Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaghut
Autor Wiadomość
Raven Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 231
Reputacja: 8
Podziękowania: 0
Podziękowano 11 razy w 7 postach
Jaghut
Jaghut jest bóstwem staroarabskim wymienionym w Koranie. 

Przedstawiany jest w postaci lwa, symbolizującego Słońce. 
Uważany był także za bóstwo deszczu i odpowiednik semickiego Baala. 

Ibn al-Kabli pisze, że Jaghut było to imię pobożnego i prawego męża (obok niego byli także Ja'uk i Nasr), który żył w okresie między czasami Adama a Noego.
Cieszył się wielkim uznaniem i szacunkiem. Po jego śmierci, do pogrążonych w żalu krewnych przyszedł Kabil z plemienia Banu. Zaproponował im wykonanie posągu zmarłego. Po latach, gdy rodzina wymarła, pozostał zwyczaj oddawania czci temu posągowi. Potomni obchodzili posąg wokoło. Pokolenie mijało za pokoleniem, a dawny obyczaj zmienił się w kult. Zaczęto oddawać mu boską cześć.

Po potopie posąg ten wypłynął na brzeg, gdzie odnalazł go Amr Ibn Luhajj. 
02-09-2014, 14:09
Bvizard Niedostępny
Descendant of dragons

Liczba postów: 182
Reputacja: 7
Podziękowania: 328
Podziękowano 51 razy w 38 postach
RE: Jaghut
Tekst rozkodowałem przyznać muszę z ciekawości do jego zawartości, i z małą myślą o innych chcących przeczytać ten artykuł, który nie jest mojego autorstwa, a jedynie sprawiłem iż jest czytelny.

Raven napisał(a):Jaghut jest bóstwem staro arabskim wymienionym w Koranie.

Przedstawiany jest w postaci lwa symbolizującego Słońce.
Uważany był także za bóstwo deszczu i odpowiednik semickiego.

Ibn al-Kabli pisze, że Jaghut było to imię pobożnego i prawego męża (obok niego byli także Ja'uk i Nasr), który żył w okresie między czasami Adama a Noego.
Cieszył się wielkim uznaniem i szacunkiem. Po jego śmierci, do pogrążonych w żalu krewnych przyszedł Kabil z plemienia Banu. Zaproponował im wykonanie posągu zmarłego. Po latach, gdy rodzina wymarła, pozostał zwyczaj oddawania czci temu posągowi. Potomni obchodzili posąg wokoło. Pokolenie mijało za pokoleniem, a dawny obyczaj zmienił się w kult. Zaczęto oddawać mu boską cześć.

Po potopie posąg ten wypłynął na brzeg, gdzie odnalazł go Amr Ibn Luhajj.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-07-2015, 18:01 {2} przez Bvizard.)
08-07-2015, 17:49
 Podziękowali: Animal , Shadow

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB