Znaki zodiaku a żywioły
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,084
Reputacja: 85
Podziękowania: 860
Podziękowano 1360 razy w 674 postach
RE: Znaki zodiaku a żywioły
A co szanowny Finn wie o Wodniku, że takie wnioski wyciąga? Wodnik... wskazuje na wodę, słowo ''potem'' wskazuję na przykry zapach spod pachy, jak i na ''później''... słowo ''pochwalam'' również nic wspólnego z pochwą nie ma.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
06-06-2015, 14:27
Znajdź Posty Reply
Finneus Offline
Olśniewający Jeż

Liczba postów: 201
Reputacja: 3
Podziękowania: 33
Podziękowano 25 razy w 16 postach
Typowe... człowiek wyrazi wątpliwość i z miejsca zaczynają się wycieczki osobiste. Doedukuj mnie, jak bo dla mnie słowo potem wskazuje na to , że potem, a nie teraz. ;3

A to jak Pochwalasz, to już zostawię Freudowi, on na pewno ma ciekawe teorie do twoich kojarzeń.
06-06-2015, 14:49
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...

Ah... znowu ta moja niezrozumiała definicja kłótni niektórych. Oczko

Wodnik występuje w dwóch mitologiach pod taką samą nazwą. Jest to mitologia słowiańska, gdzie Wodniki to topielcy mieszkający pod wodą i wciągający ludzi pod wodę - demoniczne istoty, dusze nie zaznające spokoju.

Ale astrologia tradycyjna i ogólnie mity gwiazdozbioru nie pochodzą z mitologii słowiańskiej tylko z greckiej, gdzie Wodnik był zawodem/funkcją. Na ogół był to mężczyzna i miał za zadanie nalewać gościom nektaru czy miodu - trochę Cię próbowałam wyprowadzić w pole mówiąc, że Wodnik nic wspólnego z wodą nie ma, bo jakby nie było gdyby się tak uprzeć to zarówno miód jak i nektar, czy wino to ciecz. Wodnik nalewał oczywiście do pucharów gościom z tego dzbanka, który zawsze ze sobą nosi.

Akurat ten Wodnik, który znajduje się w Gwiazdozbiorze to Ganimedes - syn tego kolesia co założył Troję, był on ponoć najpiękniejszym śmiertelnikiem na ziemi... Zeus pod postacią orła porwał go na Olimp, gdzie ten miał pełnić pod przykrywką zawód Wodnika i nalewać napitki Bogom podczas przyjęć. Tak naprawdę, był jego kochankiem, wszyscy Bogowie go uwielbiali poza Herą... no i może Hebe, wszystko co ona miała dostał i Ganimedes... Zeus dał mu między innymi wieczną młodość i nieśmiertelność, choć według innej z wersji Ganimedes nie był tam jedynym Wodnikiem, bo pełnił tą funkcją właśnie z młodą i piękną Boginią Hebe. Ganimedes zawsze jest przedstawiany jako nagi, przepiękny młodzieniec i prawie zawsze towarzyszy mu orzeł, który stał się jednym z jego atrybutów... to tak ogólnie.

Jako ciekawostkę dodam, że jeden z pierścieni Jowisza (Zeusa) nazywa się Ganimades.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
06-06-2015, 14:59
Znajdź Posty Reply
Atria Offline
Luperkal

Liczba postów: 265
Reputacja: 7
Podziękowania: 1
Podziękowano 75 razy w 35 postach
Po pierwsze, Ganimedes to nie pierścień, a księżyc.
Po wtóre, nie zmienia to faktu, że wciąż wodnik kojarzy się lwiej części społeczeństwa z wodą, którą ma w samej swej nazwie, więc nie trudno o pomyłkę i takie a nie inne skojarzenia odnośnie żywiołu przypisanego temu znakowi.

Szczerze nie lubię astrologii. Tego całego przewidywania przyszłości na podstawie gwiazd, daty narodzin, dalej numerologii...

Olimpio, co do gierek słownych, oczywistym jest, że pochwalam wiąże się z pochwałą. I musiałam przeczytać twoją wypowiedź jeszcze raz, by zdać sobie sprawę z tego, że nie piszesz o pochwale.
- Kiedy stoisz na krawędzi wszystkiego, co znasz i rozumiesz, i masz zrobić krok w ciemność tego, co nieznane, wiara pozwala ci mieć pewność, że stanie się jedna z dwóch rzeczy.
- Jakich, panie? - zapytał Aksymand.
- Albo staniesz na stałym lądzie, albo nauczysz się latać - zaśmiał się Horus i skoczył.
Graham McNeill Fałszywi Bogowie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-06-2015, 17:04 {2} przez Atria.)
06-06-2015, 17:03
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Finneus
Olimpia Niedostępny
...

1. Fakt, to księżyc - pomyłka.

2. To że się kojarzy tak ludziom to już nie moja wina, to ich nie wiedza i ich głupota - sama nazwa to zdecydowanie za mało, żeby wyciągać jakieś wnioski i to mnie strasznie irytuje a naprawdę nie dużo trzeba żeby się dowiedzieć co i jak. Oczko Taka pochopna i powierzchowna ocena zawsze mi podnosiła ciśnienie, zwłaszcza że ludzie na forum o takiej tematyce jak ezoteryka powinni być mądrzejsi, czyli na tyle mądrzy aby rozumieć że nie ocenia się po nazwie/wyglądzie itp. Ja z pewnością nie mam zamiaru dostosowywać się do skojarzeń takich ludzi i to jeszcze tylko dlatego bo nie chce im się zasięgać wiedzy dlaczego tak jest.

3. Co do mojego przykładu - no widzisz, z pochwałą nie skojarzyłaś mało kto skojarzy ze względu na to, że dla większości polaków polski to ojczysty język, i nie myśli się nad brzmieniem słów, ale Wodnika to już z wodą to się skojarzy... no bo to już obce słowo... co ono może znaczyć? ... Poza tym jedyne początek jest wod... a nie woda, ale dobra.

Ale nie pierwszy raz ktoś ma jakieś obiekcje, że Wodnik ma żywioł powietrza, nie znając absolutnie jego historii i zlewając to, że starożytni wiedzieli doskonale co robią. Oczko Każdego coś denerwuje - mnie denerwuje powierzchowna ocena.
Normalność to wymysł.
-----------
06-06-2015, 21:50
Znajdź Posty Reply
Ruta Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 185
Podziękowania: 12
Podziękowano 98 razy w 50 postach
Jeśli chodzi o gwiazdozbiory to dość jasne jest, że są powiązane z mitologią, niestety nie słowiańską. :D
Ogólnie kiedyś to szukałam informacji jak Słowianie podchodzili do tematu nocnego nieba i gwiazd... ale mało jest źródeł. Trafiłam chyba tylko na jeden artykuł.

Ciekawie by było stworzyć taki "podział zodiakalny" wg Słowian... tylko ciężko by tu zastosować demonologię, bo same demony miały trochę inną funkcję. Sądzę, że Słowianom jakaś astrologia nie była potrzebna. Raczej żyli "tu i teraz", choć oczywiście była i magia i Nawia, itd. ale zajmując się troszkę życiem codziennym, to byli zajęci zbyt bardzo praktycznym życiem, coby szukać czegoś więcej, tam gdzie na pierwszy rzut oka nic nie musiało widnieć.

Ma ktoś jakieś źródła co do astrologi słowiańskiej? ;D
07-06-2015, 00:09
Znajdź Posty Reply
Atria Offline
Luperkal

Nie neguję jego powiązania z powietrzem, jedynie piszę, że skojarzenie z wodą jest częstsze. A tak na marginesie, wy również spotkaliście się z wyobrażeniem wodnika w postaci syreny?
- Kiedy stoisz na krawędzi wszystkiego, co znasz i rozumiesz, i masz zrobić krok w ciemność tego, co nieznane, wiara pozwala ci mieć pewność, że stanie się jedna z dwóch rzeczy.
- Albo staniesz na stałym lądzie, albo nauczysz się latać - zaśmiał się Horus i skoczył.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2015, 13:20 {2} przez Atria.)
07-06-2015, 12:28
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...

Tak, to są późniejsze wyobrażenia Wodnika... o ile pamiętam, a nie jestem pewna czy pamiętam dobrze to są one słowiańskie... nie no, musi być dobrze, Wodnik to przecież u Słowian. xDD
No w każdym razie, Wodnik ma dużo z późniejszą Syreną wspólnego... bo Syrena początkowo była pół ptakiem, możliwe że te dwie istoty po prostu połączono. Łatwo zresztą dla Słowian moim zdaniem je pomylić, jak coś Cę zwabia i ciągnie pod wodę to na ogół nie zastawiasz się ... Wodnik czy Syrena? xD Syrena oczywiście głównie żeglarzy wodziła na manowce, ale jak była czy mieszkała blisko brzegu to byli to ludzie... zresztą nie ważne kto, ważne że do utopienia. xD
Normalność to wymysł.
-----------
07-06-2015, 13:02
Znajdź Posty Reply
Atria Offline
Luperkal

Tsa, topielice też lubiły się bawić. Słowiański folklor pełen jest istot, które miały ochotę kogoś poddusić, zabić czy wystraszyć. Pierwsze wyobrażenie syreny, co do pół ptaka, kojarzą mi się wciąż z harpiami.

Co do samych znaków zodiaku - kojarzysz może, na jakiej zasadzie przypisano im żywioły? Bo o ile przy niektórych jest to całkiem proste, to nie przy wszystkich.
07-06-2015, 13:24
Znajdź Posty Reply
Ruta Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 185
Podziękowania: 12
Podziękowano 98 razy w 50 postach
Dla mnie to zawsze wyglądało jak komenda "odlicz". Jeśli sobie zrobisz rozpiskę znaków zodiaku rozpoczynając od Barana a kończąc na Rybach i "odliczysz" po kolei każdy żywioł ogień->ziemia->powietrze->woda... to już wiesz czemu.
Mnie tam nigdy nie pasowało to rozdzielenie. I nie mówię tu o samych nazwać zodiakalnych, ale o cechach. Dlatego jak sobie układałam "pod siebie" żywioły, to nie przypisywałam im zodiaków.
07-06-2015, 21:55
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB