Siedem Wad
Autor Wiadomość
Sorrio Lenen Offline
Lightbringer

Liczba postów: 203
Podziękowania: 0
Podziękowano 11 razy w 5 postach
Siedem Wad
Struktura Osobowości II: Siedem Wad
Czyli nasza ciemna strona

W poprzednim artykule odkryliśmy istnienie Celu, który każdy człowiek wybiera przed zejściem na ziemię. Dziś spojrzymy na Siedem Głównych Wad - nasz Cień, ciemną stronę, coś z czym musimy się borykać w życiu. O ile Cele są neutralne, o tyle Wady z natury są negatywne. Każdy posiada jedną lub więcej Wad; naszym zadaniem jest je przezwyciężyć. Owe wady to: Arogancja, Umniejszanie, Chciwość, Samozniszczenie, Niecierpliwość, Męczeństwo i Upartość. Wady, tak samo jak Cele, wybierane są przez Ducha przed wcieleniem. Duch wybiera również wydarzenia w życiu, które doprowadzą do rozwinięcia się wady.

Przyjrzyjmy się im zatem nieco bliżej...

Arogancja

"Jestem najlepszy!"

[Obrazek: df7wgj.png]

Arogancja oznacza zawyżanie swojej wartości i obnoszenie się przed innymi swoimi osiągnięciami. Osoba z tą Wadą puszy się jak paw, próbując wykreować fałszywy, wyidealizowany obraz siebie. Robi to z wrodzonego strachu przed krytyką i odrzuceniem; chce być chodzącym ideałem, by inni nie zauważyli jego wad. Skupia się na sobie i na swoim dobrze, udaje eksperta we wszystkim, chce, by inni go podziwiali. Może uważa się za boga, choć wewnątrz jest pełen niepewności i nerwowy. Ma w sobie coś z narcyza, zadaje się tylko z ludźmi o wysokim statusie społecznym, patrząc z góry na resztę śmiertelników. Wydaje mu się, że powinien być traktowany lepiej od innych ze względu na swoją wyjątkowość. Manipuluje percepcją innych by widzieli go jako silnego, niezwyciężonego, najlepszego we wszystkim. Jednocześnie nieustannie żyje w strachu przed dezaprobatą i porażką. Pragnie ciągle odnosić sukcesy. Skupia uwagę innych na swoich osiągnięciach, odciągając ją od swoich wad. Prawdopodobną przyczyną arogancji jest brak odpowiedniej uwagi i miłości w dzieciństwie, zawyżone oczekiwania rodziców, krytyka ze strony bliskich, rywalizacja z rodzeństwem.

Umniejszanie

"Jestem najgorszy..."

[Obrazek: 2qiqwk9.png]

To przeciwność arogancji; osoba z wadą Umniejszania bez przerwy umniejsza swoje zalety i osiągnięcia. Podobnie jak osoba arogancka, ona również boi się krytyki, dlatego woli skrytykować siebie pierwsza. Czuje się gorsza od innych, mniej atrakcyjna, mniej uzdolniona. Rzuca w siebie negatywnymi komentarzami, takimi jak "jestem brzydka", "jestem idiotą", etc. Takiej osobie wydaje się, że wszyscy wokół ją oceniają; dlatego chowa głowę w piasek ze wstydu przed światem, zaniżając swoją wartość by uniknąć ciosu od innych. Nie przyjmuje do siebie wiadomości, że zrobiła coś dobrze, że ładnie wygląda lub że jest w czymś lepsza od drugiej osoby. Woli obrażać siebie samą, niż być obrażaną. Nawet jeśli posiada w czymś spory talent, wmawia innym, że to nic, i że tak naprawdę jest w tej dziedzinie beznadziejna. Jest nazbyt skromna, tłumaczy swoje błędy własną głupotą, nie jest w stanie znieść negatywnych uwag od innych. Możliwym powodem są nieprzyjemne wydarzenia w młodości, rodzice wmawiający osobie że nic nie potrafi, nieustanny strach i brak poczucia bezpieczeństwa.

Chciwość

"Muszę mieć wszystko"

[Obrazek: 2pqwa4p.png]

Wszyscy znamy polityków lub biznesmenów, którzy poświęcają dobro innych lub planety dla własnego zysku. Są to osoby właśnie z wadą chciwości, posiadające w sercu pustkę, której nie są w stanie zapełnić. Wydaje im się, że muszą wszystko posiadać, jednak nic ich nie satysfakcjonuje. Biorą więcej i więcej, często powodując przy tym cierpienie bliskich, społeczeństwa, a nawet całych krajów. Chcą mieć najlepsze domy i samochody, najmodniejsze ubrania, najwięcej pieniędzy, najwięcej wiedzy, a nawet najwięcej władzy - w końcu pragnienie podbijania kontynentu też należy do wady chciwości. Gdy ktoś da im palec, biorą całą rękę; sami zaś nie potrafią dawać innym. Panicznie boją się ubóstwa, przez co nigdy im mało. Pragnienie posiadania wszystkiego zaćmiewa ich moralność i poczucie przyzwoitości. Mogą skupiać się tylko na jednej rzeczy, a mogą pragnąć wszystkiego naraz, w zależności, jak bardzo poważna jest ich wada. Możliwą przyczyną jest brak należytej opieki w dzieciństwie i ubóstwo, lub jej nadmiar - rodzice dający dziecku wszystko co tylko sobie wymarzy i rozpieszczający je, mogą przyczynić się do rozwinięcia chciwości.

Samozniszczenie

"Muszę wszystko zakończyć"

[Obrazek: 2lw3fyd.png]

Ludziom z wadą samozniszczenia wydaje się, że są fundamentalnie źli, przez co muszą zniknąć z tego świata. Myślą, że wszystkie złe rzeczy, które przytrafiają się w ich życiu, spowodowane są przez nich samych. Pragną odseparować tę "złą" część od reszty ich osobowości, trzymając ją pod ścisłą kontrolą, za wszelką cenę. Jeśli ktoś znęca się nad nimi fizycznie, mogą myśleć, że to ich ciało przyciąga przemoc, więc powinni się go pozbyć - np. poprzez głodzenie się. Najczęstszymi formami samozniszczenia jest cięcie się, spożywanie zbyt wielkich ilości alkoholu i narkotyków, uzależnienie od hazardu, anoreksja. Niektóre osoby z tą wadą ograniczają się do samookaleczenia, zaś inne, będąc w bardzo złym stanie psychicznym, targają się na własne życie. Czują się samotne, odrzucone, nieadekwatne. Mogą porać się z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, z czego bardzo ciężko im wyjść. Uważają, że zasługują na cierpienie; ból wypełnia więc całą ich istotę, gdy same sobie go zadają, zataczając błędne koło. Nie potrafią zwrócić się do innych o pomoc, uważając swój stan za sprawiedliwy wyrok dla ich przewinień. Możliwą przyczyną jest przemoc fizyczna lub psychiczna w dzieciństwie, traumatyczne przeżycia, bycie głęboko zranionym przez innych.

Niecierpliwość

"Zejdź mi z drogi!"

[Obrazek: 2h7p92g.png]

Wada niecierpliwości sprawia, że osoba ciągle ma wrażenie, że coś ją ominie. Nie jest w stanie czekać cierpliwie na rezultaty; irytuje się, gdy coś się przedłuża. Pragnie osiągnąć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie zanim umrą. Żyje w poczuciu, że nie ma czasu, życie jest krótkie, i trzeba zrobić jak najwięcej. Wydaje jej się, że jest za resztą świata i musi ją dogonić. Jest trochę jak szarżujący byk - taranuje wszystko, co próbuje ją spowolnić. Boi się, że nie wykorzysta w pełni każdej sekundy swego życia, że utknie w jednym miejscu zamiast ruszać na przód, że nie zdąży wszystkiego zrobić na czas. Przez to skacze od jednej czynności do drugiej, wykonując ją tak szybko, jak to możliwe. Nienawidzi, gdy pracując w grupie ktoś ociąga się i pracuje powoli. Jest przygotowana w każdej chwili przejść na ofensywę i zdeptać wszystko, co stoi jej na drodze. Każdy zmarnowany moment wydaje się kolejnym gwoździem na trumnie. Bez przerwy jest czymś zajęta i ma coś ważnego do zrobienia, przez co często traktuje ludzi jako przeszkodę w wykonaniu zadania - "albo mi pomóż, albo zejdź mi z drogi". Możliwą przyczyną niecierpliwości jest bycie pominiętym w różnych czynnościach w dzieciństwie.

Męczeństwo

"To nie moja wina!"

[Obrazek: 2lnzuiw.png]

Męczeństwo, rozumiane w sensie religijnym, oznacza osobę umierającą w imię wiary. Taka śmierć może być szlachetna, jako, że wywiera wielki wpływ na prześladowcę; kreuje również męczennika na niczemu winnego bohatera. Dlatego też wielu ludzi przyjmuje rolę męczennika, by zdobyć sławę i uznanie ze strony innych. Znanym przykładem są muzułmańscy terroryści, których śmierć jest rzekomą formą protestu oraz poświęceniem dla religii. Tacy terroryści określają siebie mianem męczenników, co sugeruje, że widzą siebie jako niewinnych, poświęcających swoje życie by walczyć z niewiernymi. Oznacza to zatem, że ci 'męczennicy' używają tego miana jako formę ataku. Kreują własną opresję i cierpienie, by wywołać poczucie winy w przeciwniku. Wydaje im się, że ich problemy są wynikiem nastawionego wrogo świata i ludzi, którzy próbują odebrać im wolną wolę. Nie widzą błędów w swoim działaniu i zwalają winę na innych. Podświadomie wyolbrzymiają sytuacje, w których druga osoba źle ich potraktowała. Myślą, że gdy działają zgodnie ze swoją wolą, zostają za to ukarani; gdy coś pójdzie nie tak, cała wina spada na nich. A gdy tylko próbują wyrażać swoje wnętrze, inni nie rozumieją ich i odrzucają. W ten sposób podchodzą do życia, uważając, że świat pragnie ich zniszczyć. Możliwą przyczyną jest częste bycie oskarżanym w dzieciństwie o rzeczy poza ich kontrolą, np. o zachorowanie w ciężkich czasach lub częste popełnianie błędów.

Upartość

"Nie ma mowy."

[Obrazek: 250kmxg.png]

Osoby z wadą upartości panicznie boją się zmian. Odrzucają wszelkie nowe pomysły, kurczowo trzymają się tego, co znają. Boją się poszerzać horyzonty, pragną stabilności w życiu. Nawet, gdy ktoś podsuwa im dowody pod nos, odmawiają zmiany opinii. Są uparte jak osły, mówią "nie, nie zrobię tego, a ty nie zdołasz mnie zmusić". Bronią się przed zmianami jak tylko mogą, nawet, jeśli zmiana jest pozytywna. Źle czują się w nowych sytuacjach; wolą to, co przewidywalne, a nie spontaniczne. Nienawidzą niespodzianek, są ślepi na koncepty inne od tych, które znają. Powstrzymują wewnętrzne impulsy do zmienienia się, tłumacząc się, że obecna sytuacja jest w porządku i nie wymaga poprawy - nawet, jeśli jest całkiem inaczej. Wpadają we wściekłość, gdy ktoś ośmieli się zaburzyć rutynę w ich życiu. Przeprowadzki, zmiana pracy, partnera lub czegokolwiek w ich życiu sprawia im niezmierną trudność. Bez względu na to, jak logiczna jest zmiana, oni odwracają się do niej tyłem i uparcie trzymają się własnego zdania. Za swoje argumenty często podają "nie bo nie, i koniec". Możliwą przyczyną jest brak stabilności w dzieciństwie i ciągłe bycie wystawionym na nowe, stresujące sytuacje.

Wady można przezwyciężać, jak wszelkie przeszkody w życiu. Jednak często mamy więcej, niż jedną wadę - na przykład ja miałam arogancję i niecierpliwość, z czego tę pierwszą udało mi się pokonać. Często zdarza się, że sami nie dostrzegamy swoich wad, dopóki ktoś ich nam nie wytknie; dlatego w ocenianiu tego aspektu osobowości, warto zasięgnąć po opinię innych.

Artykuł stworzony przez Sorriolenen, na podstawie:
http://personalityspirituality.net/artic...-features/
Proszę nie kopiować bez mojej zgody.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-02-2014, 19:25 {2} przez Sorrio Lenen.)
06-02-2014, 01:07
Znajdź Posty Reply
 Podziękowali: Nilvan , Sea , akwadrat , Bastet Kocica
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,093
Reputacja: 85
Podziękowania: 869
Podziękowano 1375 razy w 681 postach
RE: Siedem Wad Duszy
Męczennik. xDD Z tym, że ja się próbuję tak podkładać, aby druga osoba tego nie wiedziała. Uśmiech
Po prostu, nie mogę przejść obojętnie wobec większości krzywd i wolę to wziąć na siebie, bo ja to i tak wytrzymam.
Poza tym, mnie cierpienie rozwija, tzn. moją szlachetność, empatię, mój charakter. Uśmiech Często mnie nazywają masochistką. xDDD
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
06-02-2014, 11:00
Znajdź Posty Reply
Sorrio Lenen Offline
Lightbringer

Olimpio, w męczeństwu raczej chodzi o to, że człowiekowi wydaje się, że cały świat się na niego uwziął. Taka osoba ciągle użala się nad sobą, że inni ją krzywdzą, że to nie jej wina, etc. Może też robić to, by zwrócić na siebie uwagę innych. Np. mam znajomą, która co chwila udaje, że ma różne choroby, operacje, opowiada tkliwe historie o swoim strasznym życiu i tak dalej... A od osób, które ją znają wiem, że wszystko to zmyśla, żeby ludzie jej współczuli i ją lubili. Co jest dość zabawne, bo wszyscy jej nie cierpią, lol.

Cytat:Taa chyba albo jestem jakiś bez wad albo ja coś źle rozumiem. Szczerbol Albo wszystkiego po trochu.
Jak mówiłam, często sami nie dostrzegamy swoich wad. Np. ja nie wiedziałam, jak bardzo jestem niecierpliwa, dopóki kilka osób mi tego nie wytknęło. Dlatego dobrze, byś zapytał o to kogoś, kto Cię dobrze zna, np. rodzica lub bliskiego przyjaciela.

Warto też dodać, że Wady mają różne stopnie. Czyli ktoś z wadą Chciwości może być w dobrym przypadku materialistą, a w złym wyzyskiwać ludzi i doprowadzać do ich cierpienia dla pieniędzy.
06-02-2014, 19:30
Znajdź Posty Reply
Sareth Offline
Użytkownik

Liczba postów: 13
Reputacja: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Bardzo ciekawy artykuł, świetnie mi się go czytało.
Po przeczytaniu dochodzę do wniosku, że mam trochę z arogancji, ponieważ był okres czasu, kiedy kreowałem się na kompletnie inną osobę niż jestem, ale wydaje mi się, że trochę to opanowałem.
Umniejszenie, jest wiele rzeczy, które zniszczyłem ważnych dla mnie i nie potrafię przestać się za nie obwiniać.
No i tak pomieszane trochę z upartością, bo z jednej strony lubię niespodzianki i zmiany, ale zależy o jakie rzeczy chodzi, bo są takie, których nie chciałbym za nic zmienić.
06-02-2014, 23:48
Znajdź Posty Reply
Olimpia Niedostępny
...

Liczba postów: 5,093
Reputacja: 85
Podziękowania: 869
Podziękowano 1375 razy w 681 postach
No to Sorrio, nie mam pojęcia, jaką wadą jestem. xDD
Normalność to wymysł.
Skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).
-----------
Różnica pomiędzy mną a resztą jest taka, że ja sie nie boje być nie akceptowana.
07-02-2014, 12:18
Znajdź Posty Reply
Sorrio Lenen Offline
Lightbringer

Blackdash - jeśli dusza przed swoim wcieleniem wybiera którąś wadę, to naturalnie ustawia wydarzenia w swoim życiu tak, by prowadziły do rozwinięcia się tej wady. Wiem, że nazwa tematu może być nieco myląca - sama dusza nie posiada tej wady, tylko jej wcielenie. Niedługo zamieszczę artykuł, który wyjaśnia reinkarnacje i wybieranie osobowości. Uśmiech
08-02-2014, 13:59
Znajdź Posty Reply
Nightmare Offline
Poszukująca Prawdy

Liczba postów: 271
Reputacja: 3
Podziękowania: 72
Podziękowano 43 razy w 37 postach
RE: Siedem Wad
Umniejszanie, samozniszczenie, upartość... Same pozytywne wow. xD

Rozluźnij się. Wszystko jest dobrze. Wszystko jest dokładnie tak, jak ma być.
15-03-2014, 23:59
Znajdź Posty Reply
Nilvan Offline
Praktykujący

Liczba postów: 132
Reputacja: 14
Podziękowania: 121
Podziękowano 88 razy w 41 postach
Umniejszanie i samozniszczenie.
Ten wątek uświadomił mi je, za co dziękuje.
13-07-2016, 23:45
Znajdź Posty Reply
Sea Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 262
Reputacja: 7
Podziękowania: 737
Podziękowano 134 razy w 76 postach
Wychodzi na to, że nie mam żadnej z tych wad. Mam inne, tylko akurat ich nie wymieniono.
Fajny artykuł.
Niestety ktoś mi ostatnio zjadł emotionki, po prostu zniknęły.
Gdy czegoś bardzo pragniesz, to nawet drut kolczasty zdaje się mówić; podejdź bliżej.
14-07-2016, 09:32
Znajdź Posty Reply
akwadrat Offline
Neofita

Liczba postów: 1
Reputacja: 0
Podziękowania: 14
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Jakbym gdzieś to już widział:

Arogancja = Pride
Umniejszanie = Envy
Chciwość = Greed
Samozniszczenie = Glutony
Niecierpliwość = Wrath

Męczeństwo = +-Sloth
Upartość = +- Lust

Może te grzechy to środki, które obiera dusza do do rozwinięcia wady?
Albo wady są skutkami powtarzanych grzechów?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2017, 20:41 {2} przez akwadrat.)
10-02-2017, 20:32
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB