Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lug
Autor Wiadomość
~Verveux
Gość

 
Podziękowania:
Podziękowano razy w postach
Podziękowano razy w postach
Post: #1
Lug
LUG


[Obrazek: lugh_big.gif]

Piękny, strojny i doskonale władający bronią bóg. Urodził się, by zabić swego dziada. Pomimo tego, że pochodził z rodu szpetnych i złych demonów, został królem dobrych bogów Irlandii, plemienia bogini Danu. Był pierwowzorem dla Lancelota z legend arturiańskich, który przejął jego cechy.

Lug miał także inne tytuły: "Wojownik Llew i Llwch Llawwayanawc, podkreślające jego biegłość we władaniu orężem. W jego postaci dominuje jasność, stanowi emanację boga słońca. Celtowie poświęcili mu święto, jakim jest Lughnasadh, obchodzone 1 sierpnia i rozpoczynające okres żniw. Podczas tego święta odbywały się igrzyska, łączono się w tymczasowe pary małżeńskie, najmowano rolników i sprzedawano zwierzęta. W Irlandii na cześć tego boga nazwano miesiąc sierpień. Jako bóg sztuki i rzemiosła wynalazł popularną grę planszową Fidchell, w której nie miał sobie równych.

Dziadkiem Luga był Balor, potężny władca Fomorian - demonicznych olbrzymów, którzy po przegraniu bitwy o Irlandię wycofali się na okoliczne wyspy, by nękać stamtąd plemię bogini Danu. Zabierali im trzecią część ziarna i mleka, oraz co trzecie dziecko. Balor, świadom przepowiedni, że zginie z rąk własnego wnuka, zamknął swoją jedyną córkę w kryształowej wieży. Ethne, bo takie jej imię, dorastała bez świadomości istnienia mężczyzn na świecie.
Balor pragnął czarodziejskiej krowy o wymionach zawsze pełnych mleka, która należała do Ciana, syna boga medycyny (Diancechta). Uprowadził podstępem magiczne zwierzę, jednak jej prawowity właściciel dowiedział się o tym. Na skrzydłach wiatru przybył na wyspę złodzieja, wylądował pod wieżą, w której uwięziona była Ethne. Dostał się do środka i posiadł dziewczynę. Ta chwila trwała krótko, bowiem magiczny wiatr oderwał kochanka i zaniósł go z powrotem do Irlandii. Jednak Ethne została brzemienna, urodziła syna Luga. Gdy Balor dowiedział się o całej sytuacji kazał utopić dziecko w morzu. Wtedy kapłanka Birog Cian, zaklinając magicznie wiatry, porwała dziecinę na skrzydłach wiatru i przeniosła do Irlandii.
Lug wychowywał się pod opactwem władcy morza Mannana mac Lira i jego żony. Chłopiec opanował wszystkie rzemiosła, zwłaszcza wojenne. Trenował tak pilnie, że uzyskał przydomek Lug o Długiej Ręce. Jego rękę przedłużała bowiem proca, którą miotał kamienie ze stuprocentową trafnością oraz oszczep. Później jego atrybutem stał się magiczny miecz i tak pozostało do tej pory.
05-03-2014, 21:52
Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB