Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tablica Szmaragdowa
Autor Wiadomość
Verisa Offline
סמאל

Liczba postów: 59
Reputacja: 4
Podziękowania: 1
Podziękowano 7 razy w 4 postach
Tablica Szmaragdowa
TABLICA SZMARAGDOWA
(na podstawie tłumaczeń Fulcanelliego i Sir Isaaca Newtona)

To jest prawdą, całą prawdą, na pewno i bez kłamstwa:
To co jest na dole jest takie jak to co jest na górze; a to co jest na górze jest takie jak to co jest na dole. Poprzez to dokonują się wszelkie cuda.
I tak jak wszystkie rzeczy istnieją w Jednym i pochodzą od Jednego, które jest najwyższą Przyczyną, poprzez mediację Jednego, tak wszystkie rzeczy są zrodzone z Jednej Rzeczy przez adaptację.
Słońce jego ojcem, Księżyc matką;
Wiatr nosił go w swym łonie. Ziemia jest jego żywicielką i strażnikiem.
Jest Ojcem wszystkich rzeczy,
zawarta jest w nim wieczna Wola.
Jego siła, jego moc pozostają całe, kiedy przemienia się w ziemię.
Ziemia musi zostać oddzielona od ognia, subtelne od gęstego, delikatnie z nieustającą uwagą.
Powstaje z ziemi i wznosi się ku niebu i z powrotem schodzi na ziemię; gromadzi w sobie siłę wszelkich rzeczy wyższych i niższych.
Poprzez poznanie tej rzeczy cała wspaniałość świata stanie się twoja a wszelka niejasność odejdzie od ciebie.
Jest to moc ponad moce, siła posiadająca siłę wszelkiej mocy, gdyż przezwycięży każdą subtelną rzecz i przeniknie każdą litą rzecz.
W ten sposób został stworzony świat.
Z niej są zrodzone różnorodne cuda, do których osiągnięcia podano tu wskazania.
Z tego właśnie powodu nazywają mnie Hermes Trismegistos, gdyż posiadłem trzy części filozofii wszechświata.
To co nazwałem Słonecznym Dziełem jest teraz zakończone.
Mą pomocną dłoń wieńczą pazury bestii
Dziś zżera mnie męka,Bo przecież Ty miałeś mieć moc, co uwalnia od piętna syna סמאל
Nadrzędnym prawem każdego człowieka jest prawo do obrony. Jeśli ktoś wejdzie ci w drogę masz prawo zemścić się z całą bezwzględnością. Odpłać mu po stokroć, a nigdy więcej nie stanie ci na drodze! Nikt nie może ci tego zabronić, a każdy kto mówi inaczej jest kłamcą.
01-06-2014, 08:59
Rasphul Offline
Nadęty Magus

Liczba postów: 73
Podziękowania: 4
Podziękowano 52 razy w 31 postach
RE: Tablica Szmaragdowa
Proponuję zapoznać się też z komentarzem do Tablicy Szmaragdowej.

Cytat:Prolog

Szmaragdowa Tablica (SzT) Hermesa jest podstawą zachodniej myśli i praktyki alchemicznej, jakie znamy dzisiaj. Alchemia jest generalnie praktycznym zastosowaniem filozofii hermetycznej, w przeciwieństwie do powszechnego postrzegania jej jedynie za żądzę złota. W moim komentarzu będę badał SzT jako określenie hermetycznej i alchemicznej filozofii.

Dokładne pochodzenie SzT jest owiane tajemnicą. Opinie wielce się różnią, od naukowej teorii, że pochodzi ona z wczesnego okresu alchemii arabskiej, do spekulacyjnej fantazji o pochodzeniu atlantejskim. Oryginalny dokument nie przetrwał i mamy jedynie do czynienia z jego tłumaczeniami. Dostępnych jest rzeczywiście kilka różnych tłumaczeń SzT, a ja zdecydowałem się użyć XII wiecznego łacińskiego tłumaczenia Steele i Singel (1928:p.492).[1] Jednakże w tekście komentarza ciągle odnoszę się do mojej biblioteczki tłumaczeń (w sumie 14), gdyż każda różnica w doborze słów skutkuje lekko odmienną interpretacją. Próbowałem zlać znaczenie wielu z nich w moim komentarzu tej konkretnej wersji.

W ciągu ostatnich 200 lat odkryto kilka arabskich tłumaczeń i przeniesiono je na angielski. Jedna z tych arabskich wersji zawiera tekst twierdzący, że SzT jest testamentem osoby nazywanej „Balinas”, która weszła do jaskini i zobaczyła Hermesa siedzącego w niej i trzymającego „szmaragdową” (co oznacza „zielony kamień”, a nie że był to akurat szmaragd) tablicę, na której były zapisane pewne słowa w starożytnym syryjskim. Najwyraźniej, Balinas opuścił jaskinię i następnie spisał (albo przekazał ustnie) to, co zobaczył wyryte na tablicy Hermesa. Niezależnie od tego, czy ta historia jest prawdziwa czy nie, to te słowa poprzedzając SzT wartościowym mitologicznym obrazem: wewnętrznym poszukiwaniem znaczenia.

SZMARAGDOWA TABLICA HERMESA

1) PRAWDZIWE, BEZ FAŁSZU, PEWNE I NAJPRAWDZIWSZE:
2) TO, CO JEST NA DOLE JEST JAK TO, CO NA GÓRZE; I TO, CO JEST NA GÓRZE JEST JAK TO, CO JEST NA DOLE, BY CZYNIĆ CUD JEDNEJ RZECZY.
3) I JAK WSZYSTKIE RZECZY ISTNIEJĄ Z JEDNEGO, MEDYTUJĄCEGO JEDNEGO, TAK WSZYSTKIE URODZONE RZECZY Z TEJ STRONY JEDNEJ RZECZY ISTNIEJĄ Z ADAPTACJI.
4) JEJ OJCEM JEST SŁOŃCE, JEJ MATKĄ KSIĘŻYC;
5) WIATR NIESIE JĄ W SWOIM ŁONIE; KARMI JĄ ZIEMIA.
6) TUTAJ JEST OJCIEC WSZELKIEJ CUDOWNOŚCI CAŁEGO ŚWIATA.
7) JEGO MOC JEST PEŁNA JEDYNIE GDY ZWRÓCONA KU ZIEMI. ODDZIELA ZIEMIĘ OD OGNIA, SUBTELNE OD GĘSTEGO, PRZYJEMNIE, Z WIELKĄ ZDOLNOŚCIĄ.
8) WZNOSI SIĘ Z ZIEMI DO NIEBA, PONOWNIE SCHODZI NA ZIEMIĘ I PRZYJMUJE MOC GÓRY I DOŁU.
9) TAK POSIĄDZIESZ CHWAŁĘ CAŁEGO ŚWIATA. DLATEGO WSZELKI MROK OD CIEBIE UCIEKNIE.
10) TU JEST NAJSILNIEJSZA SIŁA WSZELKIEJ SIŁY; GDYŻ ZWYCIĘŻA WSZELKIE SUBTELNE RZECZY, PRZENIKA WSZELKIE RZECZY STAŁE.
11) TAK ZOSTAŁ STWORZONY ŚWIAT.
12) Z TEGO POWSTANĄ ZDUMIEWAJĄCE ADAPTACJE, NA KTÓRE JEST TO SPOSÓB.
13) ZATEM JESTEM NAZYWANY HERMES POTRÓJNIE-UKORONOWANY (TRISMEGISTUS), POSIADAJĄC TRZY CZĘŚCI FILOZOFII (MĄDROŚCI) CAŁEGO ŚWIATA.
14) KOMPLETNE JEST TO CO MÓWIŁEM O DZIAŁANIU SŁOŃCA.

Komentarz

1) PRAWDZIWE, BEZ FAŁSZU, PEWNE I NAJPRAWDZIWSZE.
Szmaragdowa Tablica (SzT) rozpoczyna się od stwierdzenia, że jej słowa są uniwersalnie prawdziwe. Istnieje bardzo wiele poziomów Prawdy, a SzT określa tutaj, że jej słowa mają zastosowanie do wszystkich tych poziomów. W ten sposób, SzT daje nam klucz, dzięki któremu możemy testować nasze rozumienie jej słów? jeśli na jakimkolwiek poziomie naszego doświadczenia te słowa nie brzmią prawdziwie, to nasze rozumienie musi zostać rozszerzone.

2) TO, CO JEST NA DOLE JEST JAK TO, CO NA GÓRZE; I TO, CO JEST NA GÓRZE JEST JAK TO, CO JEST NA DOLE, BY CZYNIĆ CUD JEDNEJ RZECZY.
Tutaj SzT definiuje JEDNĄ RZECZ jako Nieskończone Kontinuum. Zwrot GÓRA (bądź jakiekolwiek z jego różnych tłumaczeń) ustanawia dwie koncepcje: 1) punkt startowy dla którego istnieje GÓRA; oraz 2) nieskończony kierunek do góry. Zwrot DÓŁ, podobnie, ustanawia: 1) punkt startowy, dla którego istnieje DÓŁ; i 2) nieskończony kierunek do dołu. Stwierdzenie, że TO, CO NA GÓRZE JEST JAK TO, CO JEST NA DOLE, i vice versa, umieszcza je w continuum podobieństwa. To tworzy Nieskończone Kontinuum z tylko jednąRZECZĄ jasno zdefiniowaną – Środkiem, z którego GÓRA i DÓŁ rozciągają się w nieskończoność.

W Nieskończonym Kontinuum, Środek ma miejsce (zachodzi) w każdym kim, czym, kiedy, gdzie i dlaczego. Wzdłuż Kontinuum nie ma miejsca, z którego GÓRA i DÓŁ nie rozciągałyby się w nieskończoność, a zatem na równi. W tym sensie, Nieskończone Kontinuum jestJEDNĄ RZECZĄ.

Nazywam tę JEDNĄ RZECZ: Jaźnią. Zawiera ona wszystkie RZECZY i wszystkie nie-RZECZY, i jest być może najobszerniejszym i najpotężniejszym Kontinuum, jakie możemy przyjąć. Takie Kontinuum umieszcza nas w relacji do ptaka na drzewie, do innej osoby, do substancji nad którą pracuje się w laboratorium alchemicznym, do Archanioła, do różnych aspektów naszej osobowości, do rzeki, do generalnie wszystkiego co tylko możemy sobie wyobrazić.

Wewnątrz Kontinuum nie istnieje coś takiego jak CUD, gdyż to słowo implikuje zajście wychodzące poza Prawa Natury. Z punktu widzenia Hermetyzmu, rzeczy, które uznajemy za cuda są jedynie takim sposobem współgrania Praw Natury, jakiego nie rozumiemy, a nie takim, który łamie te Prawa. Mając to na uwadze, stwierdzenie SzT o CUDZIE JEDNEJ RZECZY wskazuje, że jedynie na poziomie całego Nieskończonego Kontinuum istnieje prawdziwa cudowność i prawdziwość; oraz że wszystko, co robimy tutaj wewnątrz Kontinuum, jest jedynie manipulacją Prawami Natury.

Więcej...
09-01-2015, 17:48
 Podziękowali: abojawiem

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB