Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praktykowanie magii żywiołów
Autor Wiadomość
VerumPL Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 151
Reputacja: 4
Podziękowania: 6
Podziękowano 9 razy w 4 postach
Praktykowanie magii żywiołów
Jakie jest wasze zdanie na to, że w opinii niektórych można praktykować magię tylko jednego żywiołu, by osiągnąć dobre rezultaty liczę na ciekawa dyskusję. Aktualnie jestem jak najbardziej obiektywny w tym temacie, ale wolał bym poznać waszą opinię.
Nie jesteś pięknym i niepowtarzalnym płatkiem śniegu Jesteś tą samą gnijącą organiczną materią jak wszystko inne
My wszyscy jesteśmy częścią tej samej kompostowej kupy
Jesteśmy całą śpiewającą, całą tańczącą tandetą tego świata
01-10-2014, 22:44
Evander Offline
Wikkid Wizzy

Liczba postów: 760
Reputacja: 63
Podziękowania: 134
Podziękowano 583 razy w 126 postach
RE: Praktykowanie magii żywiołów.
Amorte,

Według magów rytualnych, co to mają obsesję na punkcie prawidłowego rysowania pentagramów, praktykowanie, czy też raczej zgłębianie istoty wszystkich żywiołów jest nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne.

Moim zdaniem mają rację. Ciało człowieka składa się ze wszystkich żywiołów i wszystkie są tak samo istotne do jego funkcjonowania.
Everything that has a (born) beginning has an end (in death).

"Zaprawdę, Moc jest krewną konieczności,
 i przychodzi, gdy człowiek jej pragnie" - Pitagoras
01-10-2014, 22:59
Havrana Offline
Użytkownik

Liczba postów: 24
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Dobra. A, o który system żywiołów chodzi? I, z której kultury?

Podejrzewam, że o ten najpopularniejszy, 4+1, wcale nie taki oczywisty i w gruncie rzeczy do europejskiej magii importowany (przez greckich filozofów przyrody z Wed, w których jest echem wpływów drawidyjskich). W takim razie przy zastosowaniu magicznym wypadałoby się zastanowić, z którego konkretnie ujęcia tego systemu się korzysta (bo się między sobą różnią) - wyjściowego - wedyjskiego? Wczesnych greckich filozofów przyrody? Pitagorejskiego? Renesansowego falsyfikatu zwanego Kluczem Salomona? Hermetycznego - klasycznego lub Bardonowskiego? Teozoficznego? Czy w końcu ezoteryczno-njuejdżowego. Bo w każdym z tych systemów traktowanie żywiołów wiąże się bardzo mocno z pojmowaniem konstrukcji świata i zasad jego funkcjonowania. Bez ich znajomości ze skutecznością ani rusz - bo na szczęście magia posiada świetny wewnętrzny ogranicznik - jeśli nie zna się dokładnie mechanizmu działania stosowanej techniki i jej wpływu na rzeczywistość, o skuteczności można sobie tylko pomarzyć.

Ja sama ten system 4+1 odrzucam jako obcy większości ludów Europy, a używam 9-elementowego Duile, który znakomicie oddaje relacje między mikro-a makrorzeczywistością i w im niemożliwe jest wyrwanie jednego elementu z kontekstu całości i skupienie się wyłącznie na nim.

Ale i w ezopopularnym systemie 4+1 istotna jest równowaga... bo gdyby dać prymat takiemu żywiołowi Ziemi na przykład - funkcjonowanie organizmu postępującego w ten sposób "magusa" zdominowałyby procesy trawienne...
Þat kann ek it þriðja
ef mér verðr þörf mikil hapts við mína heiptmögu
eggjar ek deyfi minna andskota
bítat þeim vápn né velir
01-11-2014, 01:48
VerumPL Offline
Wtajemniczony

Havrana myślę raczej o słowiańskim pojmowaniu żywiołów tej najprostszej tej najstarszej. "Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę" Wilhelm Ockham.
Jestem rodzimowiercą i nie widzę potrzeby mieszania sobie w głowach ale skoro jesteś w stanie tyle o tym powiedzieć opisz to w osobnych tematach dla niektórych może być to wiedza niezbędna.
Nie jesteś pięknym i niepowtarzalnym płatkiem śniegu Jesteś tą samą gnijącą organiczną materią jak wszystko inne
01-11-2014, 02:03
Havrana Offline
Użytkownik

Liczba postów: 24
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Czyli? Jakieś konkrety? I możesz podać konkretne źródła, z których je wywodzisz? (mam nadzieję, że nie bzdety pisane przez Matelę albo Białczyńskiego).

Bo układ żywiołów ogień-powietrze-woda-ziemia nic wspólnego ze Słowiańszczyzną i Słowianami nie ma. Ani z żadnym ludem indoeuropejskim - nawet u Greków jest importem.

Ja też jestem rodzimowierczynią. Tyle że germańską. Ale od ćwierćwiecza zajmującą się natywnie europejską magią rekonstrukcyjną (od Bałtów na wschodzie, po Celtów na zachodzie, od Skandynawów i szeroko pojętych Germanów na północy po Bałkany na południu), a przy tym religioznawczynią rozważającą doktorat z kulturoznawstwa Oczko - więc zawsze możemy się rzeczowymi argumentami poprzerzucać. Dla dobra forum.
Þat kann ek it þriðja
ef mér verðr þörf mikil hapts við mína heiptmögu
eggjar ek deyfi minna andskota
bítat þeim vápn né velir
01-11-2014, 02:56
VerumPL Offline
Wtajemniczony

Havrana, wszystko co wiem mam z mojej praktyki, oraz z tego, że kiedyś odbierałem lekcje od Resnera i paru wołchów.
Wiesz, że my, Słowianie, nie pozostawialiśmy po sobie źródeł pisanych, a ty uczyłaś się z książek.
Kiedyś rozmawiałem z wieloma duchami tej religii, raz nawet z Welesem, dlatego też uznaję źródła pisane na ten temat za baśnie tysiąca i jednej nocy, bo wiem jak wiele rzeczy było wyssanych z palca albo nieludzko przerobione.
01-11-2014, 10:27
~Nesse
Niezarejestrowany

Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
(01-11-2014, 10:27)VerumPL napisał(a): Kiedyś rozmawiałem z wieloma duchami tej religii raz nawet z Welesem , dlatego też uznaję źródła pisane na ten temat za baśnie tysiąca i jednej nocy bo wiem jak wiele rzeczy było wyssanych z palca albo nieludzko przerobione.

[Obrazek: bth_facepalm.jpg]
01-11-2014, 11:24
VerumPL Offline
Wtajemniczony

Nesse może jakoś uzasadni?
Oczernianie bez uzasadnienia to tak jak by głupota.
01-11-2014, 11:29
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,029
Reputacja: 85
Podziękowania: 908
Podziękowano 1252 razy w 612 postach
Verum, nie przejmuj się, niektórzy nie wierzą póki nie doświadczą. Zgadzam się z powyższymi, nie należy olewać żadnego z żywiołów, musi być równowaga. Oczywiście każdy ma ten swój główny jak to określił Alator, ulubiony ale ze wszystkimi należy pracować. A tak na marginesie to bardziej mi do Ciebie pasuje Magia Chaosu, nie wyobrażam sobie Ciebie w Magii Naturalnej.
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
01-11-2014, 12:03
VerumPL Offline
Wtajemniczony

Czekałem tylko na Twoją odpowiedź Olimpio, a Twoje zdanie na temat moich predyspozycji jest bardzo ważne. :D I pomoże mi obrać kierunek na nowej ścieżce rozwoju magicznego.
01-11-2014, 12:07

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB