Kategorie duchów
Autor Wiadomość
Irbis Niedostępny
Stały Bywalec

Liczba postów: 325
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 10
Podziękowania: 53
Podziękowano 67 razy w 80 postach
Podziękowano 67 razy w 80 postach
Post: #1
Kategorie duchów
Duchy będąc stworzeniami niematerialnymi, wyposażonymi w wolną wolę pod wpływem, której kształtują swą osobowość, mają różne charaktery i znajdują się na różnych poziomach rozwoju moralno-intelektualnego. W zależności od stopnia swej doskonałości zaliczają się do różnych kategorii. Ogólnie można przyjąć, że istnieją trzy rzędy Duchów, a wśród nich kilka klas. Oto one:

Rząd trzeci: D U C H Y N I E D O S K O N A Ł E Ich główne cechy to brak wykształcenia, skłonności ku złu, uleganie wszelkiego rodzaju pasjom. Są wśród nich istoty złe, lecz również i takie, których niedoskonałość przejawia się w nieodpowiednich żartach, sianiu niepokoju i oszukiwaniu.

Klasa dziesiąta - DUCHY NIECZYSTE Skłaniają się ku złu i ono jest ich głównym zajęciem. Można je stosunkowo łatwo rozpoznać na seansach spirytystycznych - ich komunikaty przepojone są trywialnością i brakiem delikatności w wyrażaniu myśli. Nawet jeśli używają mądrych słów, w końcu zdradzają swe pochodzenie - nie potrafią odgrywać farsy przez dłuższy czas. Ludzie animowani przez takie istoty wykazują skłonności do wszelkich niegodziwości, które procentują negatywnymi pasjami i cechami charakteru: lubieżnością, okrucieństwem, hipokryzją, chciwością, skąpstwem, zakłamaniem.

Klasa dziewiąta - DUCHY LEKKOMYŚLNE Są to duchy lekkomyślne, lubiące oszukiwać dla żartu, nieświadome konsekwencji swoich czynów. Mieszają się do wszystkiego, na wszystko mają odpowiedź, zupełnie nie przejmując się prawdą. Komunikując się z ludźmi używają mowy żartobliwej. Wykorzystują śmieszne przywary niektórych osób, aby je napiętnować w sposób zgryźliwy i sarkastyczny.

Klasa ósma - DUCHY PSEUDO-ŚWIATŁE Posiadają szeroką wiedzę, lecz na próżno wierzą, że wiedzą jeszcze więcej. Nadają swym komunikatom poważny ton, co wprowadza nas w błąd. Ich umiejętności i wiedza są najczęściej tylko uprzedzeniami i wyobrażeniami wyniesionymi z ich ziemskiego istnienia. Jest to pomieszanie prawd z błędami, przez które prześwieca zarozumiałość, duma, zazdrość i upór, od których jeszcze się nie uwolniły.

Klasa siódma - DUCHY NEUTRALNE Nie są wystarczająco dobre, aby czynić dobro, ani wystarczająco złe, aby czynić zło. Przechylają się z jednej na drugą stronę i nie wybijają się ponad przeciętność ludzką ani pod względem moralnym ani intelektualnym. Czują się związane ze sprawami ziemskimi i tęsknią do banalnych uciech tego świata.

Klasa szósta - DUCHY NIEPOŻĄDANE I STUKAJĄCE Manifestują zazwyczaj swą obecność przy pomocy efektów fizycznych takich jak stukanie, ruchy i nienormalne przemieszczenia ciał bezwładnych, falowanie powietrza itp. Duchy wyższe korzystają z usług Duchów tej klasy.

Rząd drugi: D U C H Y D O B R E Znajdują się tu duchy, których wielkim pragnieniem jest dążenie do dobra. Posiadają one wiedzę, doświadczenie i mądrość, lecz muszą jeszcze przejść wiele prób, aby znaleźć się w rzędzie wyższym.

Klasa piąta - DUCHY DOBROCZYNNE Ich główną cechą jest dobroć. Chętnie robią przysługi i ochraniają ludzi. Ich wiedza nie jest szeroka - ich rozwój dokonał się bardziej w kierunku moralnym niż intelektualnym.

Klasa czwarta - DUCHY ERUDYCYJNE Wyróżnia ich głównie zasób ich wiedzy. Zajmują się nie tyle moralnymi, co naukowymi sprawami, w kierunku, których wykazują wiele zdolności.

Klasa trzecia - DUCHY ŚWIATŁE Ich charakter formują najwyższe zalety moralne. Nie posiadają niezmiernej wiedzy, lecz odznaczają się zdolnością intelektualną.

Klasa druga - DUCHY WYŻSZE Łączą w sobie wiedzę, mądrość i dobroć. Ich mowa wyraża jedynie serdeczność. Chętnie porozumiewają się z ludźmi, którzy szczerze szukają prawdy i których dusze wystarczająco uwolnione są od ziemskich powiązań, by mogli tę prawdę pojąć.

Rząd pierwszy: D U C H Y C Z Y S T E Znajdują się tu Duchy, które doszły już do doskonałości, przeszły wszystkie stopnie hierarchii i wyzbyły się wszystkich materialnych nieczystości. Są wysłannikami i współpracownikami Boga, którego polecenia wypełniają, by utrzymać harmonię we wszechświecie. Pomagają wszystkim niższym duchom w doskonaleniu się. Nazywane są Aniołami, Archaniołami, Serafinami.

Ogólna charakterystyka duchów

1. Duchy tymczasowe — duchy ludzi żywych, którzy z własnej woli ukazują się w różnych miejscach
2. Duchy doświadczane — duchy ludzi umierających bądź dotkniętych straszliwym nieszczęściem
3. Duchy pośmiertne — duchy ukazujące się w jakiś czas po śmierci człowieka i przypominające go zwykle tak bardzo, że świadkowie ich pojawienia się doznają często głębokiego wstrząsu psychicznego
4. Duchy właściwe — duchy najczęściej spotykane, ukazujące się ludziom, którzy nie mają z nimi nic wspólnego pojawiające się zwykle w tym samym miejscu i w określonych porach

Istnieje wiele rodzajów duchów.

1. Afryty — zwane także ifrytami lub efrytami to duchy ofiar morderstwa, które powracają na ziemię w poszukiwaniu zemsty. Podobno mogą być bardzo niebezpieczne i jedynym sposobem obrony jest wbicie w miejscu zbrodni w ziemię nie używanego gwoździa (zabieg tzw. przygważdżania).
2. Ankou — to duchy spełniające funkcję strażnika cmentarza, sprawujące pieczę nad miejscami, w których grzebie się zmarłych. Z rozmów z duchami dowiedzieliśmy się, że odstraszają one (przynajmniej próbują odstraszać) wszystkich żywych lub martwych próbujących zakłócić spokój leżącym tam zmarłym. Teraz wiadomość dla interesujących się tą tematyką : będąc na cmentarzu rozglądajcie się uważnie na ludzi tam przebywających. Nam często zdarzały się takie przypadki w których widzieliśmy kogoś siedzącego przy grobie, a po chwili nieuwagi osoba ta znikała jak kamfora w niewytłumaczalny sposób. Taki ktoś to nic innego jak właśnie "Ankou"
3. Autostopowicze — czyli duchy pojawiające się przy drogach, przybierające ludzkie postacie (osobiście mieliśmy z nimi kontakt), które zatrzymują samochody i proszą o podwiezienie do domu. W momencie gdy ktoś uczyni ich prośbę dematerializują się w zmyślnie dobranym przez nich momencie. Najkrócej mówiąc są to duchy ofiar wypadków.
4. Białe, szare lub czarne damy — ukazujące się w zamkach lub starych dworach. Są to duchy osób zamordowanych lub tych którzy ponieśli śmierć w tragicznych okolicznościach i nie mogą pogodzić się ze śmiercią.
5. Błędne ogniki — to tajemnicze upiorne światła widywane na cmentarzach lub nad mokradłami, stojące w miejscu, przemieszczające się lub wchłaniające w groby. Jest wiele teorii na ich temat. Niegdyś wierzono, że są to dusze zmarłych, które pojawiają się jako zapowiedź czyjejś śmierci lub strzegą zapomnianego skarbu (ciekawe). Ostatnie badania dowodzą, że błędne ogniki powstają przez samozapalenie gazów wydzielanych w trakcie rozkładu martwych tkanek.
6. Efemerydy — to duchy, które powracają z zaświatów by załatwić jakąś ważną nieskończoną sprawę: np. przekazać wiadomość, dotrzymać obietnicy, doprowadzić do końca coś czego nie zdążyli skończyć. Po wypełnieniu zadania odchodzą na zawsze. Niedawno mieliśmy kontakt z tym rodzajem duchów. Jedna znajoma przyprowadziła do nas koleżankę, u której w domu działy się po śmierci ojca różne tajemnicze rzeczy, np. stukania, przesuwanie pamiątkowych zdjęć z ojcem, dziwne sny, odgłosy itd.
7. Poltergeisty — to jedne z najczęściej spotykanych duchów. Duchy te jako jedyne nie chcą się pokazywać. Zamieszkują przede wszystkim w starych domach, choć nie jest to regułą i potrafią czynić wielkie zamieszanie w celu wypędzenia z nich lokatorów z różnych to powodów. Poltergeisty potrafią podnosić różne przedmioty, rzucać naczyniami, otwierać drzwi, okna, włączać urządzenia elektryczne itd. Ludzie często mają z nimi do czynienia, choć nie zdają sobie z tego sprawy. Czy nie zdarzyło wam się coś w następującym stylu : wychodząc z pokoju wyłączacie telewizor po czym za chwilę słyszycie ku zdziwieniu jakieś odgłosy zza drzwi. Po wejściu widzicie włączony telewizor... (dodam jeszcze, że przypadek ten odnosi się do sytuacji gdy jesteście sami w domu).
8. Sobowtóry — są to duchy do złudzenia przypominające człowieka, który jeszcze żyje. Pojawiają się one niedługo przed śmiercią swego pierwowzoru jednocześnie w kilku miejscach. Znamy kilka takich przypadków. Niestety nie zdążyliśmy ostrzec o tym osoby, których to dotyczyło. Jeżeli zobaczycie kiedyś kogoś znajomego, kto w dziwny sposób znika za jakimś drzewem lub gubicie go w innych okolicznościach, wiedząc jednocześnie, że osoba ta nie może być w tym miejscu, bo np. leży w szpitalu lub wyjechała na wczasy — spróbujcie skontaktować się jak najszybciej z tą osobą i dajcie nam o tym znać! Być może zapobiegniemy nieszczęściu.

źródło: nie znane.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2016, 07:44 {2} przez Szczęściarz.)
23-09-2012, 17:48
Znajdź Posty Reply
Tokagemaru Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 76
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 5
Podziękowania: 0
Podziękowano 2 razy w 10 postach
Podziękowano 2 razy w 10 postach
Post: #2
RE: Kategorie duchów
Irbis mam pytanie czy masz ten opis duchów z nieznanego źródła czy to ty jesteś autorem?
Pierwsze część opisująca Klasy duchów to zupełna bzdura, Jest tylko jedna Klasa: duch, a czy lubi stukać w domach, czy pomagać ludziom, udawać że jest mądry to jego sprawa. Klas nie ma bo są to tylko indywidualne charaktery czy zachowania poszczególny osób które pośmiertnie stały się duchami.
Co do drugiej części opisującej rodzaje to w większości prawda. Istnieją różne rodzaje jak ogniki czy właśnie Poltergeisty. Lecz co do niektórych mogę się nie zgodzić z opisem. Właśnie co do rodzajów duchów to nie wszystkie zostały tam opisane.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2016, 07:45 {2} przez Szczęściarz.)
28-09-2012, 12:23
Znajdź Posty Reply
Archon Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 88
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 5
Podziękowania: 0
Podziękowano 1 razy w 0 postach
Podziękowano 1 razy w 0 postach
Post: #3
RE: Kategorie duchów
Akurat pierwsza część jest spisana przez Allana Kardecka "twórcę" teorii spirytystycznej.
Zgodnie z tym co opowiadają podyktowały im to same duchy. Także ciężko o lepsze źródło.

Reszta to miły dodatek.

Fajnie że ktoś to spisał na forum.
16-02-2016, 02:09
Znajdź Posty Reply
Oth Offline
Pierwszy wśród równych

Liczba postów: 481
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 37
Podziękowania: 24
Podziękowano 61 razy w 87 postach
Podziękowano 61 razy w 87 postach
Post: #4
RE: Kategorie duchów
Cytat:Akurat pierwsza część jest spisana przez Allana Kardecka "twórcę" teorii spirytystycznej.
Zgodnie z tym co opowiadają podyktowały im to same duchy. Także ciężko o lepsze źródło.
Ale to dział "Magia", nie "spirytyzm", prawda? Stwierdzenie, że jest to dobre źródło, nie jest więc trafione. A jeśli mówimy o magii, to jest wręcz odwrotnie - to okropne źródło.
19-02-2016, 22:39
Znajdź Posty Reply
Archon Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 88
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 5
Podziękowania: 0
Podziękowano 1 razy w 0 postach
Post: #5
RE: Kategorie duchów
Wszystko zależy od definicji jakie przypisujemy słowu Magia.

Według mnie jest to nieznana cześć świata, którą po trochu poznajemy.
Nie różny się od zjawiska światła czy prądu, jednak te już rozumiemy.

Spirytyzm stara się wytłumaczyć zjawiska nazywane duchami, ośmieliłbym się nawet powiedzieć, że są na pierwszym miejscu w kontaktach ze zmarłymi i w badaniach nad naturą duchów.

Dlatego uważam, że są genialnym źródłem informacji o duchach.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2016, 07:46 {2} przez Szczęściarz.)
22-02-2016, 22:28
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB