Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anubis
Autor Wiadomość
Razkael Offline
...

Liczba postów: 129
Reputacja: 4
Podziękowania: 1
Podziękowano 1 razy w 1 postach
Anubis
Witam.

Jako, że nie mogę spać, postanowiłem zrobić coś pożytecznego :D.

Anubis - bóg zmarłych, mumifikacji i patron balsamistów. Podobno też łączony z Maat, boginią sprawiedliwości.

Symbolami Anubisa są:narzędzia do balsamowania, szakal, czarny pies. Szakale nie są czarne, ale Anubis jest, co ma pokazać związek ze śmiercią.

Wcześniej Anubis był także bogiem śmierci, ale funkcję tą przejął Ozyrys. Anubis decydował o miejscu do jakiego trafi zmarły. Zwierzęciem Anubisa jest szakal, gdyż szakale zjadały zwłoki zmarłych, modlitwy do Anubisa miały je powstrzymać oraz zatrzymać rozkład zmarłego. Anubis jest synem Neftydy i Ozyrysa. Neftyda uwiodła Ozrysa albo pod postacią Izydy, albo upiła go i uwiodła.

Anubis ukazał się jako wynalazca mumifikacji, gdy wskrzesił swojego rozczłonkowanego ojca. Anubis podczas sądu zmarłego "ważył jego serce" oraz prowadził go do krainy Ozyrysa, lub decydował czy ma już się nigdy nie odrodzić (widzimy tu, według mnie, inspirację do stworzenia teorii o reinkarnacji).

Jeśli coś pomieszałem, proszę o wskazanie gdzie i co Oczko.

Źródło: wiedza własna i internet.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-07-2014, 03:24 {2} przez Tetram.)
07-01-2014, 02:39
Znajdź Posty Reply
Verisa Offline
סמאל

Liczba postów: 56
Podziękowano 7 razy w 4 postach
RE: Anubis
Reinkarnacja jest tak stara jak świat.
<Szakale nie są czarne, ale Anubis jest, co ma pokazać związek ze śmiercią.>
Nie ma pokazywać związku ze śmiercią. [Czarny jest kolorem full neutralnym(neutralizuje wszelkie pozytywne, złe-energie do stanu neutralnego).] Symbolizuje raczej <sprawiedliwy> osąd człowieka przez Anubisa. Uśmiech
Mą pomocną dłoń wieńczą pazury bestii
Dziś zżera mnie męka,Bo przecież Ty miałeś mieć moc, co uwalnia od piętna syna סמאל
Nadrzędnym prawem każdego człowieka jest prawo do obrony. Jeśli ktoś wejdzie ci w drogę masz prawo zemścić się z całą bezwzględnością. Odpłać mu po stokroć, a nigdy więcej nie stanie ci na drodze! Nikt nie może ci tego zabronić, a każdy kto mówi inaczej jest kłamcą.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-07-2014, 03:25 {2} przez Tetram.)
07-01-2014, 14:40
Znajdź Posty Reply
Razkael Offline
...

(07-01-2014, 14:40)Verisa napisał(a): Reinkarnacja jest tak stara jak świat
<Szakale nie są czarne, ale Anubis jest, co ma pokazać związek ze śmiercią.>
Nie ma pokazywać związku ze śmiercią [Czarny jest kolorem full neutralnym,(neutralizuje wszelkie pozytywne,złe-energie do stanu neutralnego)]symbolizuje raczej <sprawiedliwy>osąd człowieka przez Anubisa Uśmiech

Śmierć też jest neutralna Oczko, chociaż rzeczywiście można to zinterpretować i tak.

(07-01-2014, 14:08)Paradoks napisał(a):
(07-01-2014, 02:39)Razakel napisał(a): Wcześniej Anubis był także bogiem śmierci, ale funkcję tą przejął Ozyrys. Anubis decydował o miejscu do jakiego trafi zmarły. Zwierzęciem Anubisa jest szakal gdyż szakale zjadały zwłoki zmarłych, modlitwy do Anubisa miały je powstrzymać oraz zatrzymać rozkład zmarłego. Anubis jest synem Neftydy i Ozyrysa. Neftyda uwiodła Ozrysa albo pod postacią Izydy albo upiła go i uwiodła.
W innej wersji był synem Neftydy i Seta, ale wściekły ojciec wygnał go. Biednego, chłopca jeszcze, przygarnęła i wychowała Izyda, a on z wdzięczności strzegł mumii Ozyrysa, którą sam stworzył. Stojąc na straży, chyba nawet bronił jej przed ojcem...
(07-01-2014, 02:39)Razakel napisał(a): Anubis ukazał się jako wynalazca mumifikacji gdy wskrzesił swojego rozczłonkowanego ojca.
Wraz z Izydą, ona rzuciła czar na ciało zmumifikowane przez Anubisa.

(07-01-2014, 02:39)Razakel napisał(a): Anubis podczas sądu zmarłego "ważył jego serce"

Serce na wadze ważył porównując je z piórem prawdy bogini Maat, a Thot zapisany wynik przekazywał Ozyrysowi.
(07-01-2014, 02:39)Razakel napisał(a): oraz prowadził go do krainy Ozyrysa, lub decydował czy ma już się nigdy nie odrodzić (widzimy tu, według mnie, inspirację do stworzenia teorii o reinkarnacji).

O.o Hmm... Reinkarnacja w Egipcie? Musiało mi to umknąć.

Ja podałem tą wersję, chociaż różnorodność mile widziana. Dokładnie ważył serce na "wadze prawdy". Tak, reinkarnacja była już w egipcie po to mumifikowano zwłoki żeby mogły się odrodzić.

(07-01-2014, 14:08)Paradoks napisał(a):
(07-01-2014, 02:39)Razakel napisał(a): Wcześniej Anubis był także bogiem śmierci, ale funkcję tą przejął Ozyrys. Anubis decydował o miejscu do jakiego trafi zmarły. Zwierzęciem Anubisa jest szakal gdyż szakale zjadały zwłoki zmarłych, modlitwy do Anubisa miały je powstrzymać oraz zatrzymać rozkład zmarłego. Anubis jest synem Neftydy i Ozyrysa. Neftyda uwiodła Ozrysa albo pod postacią Izydy albo upiła go i uwiodła.
W innej wersji był synem Neftydy i Seta, ale wściekły ojciec wygnał go. Biednego, chłopca jeszcze, przygarnęła i wychowała Izyda, a on z wdzięczności strzegł mumii Ozyrysa, którą sam stworzył. Stojąc na straży, chyba nawet bronił jej przed ojcem...
(07-01-2014, 02:39)Razakel napisał(a): Anubis ukazał się jako wynalazca mumifikacji gdy wskrzesił swojego rozczłonkowanego ojca.
Wraz z Izydą, ona rzuciła czar na ciało zmumifikowane przez Anubisa.

(07-01-2014, 02:39)Razakel napisał(a): Anubis podczas sądu zmarłego "ważył jego serce"

Serce na wadze ważył porównując je z piórem prawdy bogini Maat, a Thot zapisany wynik przekazywał Ozyrysowi.
(07-01-2014, 02:39)Razakel napisał(a): oraz prowadził go do krainy Ozyrysa, lub decydował czy ma już się nigdy nie odrodzić (widzimy tu, według mnie, inspirację do stworzenia teorii o reinkarnacji).

O.o Hmm... Reinkarnacja w Egipcie? Musiało mi to umknąć.

Ja podałem tą wersję, chociaż różnorodność mile widziana. Dokładnie ważył serce na "wadze prawdy". Tak, reinkarnacja była już w egipcie po to mumifikowano zwłoki żeby mogły się odrodzić.
07-01-2014, 15:13
Znajdź Posty Reply
Verisa Offline
סמאל

Liczba postów: 56
Podziękowano 7 razy w 4 postach
Kolejny błąd Raz.
Zwłok nie mumifikowano po to by mogły się odrodzić. Oczko
Zapraszam na PW. Język
Mą pomocną dłoń wieńczą pazury bestii
Dziś zżera mnie męka,Bo przecież Ty miałeś mieć moc, co uwalnia od piętna syna סמאל
Nadrzędnym prawem każdego człowieka jest prawo do obrony. Jeśli ktoś wejdzie ci w drogę masz prawo zemścić się z całą bezwzględnością. Odpłać mu po stokroć, a nigdy więcej nie stanie ci na drodze! Nikt nie może ci tego zabronić, a każdy kto mówi inaczej jest kłamcą.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-07-2014, 03:26 {2} przez Tetram.)
07-01-2014, 20:47
Znajdź Posty Reply
Binah Offline
Wtajemniczony

Liczba postów: 59
Reputacja: 5
Podziękowania: 7
Podziękowano 31 razy w 17 postach
Nie wskrzesił a pomógł zmumifikować.

Kiedy pojawił się mit o Ozyrysie i Izydzie, wynikało z niego, iż ciało Ozyrysa zostało przekazane w darze Anubisowi. W związku z tym stał się on boskim patronem balsamistów: ilustracje z Księgi Umarłych pokazują podczas obrzędu mumifikacji kapłana noszącego maskę szakala, który podtrzymuje mumię.

Zwykle przedstawiano go jako człowieka o głowie szakala lub w postaci czarnego zwierzęcia (psa bądź szakala) z przewiązaną szyją i cepem w zgięciu tylnej nogi. W starożytnym Egipcie szakal był zazwyczaj kojarzony z cmentarzami, ponieważ odsłaniał ludzkie zwłoki i je zjadał.

Charakterystyczna czerń, w jakiej wyobrażano to bóstwo, nie miała nic wspólnego z szakalem, lecz z barwą rozkładającego się ciała i czarną glebą doliny Nilu, która symbolizowała odrodzenie.
07-01-2014, 21:03
Znajdź Posty Reply
Razkael Offline
...

Anubis
Anubis

[Obrazek: Anubis_standing.svg]

Ogólnie.

Wybrałem Anubisa, czemu? Dlatego, że od dziecka, sam nie wiem czemu, Anubis był moim ulubieńcem. Anubis,w języku starożytnych egipcjan jego imię brzmi Inpw, Anubis pochodzi z języka greckiego, jest bogiem zmarłych, chociaż pierwotnie był bogiem śmierci, lecz tą funkcję przejął Ozyrys. Anubis jest teraz bogiem zmarłych i patronem mumifikacji. Jego imię oznacza "Ten, który jest na swoim pagórku" co znaczy, że jest strażnikiem miejsc pochówku i miejsc świętych. Anubis jest synem Ozyrysa i Neftydy. Anubis "poskładał" Ozyrysa a Izyda go wskrzesiła dlatego stał się patronem mumifikacji. Jest też patronem balsamistów. Anubis kładł na szali serce człowieka porównując je z piórem bogini Maat, a zapisany wynik Thot dawał Ozyrysowi. Jeśli waga się nie ruszyła człowiek szedł do Ozyrysa i do jego krainy. Jeśli nie został pożerany. Na Anubisie spoczywała wielka odpowiedzialność. Według niektórych podań, Anubis miał żonę, a była nią Bastet. Pies i Kot. xD Z tego małżeństwa nie było dzieci. Na wszystkich procesjach w egipcie człowiek w masce Anubisa szedł na samym przodzie co było skutkiem jego dużej popularności.

[Obrazek: classic_mythology__anubis_by_meluran-d4xnvc0.jpg]

Symbole.

Anubis jest przedstawiany z głową szakala. Czarna głowa symbolizuje związek ze śmiercią i kolor ziemi grobowej. Szakal dlatego, ponieważ szakale niszczyły groby egipcjan. Anubis miał bronić miejsca pochówku przed szakalami, oraz dusze przed niebezpieczeństwami. Kolejnym symbolem Anubisa jest skóra wołowa na palu.

Wygląd.

Anubis jest przedstawiany z głową czarnego szakala. W jednej ręce trzyma berło faraonów a w drugiej ankh. Nosi nakrycie głowy na jakie faraoni zakładali korony. Przedstawiany jest też jako czarny szakal z przewiązaną szyją, i cepem przy tylnej nodze.

[Obrazek: anubis-1.jpg]

Mit.

Zaczniemy od narodzin okoliczności spłodzenia Anubisa. Ozyrys miał do wyboru żonę, młodszą neftyde albo starszą Izyde. Ozyrys wybrał Izyde a Neftyda związała się z Setem. Set był bezpłodny, a Neftyda chciała mieć potomka. Przybrała postać Izydy i zaszła w ciążę z Ozyrysem. Wróciła do Seta i odbyła z nim także stosunek, żeby nie miał podejrzeń. Anubis się urodził, a Set myślał, że to jego syn. Gdy Set zabił Ozyrysa, Neftyda wystraszyła się i wraz z dorosłym już Anubisem uciekła. Siostry pozbierały Ozyrysa, nie znalazły tylko jego penisa. Izyda więc zrobiła nowego ze złota. Dała zwłoki męża Anubisowi, który zmumifikował go, a Izyda wskrzesiła. Anubis miał prawo do tronu egiptu jako syn Ozyrysa, lecz zrezygnował na rzecz Horusa. Anubis wykazał się także bezwzględnością w walce kiedy to powalił Seta, a następnie chciał go złożyć w ofierze Ozyrysowi. Wyznawcy Seta chcieliby uratować pana, lecz szakalogłowy bóg ich wymordował. Odtąd Anubis budzi zaufanie, szacunek lecz także strach.

Mumifikacja

[Obrazek: anubis.jpg]

Jako, że Anubis jest twórcą tej sztuki to warto by było ją omówić. Ale zanim będziemy mieli kogo mumifikować trzeba omówić jedną kwestię, gdy człowiek umierał to Anubis otwierał mu usta, by jego dusza mogła ulecieć i udać się do zaświatów. Teraz gdy mamy zwłoki bierzemy się do roboty. Zanim przystępowano do mumifikacji ciało musiało zostać wysuszone. Owijano je i wystawiano na pustynie. Ludzie biedni poprstu owijali zwłoki i zakopywano je na pustyni. Bogaci, zabierali zwłoki po max 70 dniach. Teraz mumifikacja: Balsamista zakładał maske Anubisa i przystępował do działania. Najpierw wyciągano mózg przez nos długim hakiem. Balsamowano organy (zostawiano serce) i wkładano je do urn. Wnętrze nacierano solą i wypychano bandażami. Owijano zwłoki i wkładano je do sarkofagu. Teraz już pozostaje tylko sąd. Jako ciekawostke podam, że w Sakkarze były katakumby poświęcone Anubisowi. Znaleziono tam kilka milionów zmumifikowanych psów i szakali.

Wracajc do mojego wyboru. Anubis jest moim ulubionym bogiem, gdyż podziwiam go i się z nim utożsamiam, a także z powodu mojej fascynacji starożytnym egiptem.

To chyba tyle o bogu zmarłych Anubisie. Mam nadzieję, że się podobało. Uśmiech
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-03-2014, 11:15 {2} przez Razkael.)
26-02-2014, 14:51
Znajdź Posty Reply

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB