Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amon
Autor Wiadomość
Arhont Offline
Użytkownik

Liczba postów: 19
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
Podziękowania: 0
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Podziękowano 0 razy w 0 postach
Post: #1
Amon
Amon
Trochę o nim:
Amon (czasami nazywany Amon-Re).Egipski bóg jeden z najważniejszych uznawany za sprawce niewidzialnego wiatru,urodzaju i płodności.
Był uosobieniem niewidzialnych żywiołów takich jak powietrze i wiatr.Powodował, że plony były obfite, zwierzęta się mnożyły, a kobiety rodziły dzieci.
Jak to większość(Możliwe że każdy bóg) miał swojego odpowiednika w żeńskiej formię nazywaną Amaunet.

Amon-Re:
Ubóstwione Słońce, stwórca świata i pan ładu we wszechświecie, władca bogów, ludzi i państwa zmarłych.W czasach Nowego Państwa (XVI–XI wiek p.n.e.) Amon stał się głównym bogiem państwowym.
Jego kult został połączony przez kapłanów Heliopolis z kultem Re (boga Słońca) i tak narodził się Amon-Re.
Dzięki temu kult Amona został jeszcze bardziej wzmocniony. Kult Amona-Re został "rozerwany" dopiero za panowania XXV dynastii kuszyckiej.

Z innej pułki:
O Amonie jest dużo informacji wszystkich nie podam ponieważ powiecie pewnie że wziąłem to z niejakiej Wikipedii czy innych znanych wam stron internetowych.
Ech z góry chce powiedzieć że mam rozwaloną klawiaturę w laptopie i błędy mogą się pojawiać więc sory.

Wygląd:
Jako Amon-Re przedstawiany jako król w koronie z wysokimi piórami.Człowiek z głową barana o zakrzywionych rogach, pod postacią gęsi,a także jako wąż Kematef, niekiedy w formie bezosobowej, jako obelisk.

Historia Kultu Amona:
Imię Amona po raz pierwszy pojawia się w Tekstach Piramid z okresu Starego Państwa.Występuje tam wraz z imieniem małżonki - Amaunet, a także w związkach z imieniem Mina oraz Ha - boga pustyni zachodniej.

Od XXII wieku p.n.e.rozpowszechniony w Tebach. Początkowo lokalne bóstwo Teb. Za czasów XI dynastii, gdy lokalni władcy nabrali znaczenia,a stolica Egiptu została przeniesiona do Teb, stał się głównym bogiem Egiptu. W czasach Nowego Państwa osiągnął rangę boga narodowego,a po połączeniu z kultem boga Re, stał się Amonem-Re.
Pozycję Amona tymczasowo przyćmiła decyzja faraona Echnatona o przeniesieniu stolicy do Achetaton (dzisiejsze Tell el-Amarna) i uznaniu Atona jedynym bogiem. Niemniej już jego następca,Tutanchamon, zadecydował o powrocie do religijnej doktryny Teb - także zachwiana władza i wpływy kapłanów Amona zostały na nowo przez nich odzyskane. Za czasów XXV dynastii nastąpiło odrodzenie kultu Amona,a to za sprawą dojścia do władzy Kuszytów, wywodzących się z Nubii, którzy za prawdziwy dom Amona uznawali święte miejsce w Gebel Barkal w północnym Sudanie (czyli Nubii). Pozycję Amona zachwiało dopiero zniszczenie Teb przez Asyryjczyków w 663 r. p.n.e.Od tego momentu w historii jego miejsce pośród panteonu bogów zaczął przejmować Ozyrys.

Dlaczego Właśnie On:
Wybrałem Amona ponieważ w szkole od tygodnia mamy o egipskich bogach itd.I podoba mi się on wiem tyle o nim (prawdę mówiąc będę szczery z 3 zdania wziąłem z Wikipedii ale to niemożliwe że nikt nie brał z rożnych stron).A resztę po prostu wiem ponieważ bogowie egipscy to moi ulubieni po nich są bogowie z Grecji.Gdyby co proszę pisać na Pw wchodzę na witchcraft'a co 2 dni więc no ech wiecie nie odpisze od razu no ale to tyle.
Po prostu podziwiam Amona-Re(użyłem tutaj Amon-Re a nie Amona ponieważ żeby nie było tyle powtórzeń) ale to tyle na teraz.

Zdjęcia:
1-to jest sam Amon
2-tu przedstawiono Amon-Re

Info:
Rzeczy pogrubione to rzeczy które mają większe znaczenie albo są ważniejsze to tylko tak z góry Język

[attachment=1077][attachment=1076]

Te moje obrazki to trochę takie małe hehe tak jakoś wyszło Język
Nie doceniamy tego co mamy! Wolimy kogoś odepchnąć zamiast docenić to że mamy kogoś blisko kto nam: pomoże ,wesprze i kto będzie blisko! A potem gdy to tracimy jest nam głupio a jedyne co możemy zrobić to przeprosić! I nic więcej.Bo ta osoba odchodzi i już nie wróci.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-03-2014, 12:31 {2} przez Arhont.)
01-03-2014, 12:30
Znajdź Posty Reply


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Impressum | Mitglieder | Regeln | Forensoftware MyBB