Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chińskie istoty i stwory.
Autor Wiadomość
~Zygfryd
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #1
Chińskie istoty i stwory.
Witam,

W tym wątku wymienię i opiszę Chińskie stwory i istoty.

1.Ba She (巴蛇 Ba Shé) - wąż, który pożerał słonie

2.Lew chiński (zwany też psem Fo lub Foo) – według wierzeń chińskich był symbolem dostojeństwa i potęgi, ochraniał przed złymi mocami i duchami a także uznawany był za obrońcę prawa. Po raz pierwszy pojawia się w chińskiej kulturze za czasów dynastii Han (208 p.n.e. - 221 n.e.), następnie na około 400 lat popada w zapomnienie aby ponownie pojawić się w czasach dynastii Tang (618 n.e. - 917 n.e.) i aż do upadku imperium chińskiego w 1911] roku jest umieszczany przed budynkami państwowymi, bramami świątynnymi oraz grobowcami, para statuetek przedstawiająca psa Fo była także uznawana za doskonały prezent dla cesarza wyrażający szacunek dla władcy. Pojawienie się psa Fo w kulturze chińskiej nastąpiło pod wpływem ówczesnego buddyzmu, w którym lew był symbolem świętości, ponieważ jednak w tym czasie Chińczycy nie znali takiego zwierzęcia (lew na terytorium Chin nie występował) pierwsze jego rzeźby powstały na wzór psa - najbardziej odpowiadającego opisowi mitycznego stworzenia, którego nazwano później "psem Buddy" (słowo Fo oznacza w języku chińskim Buddę). Najczęstszym przedstawieniem psa Fo jest para rzeźb wyobrażająca lwa i lwicę, która również posiada grzywę z powyższej wiadomości o braku lwów w Państwie Środka. Ponadto trzyma pod łapą leżące szczenię. U samca to miejsce zajmuje kula z wizerunkiem Kwiatu Życia. Wizerunek Kwiatu Życia widnieje także na obrusie przykrywającym postument i na każdej łapie „lwa” s przodu widnieje znak podwójnej aureoli - głównego elementu Kwiatu Życia. Kwiat Życia to jest prastary symbol, zawierający informacje o powstaniu i strukturze Wszechświata i człowieka i spotyka się w rożnych kulturach świata.
W Chinach uważa się, że protoplastą „Psa Fo” jest mastif tybetański.
Jednym z istotnych elementów kultury Chińczyków jest taniec lwów uświetniający uroczystości. Taniec ten polega na poruszaniu od wewnątrz gigantycznej kukły lwa. Ma on też przynieść szczęście i dostatek.
We współczesnych Chinach pies Fo jest wykorzystywany także w celach komercyjnych, ustawia się jego rzeźby przed m.in. hotelami i restauracjami, jest także uznawany za symbol mądrości i szczęścia.
[Obrazek: Chinese_Lion1.jpg]

3.Kun (鯤 Kūn) - mityczna olbrzymia ryba.

4.Kui (夔 Kuí) - mityczny jednonogi potwór.
[Obrazek: Wu-Renchen-Shanhai-jing-guangzhu-Kui.jpg]

5.Qilin (w Japonii - Kirin) - iluzoryczne zwierzę o wielu wcieleniach.
[Obrazek: QingQilin.jpg]

Ptaki:

1.Chun (chiń.: 鹑) – ptak z mitologi chińskiej. Jego zadaniem jest pilnowanie szat Żółtego Cesarza, które znajdują się w górach Kunlun.

2.
Fenghuang (chiń. 鳳凰, pinyin: Fènghuáng; jap.: 鳳凰 hōō; kor.: 봉황 bonghwang; wiet.: Phượng Hoàng); w języku polskim: Chiński feniks.
Mityczny ptak pochodzący z mitologi chińskiej. Feniksy chińskie były przedstawiane jako władcy wszystkich ptaków. Feniksy rodzaju męskiego nazywano Feng, natomiast żeńskiego Huang. Współcześnie jednak nie czyni się takiego rozróżnienia i wszystkim feniksom przypisuje się rodzaj żeński (Huang), co umożliwia połączenie ich w parę ze smokiem chińskim, będącym rodzaju męskiego. Chińczycy han często używają terminu Potomkowie Smoka dla określania swej tożsamości narodowej. Fenghuang znany jest też jako "Dostojny Kogut" (鶤雞, pinyin: yùnjī lub kūnjī). W kulturze Zachodu zazwyczaj nazywany jest "Chińskim feniksem", a czasami "Ptakiem Ho-ho" (od japońskiej nazwy hō-ō).
[Obrazek: Chinese-phoenix-from-nanning.jpg]

3.Ji Guang (吉光 Jí Guāng)

4.Jao

5.Jingwei (精衛) - mityczny ptak, który próbuje wypełnić oceany patykami.

6.Dziewięciogłowy ptak

7.Su Shuang (鷫鵊 Sù Shuǎng) - mityczny ptak, czasem przedstawiany jako ptak wodny, na przykład żuraw.

8.Peng (鵬) - mityczny ptak olbrzymich rozmiarów o niesamowitej sile latania; znany także, jako chiński rok.

9.Qing Niao (青鳥 Qīng Niǎo) - mityczny ptak, posłannik Xiwangmu.

10.Zhu - zły omen.

11.Zhu Que (chiń 朱雀, pinyin: Zhū Què, jap. Suzaku, dosł. "szkarłatny ptak") lub Zhuniao (朱鳥) – postać z mitologi chińskiej, ptak drapieżny koloru czerwonego, jeden z czterech Strażników Nieba. W późniejszych czasach utożsamiany z bażantem i feniksem. Symbolizował południe, cesarzową, lato, ogień, suszę i żeński pierwiastek yin.


Chińskie Smoki:

1.

Yinglong (chiń.upr.: 应龙; chiń.trad.: 應龍; pyiyin: Yìnglóng) – w mitologi chińskiej skrzydlaty smok, uważany także niekiedy za boga deszczu.
Wspomógł Żółtego Cesarza w bitwie z Chiyou. Zesłał potop, który zatrzymał wojska Chiyou, umożliwiając Żółtemu Cesarzowi ich pokonanie. Według niektórych wersji mitu Yinglong sam zabił Chiyou oraz Kuafu. Ze względu na rany odniesione w walce nie mógł jednak wrócić do niebios i pozostał na ziemi, z powodu czego ziemię nawiedzają od tej pory klęski suszy.
[Obrazek: Shan_Hai_Jing_Yinglong.jpg]

2.
Smoczy Królowie (chiń.upr.: 龙王; chiń.trad.: 龍王; pinyin: Lóng Wáng) – w chińskiej mitologi ludowej potężne bóstwa mające postać smoków, władające morzami i sprowadzające deszcz. Przypisywano im także władzę nad życiem i śmiercią.
Najczęściej uważa się ich za poddanych Nefrytowego Cesarza lub Yuanshi Tianzuna. Występują także w licznych legendach buddyjskich. Wierzono, że opiekują się żeglarzami i patronują ceremoniom pogrzebowym. Tradycja znała kilka rodzajów Smoczych Króli: władających czterema oceanami, niebiańskich i rządzących pięcioma stronami świata.
Najczęściej mówi się o czterech smoczych królach władających oceanami, mieszkających w strzeżonych przez armie morskich stworzeń podwodnych pałacach. Są to:

- Smoczy Król Wschodu: Ao Guang (敖廣)
- Smoczy Król Południa: Ao Qin (敖欽)
- Smoczy Król Zachodu: Ao Run (敖閏)
- Smoczy Król Północy: Ao Shun (敖順)


3.Shenlong - smok deszczu.

4.Dilong - smok ziemi.

5.Tianlong - smok nieba.

6.Jiaolong - smok bez rogu; żyje w bagnach, najniższy smok.


To by było na tyle, pozdrawiam :D

Korzystałem z http://pl.wikipedia.org.
04-02-2014, 14:04
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB