Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chromoterapia-leczenie kolorem i światłem
Autor Wiadomość
Irbis Niedostępny
Wtajemniczony

Liczba postów: 350
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 31
Podziękowano 54 razy w 16 postach
Post: #1
Tęcza  Chromoterapia-leczenie kolorem i światłem
Taki artykułek dla początkujących. Uśmiech

Chromoterapia to nazwa współczesna, lecz kolorem i światłem jest niemal tak stare jak ludzka cywilizacja. Już kapłani w starożytnym Egipcie wystawiali na działanie słońca misy zawierające soki warzyw i owoców, aby naładować je energią Ra. Niekiedy nawet wkładali do naczyń klejnoty tej samej barwy co owoce i warzywa, aby spotęgować działanie koloru. Leczenie kolorem jest szczególnie znane i dość powszechnie stosowane na Dalekim Wschodzie, gdzie np. znany uzdrowiciel Iwala Prasad zwalcza kolorem nawet bardzo groźne choroby.
Europa i Ameryka także nie pozostaje w tyle w stosowaniu koloru w celach leczniczych. Amerykański uczony dr E. Babbitt opatentował urządzenie pod nazwą "chromolume", które przepuszcza promienie słoneczne prze kolorowe szkła i jest wykorzystywane do leczenia. W Anglii diagnozowanie i leczenie barwami jest metodą uznawaną oficjalnie. Na czym opierają się chromoterapeuci w swoich badaniach ? Otóż wychodzą oni z założenia, że u zarania życia na ziemi procesy życiowe pierwotnych organizmów były regulowane przez światło, które jest przecież niczym innym, jak falami elektromagnetycznymi o określonej długości.

Chromoterapia polega na stosowaniu różnych barw promieni w stanach chorobowych ciała i umysłu. Przenikająca moc światła i barwy oddziałuje bezpośrednio na protoplazmę komórek, a więc na szybkość i energię reakcji chemicznych zachodzących w organizmie. Długość fal różnych barw jest zróżnicowana, stąd też różne oddziaływanie
Choroba w organizmie oznacza brak harmonii w systemie lub inaczej mówiąc, brak określonego koloru, chodzi więc o przywrócenie poprzedniego stanu lub wyrównanie braku koloru.


Badania Marii de Karpowicki opisane w książce "Spektrobiologia" wykazały, że każda barwa spełnia określoną funkcję życiową i kolor ma odpowiednie działanie stymulujące.
Leczenie kolorem można stosować w sposób dwojaki: przez odpowiednie naświetlanie oraz mentalne wyobrażenie danego koloru. Wyróżniamy siedem kolorów, z których czerwony, żółty i niebieski odpowiadają trzem głównym pierwiastką- wodorowi, tlenowi i węglowi. Kolory te mają wielkie znaczenie dla życia na ziemi. Oprócz nich wyróżniamy jeszcze kolor pomarańczowy, fioletowy, indygo, zielony.>>[kolory czakr]

Najprostszym sposobem leczenia kolorem jest zastosowanie elektrycznych
źródeł światła z odpowiednimi żarówkami. Światło kieruje się głównie na tył ciała, obszar kręgosłupa oraz system nerwowy. Jest to doskonały sposób na regenerację komórek nerwowych. Chory powinien być obnażony i przebywać w świetle ok. 30 min. Drugim sposobem leczenia barwą jest wyobrażenie sobie koloru, który uzdrawia dany organ. Zabieg ten można wykonać niemal w każdej sytuacji życiowej."Kolor jest życiem"- powiedział francuski filozof Bacon, lecz może on nam nie tylko pomagać, al i szkodzić. Most " Black-fiars" w Londynie miał kiedyś ponurą sławę mostu samobójców. Kiedy przemalowano go z koloru czarnego na zielony, to liczba samobójstw spadła o jedną trzecią.

Właściciel pewnego baru w USA pomalował go na czerwono i od tego czasu wprawdzie przybywało klientów lecz jednocześnie dochodziło do licznych awantur, demolowania lokalu, co w rezultacie doprowadziło właściciela niemal do bankructwa.

Z kolei, gdy inny szef restauracji oświetlił stoły z jedzeniem na fioletowo, to okazało się, że ludzie szybko tracili apetyty.

Nie zdajemy sobie zupełnie sprawy z tego, jak silny wpływ mają barwy na fizjologiczne funkcje naszego organizmu i naszą psychikę.
Dr. Antal Nemcsics z Budapesztu mierzył studentom ciśnienie krwi najpierw przy białym świetle, apotem w odstępach kilkuminutowych przy czerwonym i niebieskim. Oświetlenie czerwone wpływało na wzrost ciśnienia i tętna, a niebieskie na ich spadek.

Krótkie omówienie 7 kolorów.

CZERWIEŃ- rozgrzewa, ożywia, przyśpiesza wibracje, działając na ośrodek rządzący żywotnością fizyczną. Doskonała przy wszystkich postaciach chorób krwi, zwalcza anemię, łagodzi paraliż, leczy gruźlicę, wręcz wymarzony kolor dla osób z niskim ciśnieniem.

POMARAŃCZOWY- kolor witalności, ciepła, wpływa głównie na gruczoły asymilacji i krążenia, reguluje pobieranie pokarmów. Wskazany jest przy osłabionej pracy serca, astmie, bronchicie, flegmie i epilepsji. Epileptyk powinien mieć wokół siebie jak najwięcej koloru pomarańczowego.

ŻÓŁTY- leczy umysł i ciało jako całość, zwłaszcza podczas nieustalonych chorób i obrażeń cielesnych, regeneruje system nerwowy. Bardzo pomocny przy leczeniu niestrawności, zaparciach oraz cukrzycy.

ZIELONY- to kolor równowagi i harmonii, dlatego też ma olbrzymie znaczenie dla układu nerwowego, uspokaja, koi. Wskazany osobom przeżywającym depresję, cierpiącym na zaburzenia nerwowe i bóle głowy. Reguluje pracę serca.

NIEBIESKI- Działa uspokajająco, nasennie, łagodnie i jest doskonała w stanach zapalenia i gorączki. Błękit przede wszystkim wszystkim leczy różnego rodzaju schorzenia gardła, jak chrypka, zapalenie strun, zalecany też jest przy żółtaczce, reumatyzmie, oparzeniach.

INDYGO- kolor ten działa przez szyszynkę w centralnej części głowy (czakrę 3 oka), rządząc uchem, okiem i nosem. zaleca się także przy chorobie umysłowej i psychicznej. Podobnie jak pomarańczowy, jest pomocny przy leczeniu bronchitu, astmy i zapalenia płuc. Stosując indygo można choremu pomóc przy katarakcie i zapaleniu oka.

FIOLET- barwa ta działa szczególnie korzystnie na system nerwowy i wskazana jest dla osób zajmujących się pracą twórczą, którzy są często w stanie stresu i napięcia. Doskonale usuwa bezsenność i wpływa korzystnie na rozwój duchowy człowieka.
Osoby zajmujące się leczeniem kolorami polecają też tzw. napromieniowanie wody danym kolorem. Jest to proste. Należy wziąć szklankę zimnej wody i trzymając w lewej ręce umieścić nad nią prawą rękę z palcami skierowanymi ku dołowi, a następnie skoncentrować się nad kolorem, którym chcemy nasycić wodę. Pięć minut koncentracji wystarczy na napromieniowanie wody kolorem, którą następnie wypijamy małymi łyczkami.

Innym sposobem karmienia się kolorem jest spożywanie nasłonecznionych owoców,warzyw i płynów, poddawanych wcześniej działaniu energii słonecznej. Tak np. osoby mające skłonność do osłabienia nerwowego i kłopoty ze śledzioną, potrzebują dużo koloru pomarańczowego, będącego w takich roślinach, jak marchew czy brzoskwinie lub pomarańcze.

Każdy z nas reaguje na barwy nieco inaczej. Wpływa na to nasz stan zdrowia, temperament, samopoczucie,. Są kolory,z którymi niemal utożsamiamy się, a innych instynktownie unikamy. I nie jest to przypadkowe. Psycholodzy i psychiatrzy twierdzą, że na podstawie ulubionego przez kogoś koloru są w stanie określić charakter człowieka, samopoczucie i stan zdrowia.
Chromoterapia towarzyszy nam na co dzień, a od stopnia naszej świadomości i wiedzy uzależnione jest, czy wykorzystamy ją przeciwko sobie, czy dla siebie. Uważamy zatem na to, co nosimy na sobie i jak wyglądają wnętrza, w których przebywamy, bo być może właśnie one decydują o naszym dobrym lub złym samopoczuciu.
Biorąc pod uwagę pewne typowe i powszechne reakcje organizmu chromoterapeuci ustalili praktyczne wskazówki doboru kolorów w mieszkaniu korzystnych dla zdrowia i samopoczucia.

Kuchnia: barwy ścian powinny być pogodne, ale nie jaskrawe, od kości słoniowej, poprzez błękit i róż, aż do bieli.

Przedpokój: żywe jaskrawe kolory.

Jadalnia: ściany powinny być jasne, choć nie blade.

Salon: meble powinny być zharmonizowane z kolorem ścian, ale nie jaskrawe.

Sypialnia: barwy ścian mają wytwarzać klimat spokoju i odpoczynku, najlepsze są w tonacji niebieskiej lub szarej.

Pokój dziecinny: barwy jasne, lecz z elementami w kolorze jaskrawym.

źródło: E.Cybulska- Tajemnice niekonwencjonalnej medycyny.
11-07-2013, 22:08
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB