Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arcydaevy
Autor Wiadomość
~Viktor
Niezarejestrowany

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Post: #1
Arcydaevy
Podczas gdy dobry bóg Ormuzd stwarzał Wiekich Amszaspandów,jego brat i przeciwnik-Aryman, rozpoczął stwarzanie armii demonów. Opisze teraz 6 głównych Arcydevów,przeciwnych Amszaspandom:

Akoman- Pan niezgody i złych myśli oraz niezgody między ludzmi.
 '''akoman jest przeciwnikiem Bahmana,odpowiednikiem akomana jest demon Asmoday.
 
Savar- Przywódca armii demonów Arymana,pan bezprawia,anarchii i pijaństwa.

Andar- Arcydev przeciwstawny Ardibehesztowi.Przeciwnik wiązania świętego paska,który obowiązkowo nosili wszyscy wyznawcy Ormuzda-Kostii. Pojawia się w praktykach magicznych Persji. Jako woda Andar przeciwstawia się ogniu (Ardibehesztowi),również w imię Andara odbierano mleko krowom.

Naugahais- Przeciwnik Spandarmat,żony Ormuzda,daeva ta podobnie jak Andar,odciąga ludzi od obowiązku noszena Kostii,szerzy fausz i nieprawdziwe wierzenia.

Tiriz (Tauru) i Ziriz (Zarik)-Daevy przeciwne Chordadowi i Mordadowi ich imiona tłumaczone są jako choroba i rozkład.

 Inne Perskie Daevy możemy spotkać np.W Jodze Arymanicznej o której już wspomniałem. Ponieważ Czakry w tym systemie przypisane są do 7 Devów:
Muldahara Czakra-Daeva Taromati
Svadhisthara Czakra-Aeshma
Manipura czakra-Naonghaithya
Anahata czakra-Andar
Vishuddha czakra-Savar
Ajna czakra-Akoman
Sahasrara czakra-Ahriman

1. Taromati- jest pożądaniem oraz demonem cherezjii. To ona pomaga magowi oprzeć się mentalności społeczeństwa,oraz absorbowac energie ludzi wokół siebie, czyli rozbudza drapieżnictwo duchowe. Inspiruje ona do wolności i nieposłuszeństwa wobec obecnej religii.
2.Aeshma jest to furia i gniew,reprezentuje wojowniczego ducha podboju. Aeshma daje ludziom ducha nieśmiertelności poprzez bestialskie pragnienia.
3. Naonghaitha. Rebelia,żądza władania ziemią i duchem,siła woli. Reprezentuje również Transformacje,bunt i stawanie się.
4. Andar (Indra) Jest jednym z najważniejszych bogów hinduizmu,w Tradycji TOPH i Zoroastryżmie,jest to Daeva rebelii i antynomiańskiej myśli,inspiruje indywidualizm oraz samodzielną możliwość osiągnięcia wiedzy
5. Savar- Jak już pisałem przywódca wojsk piekielnych.Savar reprezentuje surową siłę i moc,przebiegłość, spryt i subtelne działania.
6.Akoman- jest złym umysłem,przynosi wstrętne i podłe myśli,sprzeczne z religią lub myśleniem stada. Jest to bardzo ważna deva,bowiem odnosi się do Ducha.Akoman przeciwdziała Vohumanowi,który jest Dobrym umysłem,duchem przewodniczącym stadem.W ten sposób Akoman przewodnicz wilkom,drapieżnym umysłom,które polują na bezradne owce( Społeczeństwo)
7. Ahriman- jest duchem magii i zniszczenia który przybiera różne formy,jak również tworzy i rozkazuje demonom,które przeciwdziałają siłom Ormuzda.Tak więc Aryman reprezentuje ruch,wyzwanie,zmianę,walkę oraz wojnę.
02-03-2014, 21:08
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB