Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LAMMAS
Autor Wiadomość
konidziu Offline
Wredny skórwiel

Liczba postów: 322
Dołączył: Sep 2012
Podziękowania: 11
Podziękowano 35 razy w 42 postach
Podziękowano 35 razy w 42 postach
Post: #1
LAMMAS
LAMMAS (Lughnasadh) (obchodzone z 31 lipca na 1 sierpnia) - jako jeden z czterech sabatów większych, związany z festiwalem, który symbolizował plony, dane przez Boga i Boginię jako owoce ich miłości. Święto to jest także świętem celtyckiego Boga ognia i słońca- Lugha, który umiera, by zaopatrzyć ludzi w żywność. Symbolem śmierci Lugha jest zżęcie zboża i upieczenie pierwszego chleba.

Jest to czas pierwszych zbiorów, kiedy rośliny zaczynają obdarowywać ludzi i inne stworzenia swymi owocami. Święto to nie musi być koniecznie świętowane określonego dnia, gdyż jego obchody odbywały się często po prostu pierwszego dnia żniw. Słońce przemieszcza się coraz bardziej na południe, noc wydłuża się i Bóg powoli zaczyna tracić swą witalną silę. Bogini smuci się tym faktem, jednocześnie czując radość z faktu jego przyszłego odrodzenia się. Wyznawcy Wicca przez cały rok wracają do tego święta przez pożywienie. Każdy posiłek jest aktem zjednoczenia z przyrodą i jej plonami, jest to również przypomnienie, że we Wszechświecie nie ma nic stałego.
To pierwszy sabat jesienny i ostatnie z pośród świąt ognia, poświęcony również i ziemi. Jest to podziękowanie ziemi za jej plony i prośba by pozwoliła z nich czerpać w przyszłości. Jest to najlepszy czas do zbierania ziół używanych później w rytuałach i leczeniu. To początek czasu zbiorów, powolnego wkraczania w jesień (krótsze dni, dłuższe noce). To czas Matki-Ziemi, symbolu kobiety i płodności, urodzaju.

Lammas jest radosnym świętem, jednak towarzyszy mu świadomość śmierci i nadchodzącej ciemności. Sabatem, który znajduje się po przeciwnej stronie Koła Roku, jest Imbloc, podczas którego Wiccanie świętują potencjał światła i Boga. W Lammas natomiast cieszą się wszystkim, w czym ten potencjał się zamanifestował. Na ołtarzu podczas świętowania Lammas może znaleźć się chleb, pszenica, piwo, jagody i jeżyny, kukurydza czy liście dębu. Odpowiednim zapachem kadzidełka będzie drzewo sandałowe.
Lammas jest starożytnym celtyckim festiwalem na początku czasu żniw.

Lammas to czas przyjrzenia się efektom naszej pracy we wszystkich dziedzinach życia. To czas dziękczynienia za to, co otrzymaliśmy dotychczas, i czas dawania w zamian, by ukazać swoją wdzięczność. To czas celebrowania tego, co zebraliśmy w swoim życiu. To też moment na patrzenie w przeszłość na nasze osiągnięcia, ale również na niezrealizowane plany, marzenia czy związki, które nie zaowocowały i wyciąganie z nich wniosków na przyszłość. To czas na naukę cierpliwości i zrozumienie, że niektóre rzeczy potrzebują czasu, by wydać owoce.
Lammas jest Wielkim Festiwalem Ognia w jego apogeum lata, z okazji spotkania pierwszych zbiorów ziarna. Jest również dla nasion, które będą uprawiane przyszłej Wiosny. Jest czasem podziękowania Ziemi za jej dary żywności i świętować pierwszego spojrzenia, przeglądu własnego, osobistego zbioru i nasion przechowywanych w nich. Skoncentruj się na tym, co karmi cię, karmi twojego ducha i przynosi radość. Czerp siłę z swoimi przyjaźniami i społeczności, nawet tych krótkotrwałych. Zgodnie z tradycją, jest to jeszcze czas na targach, festiwalach i imprezach wszelkiego rodzaju, czasu, aby dostać się tej społeczności, by dzielić się pomysłami i być w kontakcie z ze wszystkimi. To dobry czas, aby usiąść przy ognisku, opowiadać historie, śpiewać, patrzeć na nocne niebo i obserwować spadające gwiazdy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-07-2013, 12:29 {2} przez Ames.)
29-07-2013, 13:55
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB