Ocena wątku:
  • 2 głosów - 3 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Banshee
Autor Wiadomość
wena Offline
Leniwa Szumowina

Liczba postów: 346
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 13
Podziękowania: 5
Podziękowano 8 razy w 10 postach
Podziękowano 8 razy w 10 postach
Post: #1
Banshee
Moja ulubiona z istot Irlandzkich jest Banshee, najpierw polska definicja z Wikipedii.

Banshee (polska wymowa: banszi)
w mitologii irlandzkiej zjawa w kobiecej postaci, najczęściej zwiastująca śmierć w rodzinie.

Postać banshee, początkowo pośredniczki między krainą zaświatów a ludźmi, wiąże się ściśle z mitem o Tuatha Dé Danann. Według tradycji niektóre rodziny irlandzkie miały związane ze sobą banshee, które mogły się ukazywać przed śmiercią członka rodziny; banshee są szczególnie znane ze swojego żałosnego płaczu lub zawodzenia, którymi ją przepowiadają.

Niektóre tradycyjne przekazy rozróżniają między ujrzeniem a usłyszeniem banshee – podczas gdy usłyszenie "lamentu banshee" prorokuje śmierć w rodzinie, ujrzenie tej istoty zapowiada śmierć osoby, która ją widziała. Banshee z tych opowieści zawsze są ubrane na biało i mają długie, jasne włosy, które czeszą srebrnymi grzebieniami. Podobnie jak skrzaty, banshee przywiązują się do jednego ludzkiego domostwa, ale zamiast pomagać w gospodarstwie te dziwne i posępne istoty, płacząc snują się po okolicy i piorą odzież ludzi mających wkrótce umrzeć. Jedni opisują banshee jako piękne, drudzy zaś jako szkaradne, ale wszyscy zgodnie stwierdzają, że w ich wyglądzie jest coś przerażającego. Podobno kilku nieszczęśników, którzy spojrzeli banshee w twarz umarło ze strachu. Tak samo śpiew banshee jest jednocześnie uroczy i niepokojący. Niektórzy twierdzą, że zabraniając banshee lamentować można opóźnić czyjś zgon. Wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ w większości przypadków banshee nie sprowadza śmierci, lecz tylko ją zwiastuje
http://pl.wikipedia.org/wiki/Banshee
[Obrazek: Banshee3.jpg]
Dużo oczywiście nie ma po polsku,
Dodam ze Banshee pokazuje się ludziom którzy mają umrzeć w drastycznych wypadkach, jak morderstwo itp.
W innych wersjach Banshee zapowiadała śmierć kogoś wielkiego albo świętego. Inne historie porównują Banshee do ducha zmarłej kobiety brutalnie zamordowanej albo matki która zmarła przy porodzie.
Ale nie zawsze można ją też zobaczyć, wiec informuje osoby które mają umrzeć płaczem, lamentowaniem najczęściej dochodzonym z lasów.
Jeśli się pojawi to najczęściej jako starucha pochylona. Choć według informacji morze przybrać wiek dowolny wedle własnego uznania.
Tak że przybiera formę rożnych zwierząt nienawiązujących do czarostwa w Irlandii. Jak wrona siwa, gronostaj, Mustela.
[Obrazek: Mustela_nigripes.jpg]

Aoibheall / Aeval jej imię znaczy piękna albo płonący ogień.
Była duchem opiekuńczym dwóch klanów irlandzkich.
(Dál gCais,Ó Bríen.) Ona była/jest duchem która rządzi 25 Banshee. Jej mieszkanie/miejsce znajduje się w Craig Liath(szary kamień)
pagórek widoczny z rzeki Shannon. Jakieś dwie mile od Killaloe.
Miała kochanka "Dubhlainn Ua Artigan" i magiczną harfę. Było powiedziane kto usłyszał dźwięk harfy nie żył długo po tym wydarzeniu.

[Obrazek: Banshee_Concept_by_Catsy.jpg]
"Pamiętaj: w co umysł może uwierzyć, to umysł może osiągnąć...." = Napoleon Hill

----------------------------


[Obrazek: tumblr_omilcy7mzi1ue04pxo1_250.gif]
09-01-2014, 19:39
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB