznej, żółtaczka żylaki goleni.

Na użytek zewnętrzny

Bielno rogówki i jej zmętnienie, kurzajki i brodawki, piegi.

SPOSÓB UŻYCIA

Na użytek wewnetrzny

Napar. Pociąć 50g (garść) korzeni i liśći. Wsypać do 1 litra wody Gotować 2 minuty. Naciągać 10 minut pod przykryciem. PRzecedzić do termosu. Popojać 1/2 szkonki dziennie na 30 min przed posiłkami. Ten napar stosuje się przy chorobach dróg moczowych, żółciowuch, wątroby, niestrawności, żółtaczne, zaparciach nawykowych, przewlekłych trudnościach w oddawaniu moczu, miażdżycy, trądziku młodzieńcym, upartych wysypkach i półpaśccu, złej przemianie materii.

Napar z kwiatu stosuje się przy niedomodze jajników, zapaleniu przydatkół, skapych krawawieniach macicznych i zakłóceniach miesiączkowania.

Napar z korzenia ziela stosje się przy niedomodze wątroby, kamicy żółciowej, nerwicy żółądka, puchliniewodnej, ischiasie, biegunkach , krwawieniach wewnętrznych.

Nalewka alkoholowa na skoku z mniszka (succus taraxaci - jest w aptekach). Brać 15-20 kropli na wodzie, 2-3 razy dziennie przy posiłkach.

Wino na kwiatach mniszka. 250g kwiatu, 1kg curku,2 litry wody, 5 dag drożdży winnych nastawić w ciemym miejscu na kilka tygodni. Gdy kwiat opadnie na dno to zlewa się wino do butelek i przechowuje w ciemnym miejscu. Zażywać dwa razy dziennie mały kieliszek przed jedzeniem przy dolegliwościach kobiecy i trwawiennych.

Na użytek zewnętrzny

Mleczko białe. Korzeń w przełomie, liść czy kwiat świeżo zerwany dają mleczko którym można przypalać kurzajki, brodawki. Ten sposób stosowali Arabowie już w VII i VIII wieku. Po rozrzedzeniu wodą destylowaną do przemywania oczu.

Napar z wodą destylowaną: do obmywania plamek na twarzy.
Mniszek wchodzi w skład mieszanek Diabetosan, Degrosan, Chologoga II, Normosan, Pilmosan. Wyciąg jest składnikiem proszku Gastrochol i płunu Cholesol. Mniszek należy do roślin leczniczych moczopędnych tzw. znimnych, podobnie jak cebula, pietruszka i jej natka, lubczyk ogrodowy i koperek włoscki.

Korzeń upalony wchodzi w skłąd dobrej kawy zbożowej i cykorii domowej. Młode liście mniszka są dobre do sporządzania sałaty. Gdyby były zbyt gorzkie - należy lekko je posolić i zostawić pod przykryciem na dzień następny. Dodać miodu i śmietany.

WŁAŚCIWOŚCI MAGICZNE

Zaliczany do najbardziej "energetycznych " kwiatów.
Dmuchawce mają moc przywołania miłości, pomagają odnaleźć swoją "drugą połowę", wprowadzają harmonie w związku(płatki, kwiatostany, sok z łodyg, korzeń). Mniszek przyciąga okazję do zarobienia pieniędzy, korzystnego zainwestowania, ochrania przed zazdrością i zawiścią właśnie na tle materialnym(kwiatostany, liście, sok z łodyg, korzeń).
Roślina ta ułatwia odejście od niekochanego partnera przywołując jednocześnie nowy obiekt uczuć; pozwala rozstać się z fałszywymi wyobrażeniami na temat pieniędzy i pracy (kwiatostany, liście, sok z łodyg, korzeń).

Jest to niezastąpione lekarstwo na wszelkie dolegliwości, a szczególnie wtedy gdy dokucza nam chandra lub nie możemy sobie poradzić z rozterkami serca. Dobrze jest wtedy iść na łąkę, gdzie jest dużo kwiatów mniszka i wyszeptać im cichutko swoje strapienia i zgryzoty. Magiczna moc mniszka - w niedługim czasie usunie przykre strapienia. Stare szeptunki (szeptuchy), które na codzień parają się magią, za pomocą tego kwiatu potrafią wyganiać wszelkie choroby które nam dokuczają.

MLECZ a MNISZEK LEKARSKI

Bardzo często wydawało się jak i mówiło na te oto rośliny są mleczami... jednak to bzdura, mniszek lekarski a mlecz to zupełnie inna roślina, mlecz jest to trujący i należy pamiętać na całe życie by się nie pomylić, nie wiadomo ile kłopotów możne nam to sprawić.
Mlecz(Sonchus arvensis) - roślinka ma łodyżkę z której wyrastają listki w przeciwieństwie do mniszka lekarskiego zwanego też potocznie mleczem, gdzie listki wyrastają bezpośrednio z korzenia.

Po lewej znajduje się mlecz(Sonchus arvensis), a po prawej mniszek lekarski (Taraxacum officinale).
[Obrazek: 163image.jpg][Obrazek: mniszek+lekarski.jpg]
22-09-2012, 19:45
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB