MUDRY i leczenie
Autor Wiadomość
~Ismena
Niezarejestrowany

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #1
MUDRY i leczenie
Mudry - energetyczne układy dłoni
/Na podstawie książki "Moc Twoich dłoni" autorstwa Leszka Mateli i Otylii Sakowskiej./


Sanskryckie słowo mudra w dosłownym tłumaczeniu oznacza "to, co przynosi radość". Mud tłumaczy się jako "radość" oraz jako "gesty w celu zadowolenia bogów", natomiast Ra znaczy "to co daje". Mudry stosowane są w sztuce sakralnej, tańcu i jodze w celu osiągnięcia harmonii duchowej.

Stworzono również cały szereg pozycji dłoni i palców o działaniu terapeutycznym i leczniczym. Mechanizm działania mudr polega na kierowaniu przepływem energii i usuwaniu blokad energetycznych. Ten rodzaj terapii jest prosty, skuteczny i bezpieczny.

Mudry wywodzą się z starohinduskiej Ayurwedy /wiedza o życiu/. Polegają na układach palców ręki lub obu rąk, które mają działanie uzdrawiające. Tradycyjna medycyna hinduska uważa, że nadmiar lub niedostatek któregoś z elementów /słońca, powietrza, nieba, ziemi lub wody/ jest przyczyną choroby i różnych dolegliwości, gdyż polega na zachwianiu równowagi mikrokosmosu naszego ciała. Reguła wyrównania energii występuje wtedy, gdy czubkiem któregoś z palców dotknie się opuszka kciuka. Aby zredukować któryś z elementów należy lekko nacisnąć kciuk, natomiast,by wzmocnić jakiś element należy kciukiem lekko nacisnąć odpowiedni opuszek palca. Nie wpływają na siebie wzajemnie tylko serdeczny i mały palec.Podczas wykonywania mudr należy pamiętać o kilku zasadach:

  - przed ich rozpoczęciem należy rozluźnić nadgarstki i zrelaksować
   mięśnie dłoni;
  - podczas wykonywania układów, w których łączymy opuszki palców, pamiętaj, aby palce stykały się ze sobą lekko;
  - daną mudrę należy powtarzać kilka razy dziennie przez np. 2 lub 3 kwadranse;
  - podczas dnia można wykonywać więcej niż jedną mudrę oddziałując
   w ten sposób na kilka dolegliwości;
  - mudry wykonuj świadomie, w stanie wyciszenia wewnętrznego.


Mudry podstawowe:

GYAN MUDRA (MUDRA WIEDZY I MĄDROŚCI)
[Obrazek: gyan%20mudra.jpg]

Stosowana jest przeciwko dysharmoniom duchowym i wewnętrznemu nieporządkowi. Usuwa niepokój, przygnębienie, poprawia pamięć, zdolność koncentracji. Jest pomocna przy zaburzeniach snu, trudnościach w skupieniu, depresjach i nadciśnieniu tętniczym. Wpływa regenerująco na organizm. Podwyższa potencjał energetyczny. Zalecana jest dla ludzi uczących się lub intensywnie pracujących umysłowo.

Wykonanie układu: palec wskazujący dotyka lekko opuszki kciuka, pozostałe palce są wyprostowane, ale nie napięte.

APAN VAYU MUDRA (MUDRA RATUJĄCA ŻYCIE)
[Obrazek: apan%20vayu%20mudra.jpg]
Mudra ma korzystny wpływ w przypadku bólu lub silnego kołatania serca, a także złego samopoczucia, połączonego ze smutkiem i niepokojem. Może stanowić doraźną pierwszą pomoc przy zawale mięśnia sercowego.

Wykonanie układu (równocześnie obiema dłońmi): palec wskazujący składamy tak, aby opuszką dotknął podstawy kciuka. Palec środkowy i serdeczny jest zgięty i opuszkami stykają się z opuszką kciuka. Kciuk lekko uciska zewnętrzną stronę palca wskazującego. Mały palec jest wyprostowany.

PRAN MUDRA (MUDRA ŻYCIA)
[Obrazek: pran%20mudra.jpg]

Mudra sprzyja wzmocnieniu energii witalnej, poprawiając samopoczucie. Zmniejsza senność i nerwowość. Jest korzystna przy osłabieniu, zniechęceniu, a także w przypadku chorób oczu; poprawia ostrość wzroku.

Wykonanie układu (równocześnie obiema dłońmi): łączymy opuszkami palec serdeczny, mały i kciuk. Pozostałe palce pozostawiamy swobodnie wyprostowane.

VAYU MUDRA (MUDRA WIATRU)
[Obrazek: vayu%20mudra.jpg]

Mudra pomocna w takich chorobach jak : rwa kulszowa, reumatyzm, drżenie rąk i głowy. Należy ją stosować we wczesnych stadiach schorzeń. W przewlekłych chorobach wspierać Pran Mudrą. Przerwać stosowanie, gdy objawy choroby znikną.

Wykonanie układu (równocześnie obiema dłońmi): palec wskazujący zginamy tak, aby opuszką dotknął podstawy kciuka. Kciukiem lekko przyciskamy zgięty palec wskazujący w miejscu stawu. Pozostałe palce są luźno wyprostowane.

Mudry uzupełniające:

MUDRA "GRZEBYK MORSKI"
[Obrazek: grzebyk%20morski.jpg]

Poprawia funkcjonowanie układu trawienia, zwiększa apetyt. Wykonywanie tej mudry zaleca się ludziom osłabionym, z zaburzeniami trawienia, cierpiącym na brak łaknienia.

Wykonanie układu: wskazujące, środkowe, serdeczne i małe palce obu rąk krzyżują się ze sobą w ten sposób, że chowają się wewnątrz dłoni. Kciuki łączą się opuszkami.

MUDRA "GŁOWA SMOKA"

[Obrazek: glowa%20smoka.jpg]

Szczególnie zalecana dla dzieci. Stosowana jest w chorobach płuc, górnych dróg oddechowych, w przeziębieniach. Warto wykonywać ją profilaktycznie w okresach grypowych i przeziębieniowych.

Wykonanie układu: łączymy dłonie, krzyżując ze sobą małe i serdeczne palce obu dłoni, przy czym opuszki tych palców dotykają zewnętrznej strony dłoni. Palce wskazujące pozostają wyprostowane i złączone. Palce środkowe obejmują i lekko uciskają, od strony przeciwnej, złączone palce wskazujące. Palce środkowe stykają się opuszkami. Kciuki łączą się powierzchniami bocznymi.

MUDRA "OKNO MĄDROŚCI"

[Obrazek: okno%20madrosci.jpg]

Korzystnie wpływa na pracę mózgu, aktywizuje procesy myślowe. Wskazana jest przy zaburzeniach krążenia i miażdżycy.

Wykonanie układu (równocześnie obiema dłońmi): serdeczny palec zginamy tak, aby lekko dotknął podstawy kciuka. Kciuk uciska palec serdeczny, a pozostałe palce są wyprostowane.

MUDRA "SZYBUJĄCY LOTOS"
[Obrazek: szybujacy%20lotos.jpg]

Jej stosowanie jest korzystne w chorobach kobiecych, a także schorzeniach narządów jamy brzusznej (żołądek, jelito, pęcherzyk żółciowy).

Wykonanie układu : wyprostowane palce wskazujące i środkowe obu dłoni łączymy ze sobą opuszkami. Kciuki są wyprostowane i połączone opuszkami ich zewnętrzną stroną. Serdeczne i małe palce obu rąk krzyżujemy poziomo ze sobą tak, aby końcówki palców (średniego i małego) dotykały podstawy wewnętrznej palców środkowych.

MUDRA "SCHODY ŚWIĄTYNI NIEBIAŃSKIEJ"

[Obrazek: schody%20swiatyni.jpg]

Wskazana jest w przypadku depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Skutecznie poprawia nastrój nawet w beznadziejnej sytuacji.

Wykonanie układu : czubki palców lewej ręki, zaczynając od kciuka, układamy na przemian w górę z czubkami palców prawej ręki. Palce prawej ręki znajdują się zawsze na dole. Małe palce są wyprostowane i skierowane ku górze.

MUDRA "ZĄB SMOKA"

[Obrazek: zab%20smoka.jpg]

Skutecznie przeciwdziała stresom i niestabilności emocjonalnej. Stosowana jest przy zaburzeniach świadomości i koordynacji ruchowej.

Wykonanie układu (obiema dłońmi jednocześnie): wyprostowane palce wskazujące kierujemy ku górze. Ugięte kciuki lekko dociskamy do wewnętrznych powierzchni dłoni. Pozostałe palce (środkowe, serdeczne i małe) uginamy tak, aby przylegały do dłoni.

                                                ***
„Mudra” to pojęcie wieloznaczne. Jako mudry określa się gesty, mistyczne układy dłoni, pieczęć lub także symbol. Istnieją też ustawienia oczu, pozycje ciała i techniki oddechowe określane mianem mudr.
Te symboliczne ustawienia palców, oczu lub ciała pozwalają na plastyczne przedstawienie określonych stanów świadomości lub procesów w niej zachodzących i na odwrót – określone pozycje mogą prowadzić także do uzyskania symbolizowanych przez nie konkretnych stanów świadomości. Co to właściwie oznacza? Kto, przykładowo, często i żarliwie wykonuje gest nieustraszoności, który można zobaczyć na wizerunkach bogów hinduskich, z czasem uwolni się od swoich lęków.Mudry przemawiają zatem do określonych obszarów naszego mózgu lub naszej duszy i wywierają na nie określony wpływ. Działają jednak także na płaszczyźnie fizycznej. Poprzez zginanie, krzyżowanie, rozciąganie lub dotykanie palców innymi palcami możemy skutecznie pobudzić nasze ciało i naszego ducha i wywrzeć na nie wpływ. Mudry dłoni są stosowane szczególnie w kundalini jodze podczas określonych pozycji ciała, aby wzmocnić ich działanie. Ekspert w dziedzinie kundalini jogi Lothar-Rüdiger Lütge dodaje: „Kundalini joga wychodzi z założenia, że każdy obszar dłoni jest strefą odbijającą daną część ciała i mózgu. W ten sposób dłonie można traktować jako lustro odbijające nasze ciało i ducha”.

Kciuk jest symbolem świadomości kosmicznej (boskiej), a palec wskazujący – indywidualnej (ludzkiej). Ostatnim, lub pierwszym, celem jogi jest złączenie człowieka z kosmiczną świadomością. Gestem tym człowiek wyraża to życzenie, tę tęsknotę. Interesujące jest to, że oba te palce w chińskiej nauce o pięciu żywiołach przynależą do żywiołu metalu, a metal jest materiałem, który jest najlepszym przewodnikiem – przewodnikiem energii. Według tej koncepcji żywioł metalu także tworzy połączenie z żywiołem kosmicznym. W nim mieszka też inspiracja i intuicja.

Palec wskazujący symbolizuje inspirację (energię zewnętrzną), a kciuk – intuicję (energię wewnętrzną). W tym geście intuicja i inspiracja tworzą zamkniętą jedność, siły mikro- i makrokosmosu są złączone i wzajemnie się uzupełniają.
12-01-2014, 15:00
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB