Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izyda
Autor Wiadomość
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,063
Reputacja: 85
Podziękowania: 925
Podziękowano 1271 razy w 627 postach
Izyda
Zwana też Isis i... no to kobieta wieloimienna. xD
Czego była Boginią? Eh... tego jest w cholerę... miłości, płodnosci, małżeństw, mądrości, leczenia, a także zmarłych. Patronka rodzin małżeństw faraonów i od kiedy wykradła od Boga Bogów - Re (bądz Ra) tajemnice magii, jest także Boginią magii i patronką czarownic.

Jej zwierzeciem była krowa, tak samo jak u Hathor, wszak była z nią identyfikowana. Była też identykowan z egipską Bastet, grecką Dementer, celtycka Bridgit i obecnie chrześcijańską Maria, są też przypuszczenia że wizerunek Marii był kreowany właśnie na Izydzie. Kolorem Izyda jest zloty zaś atrybutem tron który oznacza jej imię.

Izyda była córką nieba, czyli Nut i ziemi, czyli Geba, siostrą Seta i Neftydy, byla także siostrą i żona Ozyrysa, matką Horusa. Jej dzień to 17 lipca wedlug podań to dzień jej urodzin.

Ps Potem opisze pokrótce jeden mit bd o tym wiedzieć.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
01-05-2014, 22:22
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Elvie
~Nesse
Niezarejestrowany

Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
RE: Izyda
Isztar to odrębna bogini, a nie inne imię Izydy. Uśmiech
01-05-2014, 22:30
Reply
Olimpia Niedostępny
...

Oj fakt, Isztar jest identyfikowana z Izydą. Dzięki. Uśmiech

Ej, patrzyłam w necie i jest napisane, że Isztar i Isis były jej innymi imionami... Pogubiłam się. Język
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
01-05-2014, 22:35
Znajdź Posty Reply
~Nesse
Niezarejestrowany

Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Isztar to mezopotamska bogini, troszkę inna godforma niż Izyda. :p

A btw, Oli, napisz coś o cudnych skrzydłach matki Izydy. :D
01-05-2014, 22:57
Reply
Binah Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 62
Reputacja: 5
Podziękowania: 8
Podziękowano 31 razy w 17 postach
Olimpio zależy gdzie patrzyłaś Oczko

Isztar to inaczej Inanna - http://pl.wikipedia.org/wiki/Isztar - I nie jest wiązana z Izydą/ Isis choć niektórzy mogą się tutaj doszukać jakichś podobieństw.

Izyda jest związana tylko z panteonem bogów starożytnego Egiptu. Głównie to bogini magii i świata zmarłych, a dokładnie wędrówki po krainie umarłych.

Małe info...

Jej kult rozpoczął się prawdopodobnie w Sebennytos co najmniej 3100 p.n.e i szybko rozpowszechnił się w całym Dolnym i Górnym Egipcie, ale szczególnie czczona była w delcie Nilu w sanktuarium Behbeit El-Hagar oraz na wyspie Philae/File (znajdującej się kiedyś w okolicach pierwszej katarakty na Nilu, obecnie po wybudowaniu tamy w Asuanie komplex świątynny przeniesiono do Jeziora Nassera powstałego po zalaniu terenów w okolicach tamy). Według Herodota była jedyną boginią, w którą wierzyli wszyscy Egipcjanie. Ozyrys, Izyda i Horus od momentu Nowego Państwa stanowili Triadę (Trójcę) najważniejszych bóstw Egiptu, która w czasach hellenistycznych uległa zamianie na Serapisa (alexandryjskie bóstwo powstałe po złączeniu wierzeń egipskich i greckich) oraz Harpokratesa (jednego z przedstawień Horusa po hellenizacji), jednak sama bogini zachowała swoją pozycję. Kapłani i kapłanki Izydy byli uważani za uzdrawiaczy, potrafili wytłumaczyć znaczenie snu albo wręcz kontrolować pogodę poprzez splatanie i rozplatanie włosów (stąd węzeł Izis uważany był za magiczny). Kult na wyspie Philae przetrwał aż do 6 wieku naszej ery, do czasów Justyniana, było to ostatnie starożytne sanktuarium w historii, które zostało zniszczone.

WIZERUNKI, SYMBOLE I ZWIERZĘTA

Zwierzętami ściśle kojarzonymi z Izydą były ptaki drapieżne zwłaszcza jastrząb oraz kania. Jastrząb był związany z władzą, słońcem, wiatrem oraz elementem męskim, kanopa zawierająca wątrobę, którą opiekowała się Izis była zwieńczona wizerunkiem jastrzębia, również jej syn Horus był przedstawiany z głową tego ptaka. Kania jest ptakiem spokrewnionym z jastrzębiami oraz orłami i występującym w całej Europie i na północy Afryki; potrafi wznosić się na duże wysokości, a kiedy młodym zagraża niebezpieczeństwo matka wysyła im sygnał aby udawać martwych, co robią tak skutecznie, że drapieżnik zazwyczaj zostawia i omija je. Cytując wikipedię, kania może atakować agresywnie inne drapieżniki, nawet gdy są od niej większe, aby odebrać im ofiarę. W ten sposób tłumaczy się znajdowane w żołądkach tych ptaków resztki zwierząt, których osobnik tej wielkości nie dałby rady sam złowić. Kania ma słabe nogi, ale bardzo szerokie skrzydła, a jej lot określany jest jako bardzo elegancki (po angielsku słowo kite określa zarówno ‘kanię’ jak i ‘latawiec’).

Roślinami Izydy są lotus, cedr, drzewo sykomory (faraon Totmes III, bratanek Hatszepsut, przedstawiony był jako ssący mleko z drzewa sykomory, które miało pierś, być może to także nawiązanie do imienia jego matki Iset, jednej z żon Totmesa II, noszącej imię tej bogini) oraz róże, które zaczęto przypisywać jej w czasach hellenistycznych prawdopodobnie ze względu na skojarzenie z Afrodytą i jej symbolami. Co ciekawe, zapotrzebowanie na róże do rytuałów i obrzędów było tak ogromne, że przemysł mający dostarczać potrzebnych kwiatów stał się niezwykle opłacalny. Wieniec z kwiatów róż pozostawiano w grobowcach zmarłych jako symbol bogini.

Planetą wiązaną z Ozyrysem i Izydą jest Syriusz (pojawianie się tej gwiazdy w lipcu zapowiadało wylew Nilu, a poprzez to żyzną glebę, obfite zbiory i oddalenie widma głodu), oboje są poprzez ten sam aspekt przybywania i ubywania łączeni z księżycem i cyklem lunarnym. Poprzez utożsamienie z Afrodytą i Asztarte w czasach rzymskich przypisywać jej zaczęto także planetę Wenus.

Z Izydą związany jest także węzeł zwany Tiet, Tyet lub Tet (albo po prostu węzłem Izydy). Jego nazwę tłumaczy się jako dobrobyt lub życie i jest jak widać jest on związany z symbolem ANKH. Węzeł ten przedstawiany jest jako element ubrania bogów i prawdopodobnie nosiły go do szat także kapłanki bogini. Inną nazwą jest krew Izydy, w tym przypadku jest on amuletem pogrzebowym wykonanym na czerwonym drewnie, szkle lub kamieniu i prawdopodobnie reprezentuje magiczną krew menstruacyjną z łona bogini, a co za tym idzie cykl narodzin i odrodzenia (wspomniany jest w 156 wersie Księgi Umarłych: Twoja jest krew, Izydo, twoja jest władza, Izydo, twoja jest magia. Amulet ten ochroni Władcę przed każdym, kto ważyłby się działać przeciw niemu).

Źródło - http://kraina-blogini.blog.onet.pl/categ...-egipskie/
01-05-2014, 23:00
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...

Przecież to logiczne, że opisuję tylko jedną z wersji. xD A masz pojęcie, ile jest wersji mitów? xD
Ciężko by było opisać jeden mit, podając mnóstwo wersji... Człek by się pogubił.

Napisałam tą datę urodzin, którą znam. Co ty myślisz, że ja czytam kilkanaście wersji jednego mitu? xD
No ok, czytam, ale niektóre egipskie mity nigdy mi nie podchodziły.

Nesse, to był post pisany na szybkiego, bo miałam do wyboru albo opublikował to, co już napisałam, albo zamknąć stronę. xD

Binah, dzięki, ja na ogół znam tylko jedno z imion bogów, po prostu więcej uważam za niepotrzebne. :-)
No i oczywiście Izyda jest patronką nie tylko tych dwóch dziedzin.
Normalność to wymysł.
-----------
01-05-2014, 23:02
Znajdź Posty Reply
Binah Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 62
Reputacja: 5
Podziękowania: 8
Podziękowano 31 razy w 17 postach
[Obrazek: 705036isiswings.jpg]

I jej piękne skrzydła <3

Misteria Izydy - bardzo popularne w starożytnym Rzymie

Od czasów hellenistycznych poprzez całą epokę Imperium Rzymskiego kult Izydy rozpowszechnił się daleko poza Egipt, a ona sama stała się jednym z głównych bóstw świata starożytnego. W Rzymie 5 marca obchodzono na jej cześć misteria nazywane Navigium Isidis (dosłownie: Naczynie Izis), gdzie w procesjach niesiono ofiary z mleka i przypraw, a także święte przedmioty jej przypisywane, kwiaty i pochodnie oraz latarnie, towarzyszyły temu obowiązkowo śpiew i muzyka. Popularnym rzymskim świętem były także Isia, które miały miejsce między 28 października a 3/4 listopada. Ich treścią był mit o wskrzeszeniu Ozyrysa, a uczestniczyli w nich zarówno kapłani jak i wyznawcy bogini zrzeszeni w bractwach, które spełniały różne funkcje: pastoforowie nieśli kapliczki bogini w czasie procesji, melaneforowie ubierali czarne szaty, przypominając o bólu Izydy po śmierci Ozyrysa.

Stąd związek Izydy ze światem umarłych i wędrówkę przez ich krainę.

Źródło - http://kraina-blogini.blog.onet.pl/categ...-egipskie/
Ogólnie polecam - świetne opisy - jeśli ktoś chce lepiej poznać daną boginię albo z nią "popracować".
01-05-2014, 23:11
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...

Miałam opisać legendę, ale widzę, że już jest opisana w poniższym wątku, więc po co to robić ponownie. Uśmiech

http://witchcraft.org.pl/Thread-Legendy-...t-i-Ozyrys
Normalność to wymysł.
-----------
01-09-2014, 18:53
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB