Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sobek
Autor Wiadomość
Razkael Offline
...

Liczba postów: 119
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 4
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Sobek
Sobek jest bogiem Nilu, opiekunem wód i rzek. Jest przedstawiany jako człowiek z głową krokodyla. Egipcjanie uważali, że im więcej krokodyli w nilu, tym bardziej obfity wylew będzie. Sobek posiada dość ciekawą historię: Sobek na początku był sługą seta, pomagał bogowi burz rozrzucać szczątki Ozyrysa, lecz gdy dostał zadanie zabicia młodego Horusa, nie dał rady i przysiągł wierność Izydzie i Horusowi. Pokonał wraz z Horusem seta. Na początku zły, naprawił swoje błędy i dostał tym samym kolejne miano: naprawiciel zła. Po śmierci krokodyle z Kom Ombo, były uznawane za półbogów i mumifikowane.

Źródło: internet, wiedza własna.

IMIONA BÓSTW PISZEMY WIELKĄ LITERĄ!!! BŁAGAM!!! Aquila
04-01-2014, 00:28
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...
********

Liczba postów: 4,735
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 86
Podziękowania: 316
Podziękowano 169 razy w 318 postach
Podziękowano 169 razy w 318 postach
Post: #2
RE: Sobek
Trochę krótkie, ale naprawdę ciekawe... :-)
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
04-01-2014, 00:31
Znajdź Posty Reply
DragoBonita Offline
Starszy użytkownik

Liczba postów: 90
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 6
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #3
RE: Sobek
Sobek – krokodyli bóg Nilu.

Sobek (znany także jako Sebek, Sebek-Ra, Sobeq, Suchos, Soknopais), bóg starożytnego Egiptu, patronujący krokodylom. Pierwsze wzmianki o jego kulcie odnaleziono w Tekstach Piramid, zaś wyznawanie go trwało aż do czasów Rzymskich (63p.n.e-70n.e.). Zyskał na popularności, gdy faraon Amenemhat III dwunastej Dynastii szczególnie zainteresował się krokodylim bogiem; „przemalował” jego wizerunek i zatwierdził jego połączenie z Horusem. Niektóre sekty wierzą, jakoby Sobek był stwórcą świata i, powstawszy samemu z „Ciemnych Wód”, utworzył porządek świata jaki znamy dziś. Jako „Władca Wód” utworzył Nil z własnego potu (tworzenie świata to w końcu ciężka harówka :D). Sobek jest także bogiem Nilu, przynoszącym żyzność swoim ziemiom. Istnieje także mit, jakoby to jaja Sobka, złożone na brzegu rzeki Nun, były wykreowanym przez niego światem. Mimo wszystkich powiązań Sobka ze stworzeniem świata, był także postrzegany jako potężna, destrukcyjna siła, która w swej historii niejednokrotnie stanęła ramię w ramię z siłami Chaosu.

Wygląda na to, że historia Sobka jako Egipskiego boga zaczęła się dosyć górzyście: początkowo uznawano go za mrocznego boga, którego należy zaspokoić, jednak jego specyficzna obronna aura i siła były niezwykle cenione przez faraonów i wykorzystywane w celach ochraniania władcy i ludu. Sobek był w stanie roztoczyć opiekę nad tymi, którzy umarli „sprawiedliwie”, przywrócić im wzrok bądź inne zmysły. Dzięki swej zaciekłości był także niezastąpionym patronem dla armii.

Główne cechy i umiejętności Sobka w formie krótkiej listy dla leniwych/zdeterminowanych inaczej:

• Agresywny i gwałtowny (stąd jego powiązanie do militariów)
• Zwierzęcy (krokodyle polegają głownie na instynkcie)
• Nieprzewidywalny i zmienny
• Seksualny do przesady (od kwitnącej populacji krokodyli nad Nilem)
• Silny i potężny (był stróżem faraonów i patronem armii)
• Opiekuńczy (jego zaciekłość pomagała mu odpędzać złe moce i ochraniać niewinnych)
• Był w stanie przywrócić wzrok i zmysły zmarłym / starożytni Egipcjanie wierzyli, że to Sobek pomaga ziemi i ludowi powrócić do sił po złym sezonie.

Drzewo rodzinne/powiązania Sobka z innymi bogami.

W Starym Państwie Egiptu Sobek został po raz pierwszy przedstawiony jako syn Neit, z nadanym mu przydomkiem „Wściekły” bądź „Sprowadzający wściekłość” (The Rager). Jak podają mity, jego ojcem był Seth, choć Sobek miał także bliskie powiązania z Horusem. Jako kochanek, był kojarzony z kilkoma boginiami z różnych miejsc, najczęściej z Hathor, Renenutet (przez niektórych uważana za żonę Sobka), Heket (to się dobrali, krokodyl z żabą :D) i Taweret. Czasami odnoszono się do niego jak do ojca Khonsu, Khnum, rzadziej Horusa.

Sobek był postrzegany jako aspekt bądź część Horusa, główne ze względu na fakt, iż podczas odzyskiwania zagubionych w Nilu części Ozyrysa, Horus przyjął postać krokodyla. Krokodyli bóg był także znany z tego, że asystował Izydzie, kiedy rodziła Horusa; uratował też synów-mumie Horusa (Imsety, Hapy, Duamutef, Qebehsenuef) poprzez złapanie ich w sieć, gdy wyłonili się z wód w kwitnących lotosach. Co do aspektów tudzież manifestacji boga, warto wspomnieć o Sobku potencjalnie będącym manifestacją Amon-Ra, króla bogów. W tej formie przedstawiano go z wysokim nakryciem głowy Amona lub słonecznym dyskiem Ra na głowie.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, Sobek nie raz sprzymierzył się z siłami Chaosu. Chodzi tu konkretnie o jego koneksje z Sethem, wrogiem Ozyrysa.

Krokodyl jako zwierzę/symbol Sobka.

Egipcjanie czcili krokodyle zarówno ze strachu przed ich brutalną siłą, jak i z poszanowania dla ich niezwykłej niezłomności i płodności. W niektórych rejonach oswojone krokodyle były traktowane przez domowników z czcią, jako ucieleśnienie samego Sobka, nierzadko można było znaleźć je w basenach ogrodowych lub świątyniach, gdzie karmione z ręki kawałkami mięsa i miodowym ciastem leżały wśród kamieni szlachetnych. Siła i szybkość tych zwierząt były często uznawane za symbole władzy i potęgi faraona (wierzono, iż Sobek osłania faraonów przed działaniami złowróżbnymi/czarną magią), zaś w Egipskim zapisie słowa „suwerenny” umieszczono hieroglif krokodyla. Niestety, w innych częściach Egiptu, na zwierzęta te polowano oraz zabijano je z zimną krwią, uważając za sprzymierzeńców Chaosu i Setha.

W wielu starożytnych grobowcach archeolodzy odnaleźli mumie krokodyli reprezentujące Sobka. Egipcjanie mumifikowali zarówno dorosłe krokodyle, jak i ich młode, a w niektórych przypadkach nawet płody czy jaja. Miały one zapewnić wstawiennictwo boga Nilu w życiu po śmierci.

Wygląd Sobka.

Jako krokodyli bóg, Sobek przedstawiany był w różnych wariacjach tego zwierzęcia: jako sam krokodyl, zmumifikowany krokodyl, lub mężczyzna z głową krokodyla. Często nosił na swej głowie atef (charakterystyczna korona faraonów) lub słoneczny dysk z rogami; w dłoni trzymał berło Uas, symbol potęgi, i Ankh, symbol życia i ochrony, jaką Sobek dawał.
W czasach panowania dwunastej i trzynastej Dynastii, kultowi Sobka poświęcono szczególną uwagę i obdarzono splendorem, a wielu władców „wplotło” jego imię w swój koronacyjny tytuł.

Kult i wyznawcy Sobka.

„Władca/Lord Faiyum”, jest to tytuł często przypisywany Sobkowi. Jego kult był niezwykle popularny w okolicach Faiyum, Arsinoe (przez Egipcjan zwane Shedyet, potem przez Greków przemianowane na „Krokodylopolis”). W Medinet Madi (okolice na południe od Faiyum) znajduje się świątynia z czasów dwunastej Dynastii, poświęcona Sobkowi, jego żonie Renenutet (bogini węży i ochrony plonów) oraz Horusowi. Świątynia została wzniesiona przez Amenemheta III i Amenemheta IV, jednak zmodernizowano i powiększono ją w czasach Nowego Państwa Egipskiego i okresu Ptolemejskiego.

Kult Sobka szybko rozprzestrzenił się aż do Teb i Kom Ombo, gdzie wybudowano mu „podwójną świątynię” do dzielenia z Horusem (300-380 lat p.n.e.). Lewą (północną) stronę budowli dedykuje się Horusowi „starszemu” (nie „Horusowi – synowi Izydy”), zaś prawą (południową) stronę poświęcono Sobkowi. Obie części świątyni mają osobne wejścia, kaplice i własnych uświęconych kapłanów. Obiekt czci wzniesiono w okresie Ptolemejskim, są jednak dowody na istnienie starszej struktury na terenie świątyni, aż z czasów Nowego Państwa. W świątyni Kom Ombo, Horus pojawia się ze swoją żoną Tesentefert i synem Panebtawy. Sobek ukazany jest z Hathor (znacznie częściej ukazywana jako żona Horusa „starszego”) i synem Khonsu (zazwyczaj uważanego za syna Amona i Mut).

Lista głównych miejsc kultu:

• Shedyet („Krokodylopolis”): w tym miejscu starożytni Egipcjanie czcili żywego krokodyla imieniem Petsuchos (syn Sobka). Dekorowali go drogimi kamieniami i karmili go najlepszym pożywieniem. Petsuchos mieszkał w świątyni z piaskiem i jeziorem, a gdy jego żywot dobiegł końca, kapłani mumifikowali jego zwłoki i sprowadzali następnego krokodyla na jego miejsce.
• Nubt, zwane później Kom Ombo, było miastem górnego Egiptu z tętniącą życiem bazą militarną i kontrolowanym handlem. Żywe krokodyle były trzymane w świątyni i traktowane z najwyższym szacunkiem.
• Karanis, świątynia umiejscowiona w północno-wschodnim zakątku Faiyum, będąca przez bardzo długi czas pod panowaniem Rzymian (Konstantyna Wielkiego), jako miejsce kultu przetrwała 380 lat.

[Obrazek: sobek1.jpg]

Jak czcić Sobka?

Czyli trochę przykładów jakie przedmioty lub pożywienie można ofiarować krokodylemu bogu lub jakie kolory i kamienie ustawić mu na ołtarzu. :D
Potencjalnie datą w kalendarzu gregoriańskim, na którą przypada „Uczta Sobka” i jego festyn jest 20 października. Według tych samych obliczeń, 26 grudnia wypadają urodziny bóstwa.

Ofiary:

Jeśli chodzi o napoje, najczęściej wymieniane jest piwo i woda, choć zdarzają się także osoby twierdzące jakoby spirytus, kawa lub herbata równie świetnie sprawdzały się w formie ofiary. :D „Stałe” pożywienie jakie przypadnie Sobkowi do gustu to na pewno pieczywo, mięso (absolutnym tabu są jakiekolwiek owoce morza, ryby lub wieprzowina! (Co wydaje mi się trochę dziwne, krokodyl raczej nie wzgardziłby rybą, ale co kto lubi)), najlepiej wołowina lub drób. Z owoców prawdopodobnie większość dostępnych będzie robiła za dobra ofiarę, choć figi i daktyle będą raczej bliższe kuchni z regionu pochodzenia Sobka. Co do usuwania ofiarowanej żywności z ołtarza, wielu sugeruje po prostu je zjeść. Ja osobiście uważam, że dobrze by było oddać żywność naturze, najlepiej gdzieś w pobliżu rzeki.

Jeśli chodzi o kwiaty, to głównie czerwone róże. Umieszczając na ołtarzu kadzidła lub świeczki zapachowe, sugerowane jest używanie zapachów mirry, drzewa sandałowego lub olibanum. Kolory to zieleń i niebieski, choć gdy przychodzi do ofiarowania Sobkowi przedmiotów, najczęściej jest to złoty/solarne kolory.

Symbole, które warto umieścić na ołtarzu to głownie Oko Horusa oraz wszystko, co można łączyć ze słońcem i Nilem. Nierzadko Sobek będzie zadowolony z zielonej rośliny doniczkowej na ołtarzu, wiec może i jakaś paprotka będzie właściwa. :D

źródła:
http://www.ancientegyptonline.co.uk/sobek.html
http://www.ancient-egypt-online.com/sobek.html
Pozwoliłam sobie przetłumaczyć kilka informacji na temat Sobka, bo mi jakoś pusto było w jego temacie. Uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-10-2016, 22:17 {2} przez DragoBonita.)
15-10-2016, 22:15
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB